Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Te hogy éled meg a skizofréniá...

Te hogy éled meg a skizofréniát (ha skizofréniás vagy vagy rokonod az), mik a tüneteid, gondolataid?

Figyelt kérdés

2018. okt. 7. 10:28
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nekem közeli hozzátartozóm skizofrén, de át tudom érezni a helyzetét. Nem skizofréniával vagyok kezelve, de volt egy pár hetes intervallumom az életemben, amikor paranoiás téveszméim voltak. Próbálok neki segíteni, amiben tudok. Kicsit furcsa a helyzet, mert én nagyon tisztelem őt. Eddig rajta kívül kettő skizofrénnel találkoztam, és a köztük lévő különbség ég és föld.

Különös, mivel a skizofrénia velejárója lenne hogy elveszíti a tudatát, a gondolatai és a cselekedetei torzulnak, és kaotikussá válik minden. Kicsit olyan, mint mikor egy üveg széttörik - A skizofrének elméje hasonlóképpen szakadozik szét, egészen addig amíg szinte elvesztik az identitásukat, fellépnek a hallucinációk, a koncentrációs és memóriazavarok és a téveszmék. A személyiség torzul, és elveszíti jellegét.

De, valahogy ő mégis ragaszkodott ahhoz hogy élni akar, ami nagy szó. Normális és egészséges életet akart élni, és mindig törekedett erre. Tisztában volt a korlátaival, és a hiányosságokat nagyon jól kiküszöbölte. Még a betegség csúcspontja közepén egy tisztább állapotában előkapta a telefont, és minden érdemi információt lejegyzett benne, ami eszébe jutott. Állított be hozzá riasztókat is, ami időközönként emlékeztették arra hogy igyon, egyen vagy menjen ki a mosdóba. Valamiért mind az idő, mind a térorientációját teljesen elvesztette, nem érzett (vagy nem vette figyelembe) az éhségérzetet, szomjúságérzetet, vagy székelési ingert. Ma már diplomás szakember, és egy kontinentális méretű cégnél dolgozik fontos pozícióban. Barátai és élettársa van, képes volt megőrizni a tudatát és emberi mivoltát, holott a betegsége lényege ennek ellenkezője lenne. Tudom, hogy mennyire borzalmas ez, a paranoiát én is tapasztaltam. Napokig tartó intenzív halálfélelem kergetett. Nem voltam tisztában azzal hogy amit látok és érzek az nem a valóság, így teljesen meg voltam róla győződve hogy valaki(k) engem üldöznek, és meg akarnak gyilkolni.

Viszont a másik két skizofrén beteg teljesen más volt. Ők sokszor a betegség mögé bújtak, és minden alól kihúzták magukat, és mentségként használták azt. Ők semmit sem tettek azért hogy ez változzon, holott mindketten részesültek rendszeres orvosi kezelésben. Nyilván, van egy pont amitől kezdve akarva sem lehet változtatni, de amíg az öntudat legkisebb szikráját is mutatják erre mindig lesz esély.

16/L

2018. okt. 7. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Az enyém a simplex fajta, főleg negatív tünetek, nincsenek igazán céljaim, nem szeretek emberek közé menni vagy akár utcára menni, érzelmileg elsivárosodtam, szorongok, szomorkás vagyok. Nem vagyok önálló, felnőtt ember. Nagyon önbizalomhiányos vagyok, ami sok mindenben meggátol. (Pedig a képességeim jók, mégsem szereztem önbizalmat.)

Az talán érdekes, hogy velem az történt, hogy sokat kattogott az agyam egy nagy problémán az életemben, és egy nap úgy éreztem, leomlottak a határaim. De ekkor már beteg lehettem egy ideje. Azóta sokszor úgy érzem, nem vagyok külön ember, hanem más emberekkel együtt vagyok. Egy normális ember sajnál valakit kívülről, de én úgy érzem, mintha a másik is én lennék. A saját érdekemet pedig sokszor nem látom, nem teszek semmit az életemért, nincsenek ambícióim. Ez a kettő talán összefügg. Van 1-2 ilyen téveszmém, de a legtöbb a negatív tünet. Nagyon sok szenvedéssel jár ez a betegség, talán jobb lett volna, ha meg sem születek. De azért reménykedek, és próbálkozom, és teszek azért, hogy jobb legyen, és teljesen meg akarok gyógyulni vagy legalább normális életet élni.

2018. okt. 7. 14:39
 3/5 anonim ***** válasza:

Nekem gyerekkorom óta van skizofréniám és leginkább a negatív, kognitív tünetekkek gyűlik meg a bajom. Van néhány hallucinációm, több téveszmém is. Sajnos minden létező oldalát, tünetét megtapasztaltam már.

Sokat szenvedek a betegség miatt, bekúszik az életem minden kis zugába. Sajátos életmódot alakítottam ki emiatt, a páromtól kapott támogatás nélkül elég életképtelen lennék.

2018. okt. 22. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Azt hogy léteznek hang fegyverek. És a telepátia is létező dolog. Hogy mit gondolnak egyesek,huh ne tudd meg. Mennyi ember kívánja a halálomat huha. Beteg emberek.
2020. máj. 11. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
1-es, a hozzátartozód egy valóban nagyon tiszteletreméltó ember.
2020. nov. 19. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!