Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szociopata vagyok vagy szimplá...

Szociopata vagyok vagy szimplán nárcisztikus személyiségzavaros?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy ez az oldal nem szakemberek által üzemeltetett, de akkor is érdekelne általam ismeretlen emberek véleménye,mert egy fokkal jobb, mint a személyiségtesztek. Azt is olvastam, hogy aki személyiségyavaros, abban fel sem merül, hogy vele lehet gond. De egyrészt az embernek lehetnek "tiszta pillanatai",másrészt pedig arról szólt a dolog, hogy problémának fogja fel, nem pedig csak gyanítja, hogy más és érdekelné, hogy miért van így. Meg amúgy sem betegségek, pszichiáterhez én se mennék, hogy néz már az ki. Alapvetően jó gyerekkorom volt, szerető család vett körül, nem vertek meg sosem ok nélkül. Nem volt alkoholista, de pszichés beteg igen, nem is egy a családban. Olyan 13 éves korom körül állatokat kezdtem bántalmazni. Igazából a kíváncsiság és az unalom vitt rá. Nem azért csináltam,mert a szenvedésük és haláluk feldobott volna. Ezeket nem bántam meg azóta sem.Olyan volt, mint egy játék.Ezt az egyet leszámítva olyan voltam, mint bármelyik gyerek.Ezek a dolgaim senkinek sem tüntek fel, de igyekeztem ügyesen is titkolni, tudatosan. Az emberekkel való kapcsolataim sem voltak sosem túlságosan hosszú életűek,csak jöttek mentek. Hamar kialakultak, mert jó benyomást keltek és megbíznak bennem,barátságos vagyok,de amikor már meg voltak én csak tovább léptem. Volt olyan is,hogy egy szó nélkül és nem volt bűntudatom miatta. Pedig tudtam azt, hogy ezzel bántom öket, de egyszerűen nem kötődtem hozzájuk. Önmagam nagyra tartom, órási az egóm, de kifelé nagyon visszafogott vagyok és nagyon alázatos, udvarias, mert így könnyű boldogulni az életben. De amikor valaki közelebb kerül hozzám szeretem éreztetni vele, hogy én diktálok,főleg ez motivál az emberi kapcsolatok kialakítására, mert ilyenkor jobban önmagam vagyok és nem kell tudatosan titkolóznom. Valahol élvezem is ezt a kettösséget, felsőbbrendűségi érzést ad,ebből gondolnám, hogy nárcisztikus lehetek. Egyébként így felnőttként is megestek ilyen állatos dolgok, csak, hogy kilépjek egy kicsit a konfortzónámból, de nagyon nem mennék bele a részletekbe, mert nem akarok tiltást. Törvénybeütköző dolgaim nem voltak sosem, mondjuk ezt leszámítva, de ezt sem gondolnám annyira vészesnek, mert csak a kíváncsiság vezérelte. Nem keresem a bajt,mert sokkal könnyebb így az élet a közösségben, tovább léphetnék, ha akarnék, de nem akarok. Nem vagyok hirtelen haragú, de még igazán dühös sem voltam életemben,de vannak érzéseim, csak szerintem kifelé van kevesebb. Sokat hazudok, hogy haladjak előre és a legkevésbé se lógjak ki. A látszat nagyon fontos számomra,gyakran vállalok önkéntes munkákat is és segítek ott, ahol csak tudok az embereknek. Hasznos tagja vagyok a társadalomnak, mert ez elfedi, hogy valójában miket teszek és,ha esetleg kiderülne is lenne alibim,hogy ne higgyenek a szemüknek.

2018. ápr. 21. 23:00
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező,

igenis el kellene látogatni pszichiáterhez vagy pszichológushoz. Sajnos Magyarországon erősen stigmatizálják a pszichiátriai betegeket, ha valakit pszichiáter kezel, gyógyszert szed vagy csak egyszerűen pszichológushoz jár, de könnyen el tudom képzelni, hogy Neked is pont ezekre lenne szükséged. Azzal a legkevésbé sem kell ilyen helyzetben foglalkozni, a társadalom mit gondol itthon a pszichés betegekről. Felnőttként állatokat bántalmazni nem normális dolog, kamaszként sem volt az.

Hogy volt a családban már pszichés beteg, az is gyanúra adhat okot, mert egyes pszichiátriai betegségek bizonyítottan öröklődnek a génekkel (pl. skizofrénia).

2019. jan. 6. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Nem egy mai kérdéskiírás, de szeretnék rá válaszolni.


Nagyon sokféle személyiségzavar létezik. A legtöbben sejtik, hogy valami baj van velük/ valami miatt nem tudnak beilleszkedni a társadalomba/ különcek. Még ha nem is konkrétan személyiségzavarra gyanakodnak.

A szociopaták és pszichopaták is narcisztikusak. Felsőbbrendűnek tartják magukat más embereknél: azt gondolják rájuk nem vonatkoznak a szabályok és képesek megúszni mindent. Viszont nem minden narcisztikus szociopata, pszichopata. A fő különbség, hogy utóbbi kettő nem képes stresszt, feszültséget érezni, sem bűntudatot. A bűntudat hiánya nem jellemző a narcisztikusokra. Illetve képesek az empátiára (az érzelmi empátiára gondolok főleg hiszen kognitív empátiára az antiszociálisak is képesek).


Ez a mondat számomra nagyon sokmindent elárul: "Alapvetően jó gyerekkorom volt, szerető család vett körül, nem vertek meg sosem ok nélkül".

Ok nélkül?

Az a legrosszabb, amikor valaki nem tudja azt mondani, hogy az nem helyes, hogy megverték. A verés soha, semmilyen körülmények közt nem elfogadható nevelési módszer. Valószínűleg innét ered, hogy te is feljogosítod magadat arra, hogy bántalmazóan viselkedj a nálad gyengébb teremtményekkel. (Hiszen van rá okod.)

Az olyan emberek, akik gyermekként kiszolgálatott helyzetben voltak, gyakori, hogy megismétlik az ellenük elkövetett bűntényeket úgy, hogy ők dominálnak, irányítanak és már nem ők azok, akik a kiszolgáltatott helyzetben vannak. Miért? Mert hasonlóan erősek és dominánsak akarnak lenni, mint az őket elnyomók. Azért bántalmaznak állatokat és más embereket "unalomból", mert ezzel érik el, hogy dominánsnak érezzék magukat (ebben állandó megerősítésre van szükségük). Ez pedig abban különbözik a szadizmustól, mert az antiszociálisak nem képesek a bántalmazott lény fájdalmát átérezni, nem ez okozza számukra a kielégülést, hanem az, hogy magukat felsőbbrendűnek, erősnek érzik. Minden gyermek máshogy kezeli a fizikai és érzelmi bántalmazást. A bántalmazott gyermekek egy részte realizálja a szülők tetteit és magát is feljogosítja arra, hogy a gyengébbeket bántalmazza, irányítsa, manipulálja és kihasználja. Emelett az ilyen bántalmazott gyermekek megtanulják leépíteni az érzelmeiket.


^Ezt hívják úgy, hogy szociopata.



Az ijesztő tény, hogy a kriminálpszichológiában a férfi gyilkosoknál gyakori, hogy eleinte csak állatokat ölnek, kínoznak és ez növi ki magát emberöléssé. Én a leírás alapján azt mondanám, hogy potenciálisan veszélyes vagy.

2019. febr. 7. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!