Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi a különbség az antiszociáli...

Mi a különbség az antiszociális személyiségzavar és a szociopata között?

Figyelt kérdés
(Az antiszociális szó nem összekeverendő az aszociálissal, nem erre gondoltam.)

2017. júl. 12. 16:23
 1/8 anonim ***** válasza:
30%
Az antiszociális személyiségű ember kerüli a szociális helyzeteket. Kerüli az általános kapcsolat teremtést, barátság, párkapcsolat stb. Sőt ilyen helyzetekben nem is érzi jól magát, ideges lesz. A szociopata is ugyanilyen de ő már tétlegeshez is folyamodik. Kifejezetten utálja az embereket. Egy antiszociális ember nem veszélyes de szociopata már igen.
2017. júl. 12. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
32%
Az antiszociális az akit az előző válaszoló leírt. Aki szociopata annak egyáltalán nincs empátiás kézsége, ebből fakadóan bűntudatot sem érez. Nagyon sarkítva: A gyilkosok inkább ezek közül kerülnek ki, mintsem az antiszociális személyiségzavarban szenvedők közül.
2017. júl. 12. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Psycho ***** válasza:
100%

Erre nehéz válaszolni, mert eléggé kaotikus a fogalmak pontos jelentése.

Az előző két válaszoló válaszából én az aszociális személyiséget szűrtem le: szociális (barátságos, társaságkedvelő, extrovertált) ellentéte, vagyis társaságkerülő. Ezzel semmi baj nincs.


Az antiszociális (régiesen: pszichopátiás) személyiségzavar eléggé más. Egyes források szerint a szociopata és az antiszoc. ugyanaz, máshol úgy különböztetik meg, hogy az antiszociális az öröklött, a szociopatát pedig az életkörülményei, rossz gyerekkor, negatív tapasztalatok tették azzá, viszont a tünetek kb. ugyanazok.


Az Amerikai Pszichológiai Társaság által kiadott DSM-5 szerint pedig úgy osztályzandóak, hogy az antiszociális személyiségzavar két altípusa a pszichopátiás illetve szociopátiás szem.zav.

Itt egy bővebb hangvételű cikk erről:


[link]

2017. júl. 13. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Lényegében nem sok dolog különbözteti meg őket. Az antiszociális és az introvertált meg két külön dolog.

Az antiszociális személyiségzavart két fele bonthatjuk, mint pszichopátia, és szociopátia. Lényeges különbség, hogy az előbbi örökletes, míg az utóbbi "szerzett". Ha valakinek az egyik szülője pszichopata a kicsi fog örökölni egy hajlamot erre a betegségre. Ez viszont nem jelenti azt, hogy a gyerek 100% pszichopata lesz.

Pszichopatából emiatt kevesebb is van.

A szociopátia kialakulhat gyerekeknél, felnőtteknél egyaránt. Nagy pszichés megpróbáltatás, trauma miatt szokott előjönni. Gyakran "keveredik" gyerekeknél a disszociatív személyiségzavarral (többszörös személyiség)

A különbség nagyjából ennyi lenne, a többi tulajdonság mind közös. Mint:

Empátia hiánya. Tudnak gyűlöletet érezni valaki iránt, de szeretetet sosem.

Megrögzött hazudozók. Az már más kérdés, hogy lebuknak-e a hazugságokkal, vagy sem.

Rendkívül manipulatívak, imádják az orruknál fogva rángatni az embereket, vagy a "párjukat" érzelmi zsarolásba taszítani.

Céljuk elérése érdekében képesek bármit megtenni. Bármit, beleértve a testi/lelki megfélemlítést, ritka esetben gyilkolást.

A pszichopaták/szociopaták sosem tudtak beilleszkedni a társadalomba. Próbálhatnak barátok, vagy párkapcsolat után futkosni, de sosem fogják elérni. Az összes ilyen ember egyfajta álarcot visel. Az ember azt hinné, hogy ezeknek az embereknek a szeme sem áll jól, messziről látszik hogy őrültek. Hát, pont nem. Többnyire jól szituáltak, udvariasak, előzékenyek, kedvesek - attól hogy érzelmeik hiányosak, nem azt jelenti, hogy nem tudják őket tettetni.

Mellesleg az antiszocialitás messze különbözik a visszahúzódó és társaságkerülő magatartástól. Az előbbi pszichiátriai kórkép, az utóbbi pedig személyiség kérdése.

2017. júl. 13. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Szerintem pedig az antiszociális embernek az egyik típusa a szociopata. A másik a pszichopata. Sokan úgy gondolják, nincs különbség a kettő között, ez nem igaz. Sajnos ismerem mind a két típust. Apám pszichopata, testvérem szociopata. Ami közös bennük, hogy nem szoronganak, nem szeretnek, és nem tanulnak a hibáikból. Pszichopatának születni kell, míg szociopata a rossz gyerekkor miatt lesz valaki. A pszichopatának sok haverja van, extrovertális, megjátsza magát, mások előtt kedves, otthon egy vadállat. A szociopatának nincsenek barátai, introvertális, ránézésre látszik, hogy valami nem okés, gyűlöli az embereket. Mind a kettő agresszív, hamar dühbe gurul. Még sokat tudnék írni, de tömören ennyi
2018. jan. 10. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Szóval látszólag egymás ellentéteti, de sok hasonlóság van köztük. Az alap probléma ugyanaz, mégpedig hogy ezeknek az embereknek nincs lelkük. Hiányzik az önkontroll, lelkiismeret, minden, ami egy embert emberré tesz. Ők uralkodni akarnak a másik emberen, végtelenül agresszívak, és csak ártani tudnak...nem szeretnek senkit, és semmit, egyedül saját magukat.
2018. jan. 10. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Igen, amit az egyik válaszoló ír, hogy megjátsza magát, a pszichopata. A szociopata nem játsza meg magát. Ő róla ránézésről látni, hogy nem normális. Sajnos ismerem jól mind a két típust. Apám pszichopata volt, ráadasul ivott is. Később felnőve testvérem szociopata lett. Vagyis nem akkor lett az, hanem mar kiskorától az volt. Voltak erre utaló jelek mindig. Ez a két embertípus a legveszélyesebb a többi emberre nézve, én sajnálok mindenkit, aki ilyen emberekkel kényszerül együtt lakni.
2018. jan. 10. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
És amit senki nem említett, az a pszichopata nézés. Az a szúrós tekintet, mint mikor egy vadállat nézi a prédáját, úgynevezett vadászó tekintet. Bocsi, hogy ennyit írtam, sajnos én 18 évig éltem ilyen emberek között.
2018. jan. 10. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!