Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A szorongas okozhatja ezt a...

A szorongas okozhatja ezt a furcsa dolgot?

Figyelt kérdés

Valoszinuleg panikbeteg vagyok, vagy legalabbis nagyon szorongok csak nemntudom mitol. Eleg erdekes erzes.

Azt vettem eszre, hogy nagyon erosek az erzelmeim miota ez jelen van. Ez a panik, szorongas miatt van?

Peldaul... tegnap este neztem egy filmet, ahol a hajlektalan bacsi elott a tablan az allt, hogy "En megprobaltam". Olyan eros sajnalat tort ram, hogy majdnem elsirtam magam a semmibol. Kicsit megijedtem az erzestol es kicsit nyugtatganom kellett magam. Elotte ilyen nem volt.

Plusz, a nevetesem is olyan furcsa. Hogy ha eszembe jut valami vicces, eleg nehez visszatartani a nevetest, olyan erzes mintha nem birnam iranyitani. Azert elotte nem volt ennyire kezelhetetlen.

Ezt mind a hormonok okozhatjak? A szorongas, a panik? Elmulik?

Volt valaki olyan akinek volt egyaltalan panikrohama, es olyan aki atelt ilyen furcsa dolgokat?

Segitsetek! :(

20/L



2018. febr. 1. 11:33
 1/10 A kérdező kommentje:

Olyan ez az egesz "panikbeteges" dolog,mintha minden fele-fajta erzes tripla olyan erosen lenne jelen bennem, mint elotte.

Ha megsajnalok valakit, nagyon megsajnalok. Ha tekerem a facebookot, es latok valami nyomaszto, furcsa kepet, rogton elkap az az ijedos hangulat. Ha nevetek, akkor jobban, mint eddig. Ha sirok, rossz kedvem van, majdnemhogy eltudnam magam temetni.

Ez generalizalt szorongas? Ez lehet az egesz paniknak az oka? Mit tehetnek ellene? :(

2018. febr. 1. 11:43
 2/10 anonim ***** válasza:
túl variálod, szerintem csak be beszéled magadnak. engedd el ezt a dolgot. ha valaki lát egy szomorú filmet, más is meghatódik. ha fb-n posztolnak egy szenvedő kutyás képet én inkább meg sem nézem, mert csak bánkódnék rajta. ha valami vicces dolog eszembe jut, az is természetes. akkor vagy pánik beteg, ha erős szív dobogással halál félelmeid vannak és úgy érzed elveszted az irányítást az életed felett, valami ilyesmi. szorongása minden embernek van, persze bizonyos mértékig. próbálj olyan dolgokat csinálni, ami pozitív, ne a betegségeken gondolkozz
2018. febr. 1. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
45%

Honnan tudjuk?

Szex hiánya is lehet..

2018. febr. 1. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Igen ez az eros szivdobogas es stb ezek megvannak ha bepanikolok. Ez parszor volt csak, viszont az eros szorongas az mindennapos, es idoszakonkent tor ram. Ha elfoglalom magam jol vagyok, de nem birom 0-24. :/

Az almaim is kuszak, es keveset alszok, viszont ahhoz kepest nem vagyok faradtabb, mint maskor.

Azzal egyetertek, amit a valaszod elso feleben irtal, de most olyan mintha haromszor erosebb erzelemhullam futna at rajtam, ezt nem tudom hova tenni, hogy mitol lehet. Sokkal turelmetlenebb is vagyok az elmult par hetben, mint elotte.

A pajzsmirigyemmel gond van papiron, autoimmun gyulladas, nekem eddig nem okozott panaszt. Lehet ez az okozoja?

2018. febr. 1. 12:08
 5/10 anonim ***** válasza:
45%
Szex hiány...
2018. febr. 1. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Nem. :D
2018. febr. 1. 12:29
 7/10 anonim ***** válasza:

Az autoimmun eredetű pajzsmirigy-gyulladásnak sok tünete van (pontosabban lehet, mert nincs jelen mindegyik minden betegben "kötelező jelleggel").

A szorongás, az érzelmi/hangulati ingadozás, a pánik tipikus HT-s tünetek sajnos. :(

Szapora szívverést is okozhat, pánikrohamon kívül is.


Az egyes tünetek az idők során is megjelenhetnek, azaz nem feltétlenül vannak jelen már a diagnosztizáláskor, vagy még azelőtt. Jellemzően ugyebár úgy derül ki a betegség, hogy vannak bizonyos tünetek, amik alapján laborvizsgálatot végeznek. Ezek a tünetek jó esetben elmúlnak az alap- (és Magyarországon "az egyetlen üdvözítő"-nek hitt) hormonpótlás hatására, de akár megmaradhatnak később is. És jöhetnek hozzájuk újak is sajnos.


Ráadásul a HT-nál eleinte túlműködéses tünetek jellemzőek (bár jellemzően csak egy későbbi szakaszban szokták diagnosztizálni a betegséget, amikor már alulműködés van).

De nemrég azt olvastam, hogy az alulműködés ugyan folyamatosan fennáll, viszont időnként mégis túl sok pajzsmirigyhormon kerül a vérbe, mivel a pajzsmirigyszövet pusztulása során egy-egy pici szövetrész "felrobban", és a benne lévő hormonok "kiszabadulnak". Ilyenkor ideiglenesen túlműködéses tünetek is lehetnek.


Hogy mindezt élő példával érzékeltessem, leírom a saját tapasztalataimat: 3-4 éve két bizonyos tünet miatt mértek TSH-t, de mivel a normál tartományon belül volt, nem vizsgáltak tovább. Az egyik tünet valamelyest javult idővel, a másik pedig majdnem teljesen elmúlt, de jött egy harmadik... Mindez két-három év alatt. E "ciklus" végén visszatért a második is, ami miatt újabb labor, és már magas TSH...

3 hónap múlva jutottam be az endokrinológiára, rögtön elküldtek UH-ra, ami alapján sejteni lehetett a HT-t; rögtön hormontabit és szelént javasoltak. Pár hét múlva az egyik tünet jelentősen javult, a második (a visszatérő) meg már azelőtt rendeződött, mielőtt elkezdtem volna a gyógyszert, a harmadik stagnált. És megjelent egy negyedik... :(

AntiTPO-t csak további 2 hónap (!) múlva mértek, nagyon magas volt, de semmi további kezelési lehetőséget nem ajánlottak, csak ugyanazt a hormontabit, ugyanakkora adagban, mert a TSH közben normalizálódott...

Ez fél évvel ezelőtt volt. Azóta további három tünet jelentkezett, köztük a rendszeres szorongás (nem 24/24-ben, eleinte csak kb. hetente bukkant fel, aztán sűrűsödött, és végül szinte minden nap volt egy-egy rövidebb-hosszabb időszak), plusz néha ilyen pánikszerű rémület, ami pár másodpercig vagy percig tart, de iszonyú érzés. :(

Ezektől akadtam ki annyira, hogy decemberben elkezdtem saját magam "kutakodni", és a hagyományos orvoslás mellett a funkcionális orvoslás módszereit megismerni.

Azelőtt is dupla adag szelént szedtem, de nem organikusat, szóval most átálltam arra. Plusz elkezdtem szedni egy rakás vitamint és ásványi anyagot. És elkezdtem az életmód-változtatást...

Már van pici javulás több területen is.


Tegnapelőtt pedig voltam gasztroenterológusnál (állami), ő már jóval normálisabb, mint az endokrinológus. Utóbbi szerint az aTPO soha nem fog lemenni, pedig de, lehet csökkenteni a gyulladást; a gasztro-s legalább azt mondta, hogy "hullámzik" az aTPO. És egyént kezel, nem tömeget. Amikor magyarázta a hullámzást, 3 túlműködéses tünetet hozott példának, és pont azokat, amik nekem az utóbbi hetekben voltak, még a szám is tátva maradt. :D

Megbeszéltük, hogy pár napig nem szedem a hormontabit. Eddig bevált, már csökkentek a tünetek. :)


Szóval mindebből azt is láthatod, hogy a HT egy iszonyat bonyolult, összetett dolog.

Nem ijesztgetni akartalak, hanem pont ellenkezőleg. :)

2018. febr. 1. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Ja, és még egy, amit kifelejtettem: hónapokon keresztül napi 5-6 órákat aludtam, és nem éreztem magam különösebben fáradtnak, viszont fizikailag nagyon fáradékony lettem. Aztán most ősszel megzuhantam, 8-10 óra alvás is kevés volt sokszor, decemberre tetőzött, már napközben is szunyókáltam sokszor. A nem alvás túlműködéses tünet, a sok alvás és a fáradékonyság meg alulműködéses. Szóval tipikus HT...
2018. febr. 1. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
50%
legyél már boldog, fiatal vagy egyszer leszel fiatal, menj ki az utcára, sétálj egyet ,de ne csak úgy neki a világnak, hanem figyeld az embereket az utcán az öregek irigykednek rád, hogy milyen jó fiatalnak lenni. örülj már az életnek ne a kib{szott szorongáson gondolkozz már reggeltől estig.
2018. febr. 2. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

En eletvidam vagyok, nem depressziozok, 20 evesen nem is tudnek min. Van fedel a fejem folott, van munkam, lassan folytatodik a suli is. Ugyanugy jol erzem magam, nevetek, elmaszkalok ide-oda.

Egyedul azt nem ertem, hogy miert tor ram ijedtseg, halalfelelem a semmibol, ok nelkul. Kaosz van a fejemben, kaosz van az almaimban, kusza minden es nem tudom miert. Es ha ramtor ez a hullam, olyan mintha masfele tudatallapotban lennek.

Mintha minden erzelem tripla olyan erosen futna at rajtam mint eddig, es ez ijeszto.

2018. febr. 2. 10:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!