Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Édesanyám depressziós, az...

Édesanyám depressziós, az alábbiakat figyelembe véve hogyan segíthetnénk rajta? (több lent)

Figyelt kérdés

Nem fogom leírni az egész történetet, a lényeg, hogy munkahely miatt került ide.


Egyrészt. Másrészt, Anya amúgy is nagyon nehezen viseli a változásokat. Mikor kb. 7 éve felújítás volt nálunk = átcsempéztük a fő helyiség padlóját az addigi hófehérről egy minimális törtfehér árnyalatra, hetekig magába volt zuhanva. Mindenkit megijesztett, én azt hittem gyerek fejjel, hogy beteg vagy egyéb komoly dolog, aztán megtudtuk, hogy az egész emiatt volt.


A mostani helyzetben 3 féle "hangulata" van.

Reggelente mintha valami rohamszerűsége lenne, felkel, és (ha délutános műszakon van) épp csak addig bújik ki az ágyból, amikor elindulok suliba, egy puszi erejéig.

Csak fekszik, és motyog, hogy ő nem így akarta, csak nekünk akart jót, ő ezt már nem akarja folytatni, csak aludni akar és aludni... Én ilyenkor azt sem tudom, mit mondjak, mert lehet, hogy jónak és motiválónak tűnik, amit mondok, de közben lehet, hogy benne negatív gondolatokat ébreszt. Például mikor tegnap reggel készülődtem, beraktam szép filmzenéket, mert tudom, hogy ő is szereti őket, mikor szomorú vagy ügyködik a házban, mindig megkér, hogy kapcsoljak be valami hasonlót. De tegnap, egyszercsak hallom, hogy könyörög, hogy kapcsoljam ki, mert az elmúlásról szól...


Napközben ugye dolgozik és mikor hazajön, kb. 5 percig nincs semmi szélsőséges dolog. Persze nem olyan, mint volt, inkább olyan érzetet kelt, mintha tartaná magát és bármelyik pilanatban kitörne belőle a fájdalom.


Aztán ez meg is történik. És ugyanaz van, mint reggel, talán kicsit jobban magánál van ilyenkor, nem az a görcsös, rohamszerű sírás...


És ez váltakozik.


Volt pszichiáternél, ő megállapította, hogy depressziós, de ennyi, mert nem ment vissza többet. Hiába mondjuk, hogy menjen akkor másikhoz, nem megy, állandóan csak azt mondogatja, hogy ő nem akar meghülyülni, ő nem hülye, őt bezárnák és megbolodulna..


Múlt hétvégén már olyan rosszul volt, hogy Apa már majdnem elvitte a kórházba, de egyszerűen nem tudtuk rávenni arra sem, hogy fürödjön meg.

Vasárnap este pedig megint megjelent egy "reménysugár", mintha jobban lenne.

És aztán kezdődött a körforgás, amit már leírtam.


Félek, mert alig alszik, tegnap reggel is azt mondta, hajnal 2 óta fent van. Bátyám nem tud semmiről, az ő segítségét nem tudom kikérni, nem is akarom, neki most megvan a saját problémája (nemrég költözött más városba, ritkán jön haza, amióta ilyen rossz a helyzet, még nem is volt itthon. Bár nem tudom mi lesz, ha egy héten belül hazajön, képes lesz -e Anya addig összeszedni magát, hogy ne sejtse tesóm, hogy ilyen rossz a helyzet).


Nézett Anya a neten egy kineziológus hölgyet, de mmég mindig nem ment el. Szerintetek ő segíthetne?


És mi mit csináljunk Apummal?


Azt akarom, hogy minden olyan legyen, mint volt, mert már ez nagyon sok.


18/L



2017. okt. 12. 17:37
 1/7 anonim ***** válasza:
Orvosra van szüksége. A ti feladatotok megértetni vele, hogy a mentális betegségének semmi köze az őrültséghez. Senki sem fogja pszichiátriára zárni a beleegyezése nélkül, csak ha veszélyes önmagára vagy a környezetére, de az itt a leírtak alapján nem áll fent. A gyógyszeres kezelés lényege normalizálni az agyban levő elváltozásokat illetve a túlzottan lecsökkent vagy megnővekedett hormonszintet (pl depresszió esetén jelentősen csökken a boldogosághormon termelődés). Erre épül rá a terápia, ahol a pszichológus felméri a próblémát, ennek lehetséges okait, s segít megtalálni a gyógyulás felé vezető utat. Ez azonban csak akkor mükődik, ha anyukád hajlandó változni. Mutassátok meg neki, hogy lehet jobb is az élet, megéri küzdeni, ha nem másért, értetek, a családotokért.
2017. okt. 12. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Igen, nagyon sokat segíthet a kineziológia anyukádnak. De valóban igaz, ebben az állapotban mindenképpen szükséges orvosi segítség is, már csak a törvényi előírások miatt is. És persze neki is akarnia kell, anélkül nemigen megy... Zárójelben írom, hogy esetleg Neked is érdemes lenne kineziológushoz menned, gondolj majd bele. Privát üzenetben segíthetek, hogy például kihez, ha megírod, melyik országrészben élsz. Kívánom Nektek a legjobbakat! Fel a fejjel, lesz megoldás!
2017. okt. 14. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm mindkettőtöknek a választ!


#1: Sajnos itt én is elrontottam egy dolgot...

Úgy volt, hogy Apa elviszi pszichológushoz. El is mentek a múltkoriban, azonban mint kiderült, az a nő inkábbpszichiáter, mint pszichológus (a neten az állt a blogján, hogy pszichológus, de a rendelőben meg egyértelműen pszichiátria volt kiírva, bár gondolom nyilván vannak átfedések, tb.)

Na mindegy. Ugye p adott neki gyógyszert, én meg kiakadtam, hogy de miért pszichiátriára mentek először, ő már a súlyos eseteket kezeli, először elég lettvolna egy pszichológussal konzultálni, meg ijedtségemben persze egyből elkezdtem szidni a gyógyszeripart...


És mikor múltkor mondtam Anyumnak, hogy de igenis, vegye be meg "fogadjon szót" nekünk, mert nem tesz neki rosszat (ezt beláttam a válaszod és egyéb utánaolvasások után), rám hivatkozott, hogy de a múltkor még én mondtam, hogy milyen rossz, ő nem fog bogyókon élni...


#2: Neked is köszönöm szépen, megy egy privát!

2017. okt. 15. 15:09
 4/7 A kérdező kommentje:
U.i.: Egyébként ma bejelentkeztünk neten egy kineziológushoz, reméljük a mihamarabbi válaszát és hogy működni fog a dolog!:)
2017. okt. 15. 15:11
 5/7 r.lea válasza:

A kineziológus hölgy IS segít

de itt most úgy tűnik az KEVÉS.

El kell kezdeni szedni a gyógyszereket, 1 hónap múlva már jobban kell hogy legyen,és ha javul a helyzet 1 év után (sokan 1-2 év alatt rendeződnek) akár lassan lehet csökkenteni őket az orvos segítségével.


Olvasson utána -a családnak a legnagyobb megterhelés- a NEM kezelt depresszió.


Ha jót akar a családjának kezelteti magát, mert a végén nem fog tudni dolgozni sem ...


Nem hiszem hogy sokáig benntartanák, csak amíg beállítják a gyógyszert, vagy még addig sem. Műtét után néha már aznap hazaengedik a betegeket...

Kitartás

2017. okt. 16. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Első vagyok.

Igen, téves az információ miszerint a pszichiáter a súlyos eseteket vizsgálja csak. Lényegében minden mentális sérültnek először pszichiáterhez kellene mennie, mivel ott állítják fel a diagnózist. a pszichológusnak elmondja, hogy mire gyanakszik, mire kellene rákérdezzen, ez elmondja a kapott információkat, pszichiáter diagnosztizál, majd a kapott eredmény alapján határozza meg a terápiát, ez lehet csak pszichoterápia (beszélgetés), gyógyszeres kezelés bizonyos esetekben és súlyos esetekben kórház. Az a súlyos állapot, ahol a beteget már nem tudják ambulánson ellátni (az akit nem fektetnek be, hanem bejár időnként a pszichiáterhez, pszichológushoz), de még az sem egyenlő az őrültséggel. Sok depressziós fekszik be a kórházba anélkül, hogy őrült lenne, és erre jellemzően nem tudna magáról, törne, zúzna, veszélyes lenne a környezetére. Az őrültek a zárt osztályra kerülnek, a nyílt osztályon pedig azok vannak, akik önként fekszenek be, mivel úgy érzik szükséges a napi szinten történő megfigyelés, terápia javulásuk érdekében. Ilyenkor a befekvés a pszichiáter, pszichológus segítségével történik. Esetleg elmondhatod anyukádnak, hogy utólag utánaolvastál a témának, és ezeket tudtad meg. Szerintem ezek az információk őt is megnyugtatnák.

Én voltam már befekve, illetve éveken keresztül kezeltek súlyos depresszióval (többek között) ambulánson pszichiáterek és pszichológusok. Jelenleg pedig másodéves pszichológia hallgató vagyok. Szóval tapasztalatból beszélek, illetve tanulok is erről, tehát van elméleti megalapozottsága is a mondandómnak.

2017. okt. 16. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Amúgy hozzá tenném, hogy az őrült kifejezést, már nem használjuk, csak azért használtam, hogy megértsd, hogy nem azok kerülnek ilyen helyekre, akik nem képesek normálisan viselkedni. Igen, vannak olyan betegek, akik hallucinálnak, vagy akaratuk ellenére bántanak másokat, de ezek sem őrültek, csak súlyos pszichés zavarban szenvednek. A legtöbb emberen lehet segíteni, a súlyos, őrültségre hajazó tüneteket is lehet enyhíteni, de anyukádnál nem jelentkeznek ilyenek. Csak valami kiváltotta nála a letargiát, depressziót, amit egy könnyed terápiával egy-két év alatt semmissé lehet tenni.
2017. okt. 16. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!