Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Rossz szakmát választottam,...

Rossz szakmát választottam, emiatt rosszul érzem magam. Mi a megoldás?

Figyelt kérdés

Idén végzem BSc képzésen egyetemen. Gyakran mondják az ismerősei, hogy ember összetenné a két kezét ha ide járhatna, és el is tudná végezni. Nekem ez sikerül, nem buktam, nem csúszó, mégsem érzek semmit...

Már volt 1-2 gyakornoki munkahelyem a szakmán belül, vagy mert adott volt a lehetőség, vagy mert kötelező volt (szakmai gyakorlat). Már szinte 2. félévtől tudtam, hogy hiába lehet a diplomával magyar viszonylatban nagyon jól keresni, nem érdekelt amit tanultam / csináltam. De makacs módon "csakazértis" itt maradtam, mert nem szoktam olyan dolgokat abbahagyni, amibe belekezdek. (Mondhatni ez egy jó tulajdonságom?)

Most vagyok a második munkahelyemen, nagyon sok állást is néztem, állásbörzén is voltam, de sehol sem éreztem / érzem azt, hogy ez érdekel, és szívesen csinálnám hosszútávon. Az egész szakma hidegen hagy, sőt, olykor szorongok miatta.

Ellenben lenne egy másik BSc képzés, (viszonylag kevésbé kedvező diploma utáni átlagfizetéssel, és lehetőséggel) ami eszméletlenül megmozgat, egy életen át csinálnám szeretettel, akár még ha nekem is kellene érte fizetni! Ez nem csak gondolati szinten van így, hanem gyakorlatilag is, ha szabadidőmben azzal foglalkozom.

Ez még 3 év lenne az életéből (akár 10-et is adnék érte), de idén, a diploma után nem tudok felvételizni, meg nem nevezett okokból. Így addig önellátónak kell lennem, és dolgozni, ebben a szakmában,

emellett természetesen tüzetesen készülni a másik képzésre, felvételire, első éves órákra, mert nem könnyű...

Valaki volt már hasonló helyzetben? Hogy tudnám a szorongásomat legyőzni?

Akinek a szöveg úgy jönne le, nem "hisztizem", mint egy elkényeztetett gyermek, hanem megoldást keresek a problémámra,mert szeretnék ellene tenni. 21 éves vagyok, előttem az élet. Pszichológusnál jártam már, az valamennyire segített, de nem tudom hogy ez elég-e. Egész nap az jár a fejemben, hogy nem akarok itt leragadni, és mást szeretnék csinálni, mint amit most nyújt az élet.


Előre is köszönöm a válaszokat!



2018. okt. 16. 23:15
 1/7 A kérdező kommentje:
UI: pár betűt önkényesen levágott a telefonom, vagy nem úgy írta, ahogy akartam. Ez engem (is) rendkívül zavar, így elnézést miatta. A helyesírás a neten is fontos.
2018. okt. 16. 23:17
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
21 évesen még nincs késő mast tanulni ha az jobban érdekel. Sok embert hallok panaszkodni a munkájáról,úgy jar dolgozni mint akit ott megakarnak ölni. Átlag munka napi 8ora , az eleg sok idő ahhoz hogy megkeseredj ha mindennap sírva jársz be.főleg ha évekig csinalod. Szerintem azt csináld amit szeretnél, szeressd a munkád , ha nem tudod legalább ne utald.
2018. okt. 16. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Ha meg tudod oldani, vállald be a második egyetemet. Ha nem most, előbb-utóbb úgy is betelik a pohár a jelenlegivel, szerintem ezt nem érdemes megvárnod.
2018. okt. 16. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Figyi, picit gondolkozz, van egy tanulságos sztorim.

Én sosem akartam nyomdász lenni. Egyszerűen kb annyira érdekelt, mint másokat a kohászat vagy a darálógépszervizelés. De mivel tanácstalan voltam, a középiskolai éveimet szülői biztatásra végül nyomdaipari iskolában végeztem el, nyomdász lettem.

De nem érdekelt. Nem is a szakmában mentem el dolgozni. Igenám, de aztán jött a rendszerváltás (igen, itt most majd 30 évvel ezelőtti dolgokról írok) és apám ahol dolgozott cég, meg tudtuk venni. És ennek a cégnek volt egy nyomdája. Ide el tudtam helyezkedni, gyakorlatilag apám üzlettársává váltam. Én ezt ekkor egy praktikus kompromisszumnak láttam, nem szerettem, sőt kényelmetlen is volt picit, hogy apám a főnököm. Berzenkedtem is sokat, meg a nyomda tényleg olyan semmilyen volt nekem. Utálni nem utáltam, de semennyire sem szerettem. De csináltam. Sokat agyaltam közben, hogy mást kellene csinálnom, máshol, más szakmát stb.

Aztán vége lett.

És most, 46 éves vén fejemmel mit meg nem adnék, ha az nem szeretett élethelyzet meglenne. Arany életem volt a maihoz képest. Nem voltak filléres gondjaim, csodálatos autóim voltak, kellemes, jól szituált életünk volt. Ma meg alkalmi melókból tengetem magam.


Tehát jól gondold meg. Lehet, hogy nem ok nélkül lett az a szakmád, ami. Gondold át, hogy melyik a nagyobb kompromisszum. Egy nem kedvelt de élhető munka jó pénzzel, vagy a bizonytalanság?

2018. okt. 17. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Mi a két szak, amiről most szó van? Sajnos azokat nem nevezted meg, így teljes mértékben nem lehet érdemi tanácsokat adni.

Teljesen igaza van az előttem kommentelőnek. Ezt nagyon gondolt át. Biztosan nem tudnál olyan munkahelyet találni a diplomáddal, amit még szeretnél is?

2018. okt. 18. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nekem is így volt.

Elsőre hívós szakos választottam, ezért is volt olyan nehéz váltani - még úgy is, hogy tudtam, hogy számomra az a világ legunalmasabb dolga, ami csak elvesztegetett éveket jelent. Ha belegondoltam, hogy 40 évig abban kell dolgoznom, akkor görcsbe rándult a gyomrom.


Végül is meghoztam a döntést, hogy váltsak. 17 őszétől nálam egy egészen új időszámítás kezdődött, végre érzem, hogy van értelme az életemnek. Kicsit szomorú vagyok, hogy 2 évet kidobtam a kukába, de már besokalltam, kész, nem bírtam. Borzalmas volt. Most viszont boldog vagyok az új szakomon.


23/N

2018. okt. 19. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Előző vagyok.


Látom, hogy itt kérik a kérdezőt, hogy nevezze meg a szakokat. Szerintem mindegy, hogy melyek azok, mert ha nem szereti, akkor nem szereti.


Ettől függetlenül leírom, hogy pénzügy és számvitelről váltottam kereskedelem és marketingre. Rokonszak a kettő, lévén, hogy elsőéves tantárgyak ugyanazok, de másodévtől kezdve teljesen más irányt vesz fel. Sokkal érdekesebb tantárgyaim vannak itt, nagyobb szerepet kap a kreativitás, de a végzettségem ugyanúgy közgazdász lesz.


23/N

2018. okt. 19. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!