Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ha jól érzem magam, és sokat...

Ha jól érzem magam, és sokat beszélgetek valakivel, másnap borzasztóan elfog a szorongás. Hogyan tudnám legyőzni?

Figyelt kérdés

Pár évvel ezelőtt kezdődött, amikor többet kezdtem el eljárni otthonról, és már nem kellett időre hazamennem. (kb 18 éves koromig időre kellett mindig hazamennem, különben anyám olyan szintü lelki terrort alkalmazott, hogy csak azt vettem észre, hogy gyűlölöm magam)


Kezdetben csak akkor éreztem magam rosszul, amikor berúgtam előző nap. Nem a másnaposság miatt, hanem, mert ha iszok, jókedvemben néha kiabálok, borzasztóan sokat beszélek, beszélgetek mindenkivel, és néha olyan dolgokat is elmesélek, amiket alap esetben nem mondanék el. Semmi extra titok, csak mesélek a családomról, az érzéseimről, mélyebb gondolataimról.


Most viszont már nem kell berugnom hozzá, elég ha csak simán jól érzem magam, esetleg egy koktélt iszok, és van aki meghallgat. Mivel időközben kiköltöztem németországba, itt még jól is jön, mert gyakorlom a nyelvet (gondoltam én.. ), viszont tegnap egy falunapon megcsináltam ugyan ezt a hülyeségemet, csak németül, és egy munkatársamnak. Egész este a sz_r családjainkról beszélgettünk, meg egyéb kapcsoltai gondolkról, amikről alapból biztos, hogy nem beszélgetnék egyáltalán senkivel. (otthon sem volt divat nálunk soha az érzésekről való beszélgetés, soha senkivel nem is szoktam én sem, ezért is undorodom magamtól másnap..)


Másnap viszont mindig totál idiótának érzem magam, ha belegondolok, hogy miket mondtam. Bűntudatom van, egyszerre fázva reszketek, és izzadok, görcsben áll a gyomrom, érzem, hogy ég a bőröm, és legszivesebben elsüllyednék szégyenemben, vagy a falba verdesném a fejem. (teljesen biztos, hogy ez nem mánaposság, mielőtt valaki ezt mondaná, mert teljesen alkohol nélkül is másnap ilyen tüneteket produkálok.)

Ez tart kb addig, ameddig nem találkozok újra az adott illetővel, és látnom kell rajta, hogy nem tart teljesen idiótának, vagy szánalmasnak. Ha egy hét, akkor egy hétig naponta néhányszor elfog ez az érzés..


Viszont nagyon rossz, mert így sosem tudom igazán jól érezni magam, vagy ha igen, másnaptól úgyis csak rossz élményként fogom fel az ilyeneket..Pedig fiatal vagyok, és még rengeteg ilyen alkalomban lehetne részem, de nem tudom mitől múlna a másnapi szorongás el...


Volt már valaki így? Mi segített?

Köszi

É23


2017. júl. 30. 14:16
 1/1 TR75 ***** válasza:

Szerintem ez egyfajta "kondicionálás": amíg időre értél haza, addig "jól viselkedtél", ha áthágtad ezt a szabályt, akkor "rossz voltál". Ha elég sokat mondják az embernek, hogy rossz vagy, haszontalan és miegyéb, akkor elhiszi. Benned szerintem kialakult egy ilyen viszonyulás a szórakozáshoz. A tudattalanban az, hogy jól érzed magad, összekapcsolódott azzal, hogy "haszontalan, rossz vagy" (ide behelyettesítheted azt, amit annak idején a fejedhez vágtak), és ezért téged nem szeretnek.

Szintén kondicionálással ez leküzdhető: tudatosítanod kell magadban, hogy ha szórakozol/kikapcsolódsz, akkor az nem egyenlő azzal, hogy semmit nem érsz.

Segíthet ebben pszichológus vagy lifecoach.

2017. júl. 31. 03:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!