Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan vettétek rá magatok...

Hogyan vettétek rá magatok arra, hogy segítségét kérjétek? Hogy néz ki a pszichoterápiás kezelés?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy az öndiagnózis nem diagnózis, de már talán közel 10 éve sejtem, hogy lehet Borderline személyiségzavarom van, mindenesetre eljutottam arra a pontra, hogy lehet szakmai segítség kell nekem, mert mind a saját magam, mind a környezetem életét nehezebbé teszem, félek, hogy a karrierem és a jövőm tönkreteszem a viselkedésemmel.


Viszont akármennyire evidens vagy hülye kérdés, de hogyan vettétek rá magatok, hogy első alkalommal elmenjetek és segítséget kérjetek? Az a baj, hogy hozzá vagyok szokva, hogy mindent magamnak kell megoldanom, nagy kudarcnak élem ezt meg valahol azt, hogy segítség kell, azt sem nagyon tudom, hogy kell. (Eddig csak elutasításban volt részem nagyobb segítségeseknél.) Illetve félek a stigmatizálástól, attól, hogy esetleg gyógyszert kell majd szednem vagy elvesztem a munkám a betegség miatt. Illetve attól is, hogy a diagnózis esetleg valósággá válik, pedig tudom, hogy valószínű a szakmai segítség sokat segítene, már azért is, mert nagyon sok stressz van rajtam.


Az egyetemen van lehetőség ingyenes pszichológiai segítségnyújtásra, fontolgatom, hogy felveszem a kapcsolatot velük, de nem tudom, hogy mire is számíthatok. Illetve van-e értelme úgy odaállítani, hogy azt hiszem ez a gondom...?


Örülnék mindenféle személyes tapasztalatnak.


Előre is köszönöm!



2017. jan. 11. 21:56
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Egy pszichiáter borderesnek mondott de papír róla nincs. Tekintve, hogy nem vagyok önálló és rettegek a magánytól, már a legelső pillanattól segítséget kértem. A baj ott van, hogy nemigen volt kitől. Jelenleg van de ha nem lesz akkor megint pánikolni fogok, mint minden normális ember a koromban.


Budapesten ismerek TB alapú pszichoterápiás helyet, ahova fordulhatsz. Elvileg a pszichoterápia fájdalmas feltárásokból, kreatív foglalkozásokból, másokkal való kommunikációból és ezeknek megfigyeléséből, továbbá bentfekvésből áll. A kezelők meg eldöntik, hogy kell gyógyszer vagy sem. Személy szerint jobban szeretek bent lenni a kortársaimmal (kórtársak is egyben) (legalábbis régen szerettem de az máshol volt csak oda nem mehetek), mint otthon. Jót tesz a környezetváltás.


Azt tanácsolom úgy menj oda egy ilyenhez, hogy elmondod, hogy KONKRÉTAN mi bajod, mi nem jó az életedben mi nem megy miért vagy rosszul azaz mi a panaszod. A diagnózist majd ők tudják.

2017. jan. 11. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Köszi a segítséget. Befeküdni semmiképpen sem fekhetek be, egyetemista vagyok és saját magamat tartom el, nem engedhetek meg magamnak hosszabb kiesést, mindenképp ambulánsan kell megoldanom a problémát.
2017. jan. 12. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

szia!

melyik egyetemre jársz?

egyébként pedig nekem a volt párom adott ultimátumot, hogy vagy elmegyek szakemberhez, vagy kidob. végül elkezdtem járni terápiára, de ugyanúgy kipaterolt :D de már nem bánom, jó volt ez így, és felfedeztem az idő előrehaladtával, hogy nekem igenis magamért kell járnom és fejlődnöm, nem mások elvárása miatt.

hajrá!


21/L

2017. jan. 12. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
79%

Pedig segítségkéréshez kell a legnagyobb erő!

Tudod, hány olyan ember van, akik azt vallják, hogy ők mindent megoldanak egyedül, de közben semmi nem változik az életükben? Nincs erejük, bátorságuk segítséget kérni!


Azt nem tudom, hogy az egyetemi pszichológusok mennyire kompetensek a borderline kezelésében... ez ugyanis egy nagyon bonyolult, és nehezen kezelhető személyiségzavar. Nem lehetetlen kezelni, de csak olyan tudja, aki tényleg ért hozzá (jól). És hosszú (több éves) terápiát igényel. Ezt úgy értsd, hogy más személyiségzavarok esetében mondjuk másfél-két év alatt várható teljes "gyógyulás", egy bordernél ennek a duplájával kell számolni.

(Ha megteheted, ne random próbálkozz pszichológusoknál, hanem keress egy olyan szakembert (magán pszichológust), aki tényleg ért ehhez a területhez!)


Azt, hogy van egy ilyen gyanúd, nyugodtan elmondhatod, ez egy jó támpont a pszichológusnak. Aztán menet közben vagy megerősíti, vagy megcáfolja. Egyébként egy jó pszichológus nem a címkéd alapján kezel (nem is feltétlenül kapsz diagnózist), több okból. Egyrészt a különböző személyiségzavarok sem mutatnak egységes képet, minden eset más és más. Két borderline között is óriási különbségek lehetnek. A pszichológus az embert kezeli és nem a diagnózist. Másrészt a legtöbb személyiségzavar kevert, van egy pici ebből, egy pici abból. A terápiában nem a címke a lényeg, pszichológusnál erről nem is kapsz semmilyen papírt (zárójelentést, vagy ilyesmit), nem stigmatizálnak, és természetesen a pszichológusok gyógyszert sem írnak fel (ha esetleg szükségét látják, akkor is pszichiáterhez irányítanak, de csak akkor, ha vannak komolyabb járulékos panaszaid).


Amúgy a terápia során is mindent magadnak kell megoldanod, a terapeuta nem varázsló, nem ő oldja meg helyetted a problémáidat. Ő csak rávezet, segít, támogat, hogy EGYEDÜL találd meg a számodra megfelelő megoldásokat. De ez is óriási segítség.

2017. jan. 12. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Kényszergondolataim voltak, hol betegségektől rettegtem, hol attól, hogy leszbikus vagyok, szörnyű volt... végül aztán eljött a pont, hogy nem bírtam tovább, szakadt a cérna, és azt mondtam, én nem bánom, mi lesz, elmegyek egy pszichiáterhez. Életem legjobb döntése volt!
2017. jan. 15. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Hogy mire számíthatsz, az csakis az orvostól függ. Szerintem ne pszichoterápiában gondolkozz, inkább kognitív viselkedésterápiát keress és kifejezetten bordira szakosodott orvost!

Kalkuláld bele az esetleges elutasítást is, nem egyszer szembesültem ilyennel, ráadásul az orvosok többsége halál bunkó. A pszichológusok meg kedvesek, de nincsenek egy személyiségzavarra kiképezve, ha valóban ilyen jellegű a problémád.


Magánterápia:

A dokinak az első kérdése az lesz, hogy miért jöttél? Ilyenkor beszámolsz a panaszaidról. Ha van, kérnek amnézist (ha korábban voltál terapon, elkérik az ambulánsaidat) Ez után kitöltetnek veled néhány tesztet és aláíratnak veled egy szerződést, hogy a terápia alatt nem kísérelsz meg öngyilkosságot. A doki valószínűleg felír néhány gyógyszert, ha a beleegyezésedet adod. Bizonyos esetben javasolhat kórházi kezelést, extrém esetben kötelezhet kórházi kezelésre. És ha szükséges felajánlja a terápiás kezelést.


A TB-s dokik általában megmondják mi a diagnózisod, a magándokikat meg embere válogatja. Szerintem a betegnek joga van tudni, hogy mi a baja, de sajna a dokik nem mindenkit vesznek emberszámba...


A dokihoz általában csak kontrollra kell menni havonta és gyógyszert ír, a terapot pedig pszichológus vezeti. Néha viszont az orvosod a terapeutád. Hogy itt mi zajlik, az egyéni és változó. Am. jobb orvosokat bármikor felhívhatsz ha krízishelyzetbe kerülsz.


Csoportterápia:

Ez nemtom hogy működik, én erre jelentkeztem, de nem engedtek. :( Pedig elvileg jó.

2017. febr. 21. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
#Utolsó: Pszichoterápia = Csoportterápia = Kognitív viselkedésterápia. Mindegyik ugyanaz csak más néven. Összeülés, beszélgetés, feltárás, különféle feladatok, stb.
2017. febr. 22. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
#7: komolyan?? :-o én elvileg kognitív viselkedésterápián vagyok, de sosem voltam csoportos foglalkozáson, csak egyedül. És teljesen mást csinálunk, mint amit egy másik doki pszichoterápiának hívott. Ott valóban a feltárás volt a lényeg és csak beszélgettünk, itt viszont sémák vannak, sokmindent meg kell tanulni és nem hal el a dolog a terápiásszobában. Plusz utóbbin nem kapok gyógyszert sem. De persze lehet, hogy rosszul emlékszem, rosszul tudom vagy a dokim véletlenül rosszul mondta. :)
2017. febr. 22. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

"nincsenek egy személyiségzavarra kiképezve, ha valóban ilyen jellegű a problémád"


Már hogy a bánatba ne lennének... A pszichológusok tipikusan személyiségzavarokat kezelnek. Az más kérdés, hogy borderline személyiségzavart sokan nem szeretik, mert a terapeuta számára is felkavaró, őket is megviselik érzelmileg a borderek gyakori projektív identifikációi. Pszichológus legyen a talpán, aki ezt képes jól kezelni, mert ez nekik is feladja a leckét. Ettől függetlenül vannak olyan pszichológusok, akik jártasak és gyakorlottak a borderline személyiségzavar kezelésében.

Számos terápia lehet hatékony, nálunk leginkább a dialektikus viselkedésterápia terjedt el... de a nemzetközi szakirodalom szerint a leginkább hatékony az ún. mentalizációs terápia, amit egyelőre kevesen alkalmaznak, legalábbis önálló terápiás módszerként (egyes elemei azért bekerülnek a terápiákba).

Ami a csoportterápiát illeti: hatékonysága töredéke az egyéni terápiáénak. Inkább csak kiegészítésképpen alkalmazható egyéni terápia mellett, de önmagában a csoportterápia nem hoz érdemi változást.

2017. febr. 22. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
# 8: Szerintem a 7. válaszadó úgy értette, hogy mind a csoportterápia, mind a kognitív viselkedésterápia beletartozik a pszichoterápia fogalmába.
2017. febr. 22. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!