Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Fóbiák kezelésében jártas...

Fóbiák kezelésében jártas pszichológus Siklóson és környékén?

Figyelt kérdés

20 éves lány/nő vagyok, és a következő problémával szeretnék szakemberhez fordulni:


Évek óta nagyon félek a mezei poloskáktól, errefelé büdösbencének nevezik őket. Már nyár elején attól félek, hogy mi lesz ősszel, és ahogy közeledünk a szeptember felé, ez az érzés annál jobban fokozódik.


Ha meghallom, hogy egy poloska repked a szobában, kifutok, és próbálom magam megnyugtatni. Ha éppen az ágyban fekszem, magamra húzom a takarót, és még az éjjel közepén is felhívom édesanyámat, hogy azonnal jöjjön segíteni. Amint újra biztonságban érzem magam, tehát vagy a poloska került másik szobába, vagy én, mindig remegni kezdek, gyorsan veszem a levegőt, de többször előfordult már, hogy sírva fakadtam és úgy éreztem, nem kapok levegőt. Ha estefelé vagy éjjel történik a találkozás, utána órákig nem tudok elaludni (ha egyáltalán sikerül), és utána napokig poloskákat látok/hallok akkor is, ha nincsenek ott. (Ez utóbbi csak akkor történik, ha a találkozás különösen váratlan volt, vagy nem telt el sok idő az előző találkozás óta.)


Szerencsére a családomat rá tudtam beszélni, hogy nagyon figyeljenek arra, hogy ne kerüljön poloska a lakásba. Bent teregetünk, nem nyitunk ki olyan ablakot, amin nincs szúnyogháló, a kertünkből származó szőlőt a lakáson kívül vízbe áztatjuk, és csak úgy hozzuk be a lakásba, a szobámba senki nem hoz be semmit, még mosott ruhát sem, és az ajtóm maximum 5 másodpercig maradhat nyitva.


Az előző években még iskolába jártam, így könnyű volt megoldani, hogy otthon maradjak. Hónapokig ki sem mozdultam a lakásból, és ezt szó szerint kell érteni. Nem mentem se sétálni, se boltba, se orvoshoz, se rokonokhoz... Az érettségit magántanulóként tettem le, és egy OKJ-s képzésbe is magántanulóként kezdtem bele. De most már fél éve munkahelyem van, onnan nem tűnhetek el hónapokra. Ha nem tudom csökkenteni ezt az irracionális félelmet, attól félek, hogy ott kell hagynom a munkahelyemet, mert nem várhatom el a munkatársaimtól, hogy megtegyék azt, amit a szüleim otthon.


Nem tudom, hogy ez fóbia-e. Több olyan dokumentumfilmet is láttam, amikben ennél sokkal súlyosabb esetekkel foglalkoztak. Azokhoz képest ezt semminek érzem. Sőt, ha publikus helyen találkozok egy poloskával, fapofával arrébb tudok menni miközben nyugodtnak tettetem magam, és el tudom érni, hogy kívülről ne látsszon, hogy mennyire félek tőle. (Kivéve, ha kisebb szobában történik, vagy ha túl közel van hozzám.)



RÖVIDEN:



Két kérdésem lenne, Az első az, hogy szerintetek ez a helyzet igényel-e kezelést vagy csak megmosolyognak a rendelőben és hazaküldenek. A második kérdésem az, hogy ismer valaki fóbiák kezelésében jártas pszichológust, pszichiátert vagy más szakembert Siklóson és környékén? Egyéb információnak is örülnék (név, cím, telefonszám, ingyenes vagy magánrendelés).



2017. júl. 29. 19:12
 1/6 anonim ***** válasza:
Úgy látom, azért haladsz. Ha nem hagyták volna, hogy ne járj iskolába, már hamarabb túllennél rajta. Most, hogy fél éve dolgozol, nem engedheted meg magadnak ezt a luxust, lám-lám sikerül! Fapofával arrébb tudsz menni, nyugodtnak tudod mutatni magad, vagyis akkor már valamennyire nyugodt is vagy. Ezek a dögök annyira elszaporodtak tavaly, hogy én, aki szintúgy undorodtam - ha nem is pánikoltam - tőlük, mint mindenki más, a végén már puszta kzzal fogtam meg és raktam ki őket, mertmegmagyaráztam magamnak, hogy pont ugyanolyanféle bogár, mint a katica, ártalmatlan, csak az isten nem adott neki olyan csinos piros pöttyös kabátkát. A végén már annyira deszenzibilizálódtam a mennyisége miatt, hogy simán elvoltam mellettük, cseppet sem érdekeltek. Szóval van kiút. Egy fóbiának biztos van valami oka, méghozzá nem az azt kiváltó tárgy, úgyhogy a pszicholgus biztos tudna veled kezdeni valamit. Siklóson ezt az egy pszichológust találtam, de ide 8000 Ft/30 perc van írva, ami rohadt drága. [link] Van még egy pasi az interneten, de ő nem pszichológus, hanem valami önjelölt alternatív. Pécs nem jó, ott biztos több van.
2017. júl. 29. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!


Pécs is jó lenne, gyerekkoromban is oda kellett járnom évekig, csak 18 éves koromtól nem járhattam ahhoz, akihez addig tartoztam. Ez a 8000 Ft/30 perces ár sajnos nem megfizethető számomra, ha a többi pszichológus is hasonló árakkal dolgozik, akkor csak az ingyenes rendelések jöhetnek szóba.


Nem csak emiatt nem jártam iskolába, de ez is egy jelentős ok volt egy idő után. Amikor először magántanuló lettem (5-6. osztályban), szerintem nem is zavartak a poloskák. Csak később kezdtem félni tőlük, 7-8. osztályban, de ez a fóbia csak 10. osztálytól van jelen. Azóta egyre rosszabb lett, de tavaly mintha egy kicsit javult volna, miután kénytelen voltam összenyomni egyet, mivel az ajtómon volt és nem tudtam elfutni.


Most próbálom már előre hozzászoktatni magam a poloskákhoz, de még képeket is nehéz néznem róluk, pedig azok aztán nem kezdenek repkedni.


Tavaly kaptam apukámtól egy sprayt, a munkájához szokta használni. Féktisztító spray autókhoz. Attól azonnal meghalnak a poloskák. Erősen gyúlékony, alkoholszaga van. Ha beviszem a munkahelyre, lehet belőle bajom azon kívül, hogy hülyének néznek? Nem tudom, mi mást csináljak, szeretek itt dolgozni, nem sok a fizetés, de az utcánkban van a munkahely, irodai munka, nem kell megszakadni. Még egy ilyen nincs a közelben.

2017. júl. 29. 20:12
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem lehet belőle bajod, más is undorodik a poloskáktól. Nekem is van olyan kolleganőm, aki mindig sikít, és másnak kell eltávolítania a poloskát.

Itt vannak pécsi pszichológusok, a 4-esre rámentem, ott 30 perc 5000, 50 perc 8000. [link]

2017. júl. 29. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, egy kicsit megnyugtatott. Ha nálam van a spray, akkor sokkal nyugodtabb vagyok, mert tudok védekezni. Csak arra kéne kitalálnom valamit, hogy hogyan jussak át a kinti folyosón, ott mindig több tucat poloska van ősszel.


Sajnos az 5000 Ft-ot sem tudom megengedni magamnak. Talán havonta egyszer össze tudnék szedni annyit, de havi fél órának nem hiszem, hogy sok értelme van. A szüleim szívesen segítenének, de ők is örülnek, ha van pénz a számlákra. Úgy tűnik, ezt egyedül kell megoldanom.

2017. júl. 30. 08:44
 5/6 anonim ***** válasza:

Mindenesetre a szegény poloska csak egy tünet, egy megjelenési forma, azt kell végiggondolnod, hogy valójában mi is a problémád az élettel.

A poloskáról csak annyit, hogy tekintsd egy tárgynak, mint egy falevél, őt nem érdekled, nem akar összetűzésbe kerülni veled, csak épp ott tartózkodik ő is, ahol te.

2017. júl. 30. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Mindig szeretek olyan kérdésekbe botlani ezen az oldalon, ahol a kérdező leírja, hogy végül mi lett vele, ezért most én is leírom.


Két év telt el, mióta feltettem ezt a kérdést. Végül nem sikerült megfelelő pszichológust találnom, így kénytelen voltam én megoldani a dolgot. Mindig csak apró lépéseket tettem, de sikerült eljutnom oda, hogy jelenleg több poloska is van a közelemben, és amíg nem állnak neki röpködni, addig nem érdekelnek.


A házunkba még mindig nehezen jutok be amikor süt a nap, mert olyankor a folyosón ide-oda röpködnek ezek a dögök, de bemegyek, ellenőrzöm, hogy nem szállt-e rám valamelyik, majd elfelejtem őket.


Lehet, hogy a kiváltó okot nem oldottam meg és újra elő fog jönni, de egyenlőre ez a probléma megszűnt.


Még egyszer mindeninek köszönöm a segítséget!

2019. okt. 10. 10:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!