Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Nagyon furcsa dadogás hogy is...

Nagyon furcsa dadogás hogy is van ez?

Figyelt kérdés

Tudom hogy sokan nem szeretitek a hosszú magyarázatot de azért le Írom hogy hátha. 17 éves leszek és fiú. A dadogásom körülbelül 8-9 évesen kezdődött spontán, tehát semmilyen kiváltó oka nem volt. Előtt 1-2 osztályban kifejezően tudtam verset mondani, olvasni percre és bármi egyéb amihez kellett a beszédem. Aztán valami lett velem és elkezdtem dadogni, mindig is jó tanuló voltam, és ez nagyon kezdett hátráltatni, ugyanis a kifejező és fogalmazó készségemmel sem volt gond, de hát ezután nem tudtam kamatoztatni maximum írásban. A legfurcsább az egészben az hogy a dadogásom periodikus, idegenekkel barátokkal szülőkkel folyamatosan tudok beszélni, ha megválogatom a szavaimat, és mindig keresek valami egyszerűbben kimondható kifejezést. De ha az iskolában felelnem kell, előadást tartani, vagy csak spontán válaszolni egy kérdésre akkor nem megy, be üt a "krach". Voltam már orvoshoz is, és három lehetőséget adott: járjak logopédushoz ( el is mentem de hülyének nézett mert előtte nem dadogtam), kérjek gyógyszeres kezelést ( nyugtató izomlazító koktélok stb, ami roncsolja az agyamat? hát kösz inkább nem) vagy éljek vele együtt.


Szerintetek mit tudnék csinálni?



2017. febr. 9. 11:50
 1/9 anonim ***** válasza:

nálam szintén ugyanez van. fogalmam sincs mikor kezdődött de emlékszem rá hogy alsóba még semmi problémám nem volt a beszéddel. én inkább hadarok és ebből adódóan dadogásbba csap át. Az idegenekkel tudok rendesen beszélni.a barátokkal/családtagokkal már nem. én is gyakran keresek más szót amit rendesen ki tudok mondani.

Én már 35 vagyok..és talán az szokott segíteni ha jobban koncentrálok beszéd közben

2017. febr. 9. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Ez nem furcsa, a legtöbb dadogónál helyzetfüggő, mennyire dadog (én pont családdal beszélek rosszabbul). A logopédusnak a szakmájából kifolyólag tudnia kéne ezt, szerintem keress másik szakembert, ilyen fiatalon szép eredményeket érhetsz el a beszédben. Kipróbálhatod a relaxációt, meditálást, agykontrollt, vizualizációt stb. is, képzeletben lejátszva nehéz szituációkat a fejedben és elképzelve, hogy tökéletesen helyt állsz bennük.
2017. febr. 9. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
ja,és ha valami ügyet kell intéznem ami nyílván beszélgetéssel jár-akkor előre megfogalmazom amiről beszélni akarok.
2017. febr. 9. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Képzeld el magadban, hogy beszélsz ismeretlen emberek előtt és hirtelen elkezdesz dadogni.

Ők sokkal nagyobb zavarban lesznek mint te és ezt a javadra tudod fordítani. Beismered hogy szoktál dadogni számodra kellemetlen helyzetben és elmondasz egy dadogós viccet.

2017. febr. 9. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Igazából az számomra a legnagyobb negatív tényező ha van időm gondolkodni a szituáción. Olyankor jönnek az ilyen "na ebbe a szóba is bele fogok dadogni" meg " mi lesz ha engem kérdeznek meg" és ilyenek.
2017. febr. 9. 12:58
 6/9 anonim ***** válasza:
pedig ha van időd gondolkodni akkor tudod hogy milyen szavakat akarsz kihagyni..-nekem ez be szokott válni.
2017. febr. 9. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Van még egy lehetőséged: pszichológus. Ezt ugyanis valószínűleg a szorongás váltja ki, és ha azt tudnád kezelni, akkor nem dadognál.

A párom is ilyen: ha ideges, akkor dadogni kezd, egyébként meg teljesen folyékonyan beszél. Amióta terápiára jár, nagyon-nagyon ritkán kezd el dadogni, már alig lehet észrevenni.

2017. febr. 9. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Az a logopédus hülye volt, tudnia kellett volna, hogy a beszédhibák nem mindig következetesek. Te jobb helyzetben vagy, mert a dadogásod nem rögzült. Keress másikat!
2017. febr. 9. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Van egy szabály a dadogással kapcsolatban, amit az orvosok sok esetben nem szeretnek, mert se pénz nincs belőle, se vastag orvosi könyvekben nem írnak róla...na meg ennyire egyszerű nem lehet a gyógyulás...De sok esetben beválik.


A dadogás akaratlan megállás és ismétlés beszéd közben. Látszólag nem te csinálod, hiszen te nem szeretnél dadogni. Ha te csinálnád, akkor könnyű lenne a szitu, mert akkor dadognál, amikor akarsz, ugyebár.


És akkor hagynád abba, amikor csak akarod. (Mint pl egy színész esetén, aki egy dadogós figurát alakít)


De hát ez most nem így van.


Na, a szabály annyi, hogy amit direkt csináldz, azt képes vagy te irányítani.


Tehát:

KEZDJ EL DIREKT DADOGNI.


Határozd el, hogy most kiejted azt a szót, hogy...bármi lehet...pölö kertépítés, de teljesen szándékosan csak annyit mondj, hogy "ke...ke...ke".


Aztán még egy szót, még egy szót, vagy mondatot.


Csináld, csináld, csináld, amíg rá nem jössz, hogy KÉPES VAGY DIREKT DADOGNI.


Legutoljára egy 9 éves kislány, aki odajött hozzám, és megkérdezte, hogy "me...me...megsi...mmmoghattttom a ku ku...ku...kutyát?"....nála 3 perc direkt dadogás után jött egy jó kis felismerés: "jé, most jöttem rá, hogy bem is én dadogok, hanem az osztálytársam volt, akit megsajnáltam egyszer...jé, már nem is dadogok!!!"


Hát, ha can merszed belevágni, akkor sok sikert:)

2017. márc. 29. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!