Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi lehet az elalvás előtti...

Mi lehet az elalvás előtti kellemetlen éberálom? Valaki tud segíteni?

Figyelt kérdés
Gyakran van az, hogy egy fura érzést érzek a melkhasamban, elalvás előtt, csukva van a szemem, aztán elveszítem a testem fölött az irányítást, viszont az elmém még ébren van, tudok gondolkodni, de cselekedni nem, közben mint ha álmodnék. Nagyon kellemetlen érzés, a hangokat, és a képeket is látom, de minden mint ha fel lenne gyorsítva, és a hangok is nagyon hangosak, van hogy mikor már felkeltem, akkor is magam előtt látom az álom képeket, és egy pár másodpercig hallom a hangokat. MIkor meg próbálok vissza aludni, 2-3 alkalommal megint ez történik. Amikor fel kelek egy ilyen után, mindíg nagyon heves a szívdobogásom. Miközben átélem, folyamatosan csak fel akarok kelni. Próbáltam benne maradni, de nagyon kellemetlen. Valaki tapasztalt már hasonlót? 21 éves vagyok. 15 éves korom óta van ez velem, stresszesebb napok után gyakrabban szokott előfordulni, főleg ha későn fekszem le aludni. Fiú vagyok.

2017. dec. 3. 01:19
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia!

Nyugodj meg, semmi probléma nincs veled. Ez egy teljesen természetes jelenség, az alvási paralízis:

"Az alvási bénulás (más néven alvási paralízis vagy alvásparalízis) közvetlenül elalvás előtt, vagy felébredéskor jelentkezik, és legfeljebb egy-két percig tart. Az érintett a szemén kívül egy izmát sem tudja megmozdítani, így még beszélni sem tud. Gyakran kíséri félelemérzet, társulhatnak hozzá hallucinációk (lidércnyomás), vagy testen kívüli élmény. Előfordulhat egészséges személyeknél, vagy kapcsolódhat alvási rendellenességekhez, például narkolepsziához vagy katalepsziához. A migrén tünete is lehet. Tudományosan az álom alatti alacsony vérnyomással magyarázzák. Egy másik oka az, hogy a REM alvás idejére a szervezet ideiglenesen lebénítja a vázizmokat az alvajárás és az alvabeszélés elkerülése érdekében, és ez a felriadás után is hat. Az izolált alvási bénulás MeSH kódja D020188. Az alvás misztikussága miatt az alvási rendellenességeket is misztika övezte. A hallucinációkat igaznak hitték. A néphit szerint rossz szellemek, lidércek, boszorkányok okozzák, hogy megfélemlítsék vagy megöljék az embereket." (Wikipédia)

Nekem is szokott lenni. Nem igazán tudsz mit csinálni ellene, de a stressz csökkentése segíthet.

2017. dec. 3. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, megnyugtattál. A körülöttem élőknek is beszéltem már erről, de senki sem tudta hogy miről beszélek. Azt hittem egyedül vagyok ezzel a “betegséggel”.
2017. dec. 3. 21:45
 3/3 anonim ***** válasza:
Ennek örülök! Először én is nagyon megijedtem. Később véletlenül ráakadtam a neten. Van, ahol betegségnek írják, de szerintem ez abszolút túlzás. Kellemetlen, de természetes jelenség. Ha van még kérdésed, akkor nyugodtan írj!
2017. dec. 3. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!