Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Érdemes elkezdenem antidepress...

Érdemes elkezdenem antidepresszánst szedni?

Figyelt kérdés

26 éves vagyok. Objektíve egész jól állok az életben, a lehetőségeim (anyagi, családi, szellemi képességek) pedig átlag felettiek, mert szinte bármit tudok teljesíteni, ha igazán akarok, a szüleim pedig képesek támogatni hálistennek. A probléma az, hogy ennek ellenére szubjektíve borzasztóan érzem magam, ha az életemre gondolok, és nagyon nyomott hangulatom van a mindennapokban. A jövőre állandóan pánikkal tekintek, úgy érzem, nem vagyok elég jó semmihez, sosem fogok felérni a szüleimhez, félek attól, hogy nem lesz pénzem vagy hogy kihasználatlan marad a potenciálom. Amikor középsuliba jártam, és csak tanulni kellett, akkor még szárnyaltam. Versenyeket nyertem, a legjobb tanulók közt voltam, de már ott is kiütköztek a gondok. Most meg már emberi roncsnak érzem magam. Évek óta nem bírom magam rávenni a tanulásra, nem csinálok semmit, ami jókedvre derít, úgy érzem, semminek nincs értelme. Pl. vagy hat éve nem sportolok, mert ahhoz is úgy állok, hogy csak úgy lenne értelme, ha vagy nagyon jól érezném magam, vagy a legjobb lennék. Ha pedig nem vagyok a legjobb, akkor csak úgy érzem jól magam, ha van egy jó társaságom hozzá, de az meg nincs. Úgy általában azt érzem, hogy a mentális képességeimmel semmi baj nincsen, viszont az érzelmi életem maga a káosz. Kitöltöttem egy nívósnak számító Big Five-féle személyiségtesztet, ahol a gyanúmnak megfelelően az érzelmi instabilitásom (neuroticizmus) alapján a 98. percentilisben vagyok, vagyis ha 100 random embert veszünk, akkor én a második legszorongóbb leszek köztük. Azt érzem, hogy lépni se tudok, annyira sok szorongás van bennem a jövőtől. Amik szerintem magamévá tett elvárások, és elsősorban a szüleimtől erednek, de ez mindegy is. A lényeg az, hogy tudom, hogy baj van az érzelmeimmel, de úgy érzem, hogy ez egy nyugtató környezettel (pl. olyan szülők vagy mentor, aki bátorítana meg akitől lazaságot tanulhatnék, meg aki felvázolna előttem egy olyan életutat, amiben nem vagyok még mindenről lekésve) ez megváltoztatható lenne, de ilyet nem igazán találok, s ráadásul talán túl lassú is. Szóval a gyógyszeren gondolkozom. Vajon az segítene? Azért ódzkodok tőle, mert úgy érzem, hogy nem tiszta depresszió az, ami nekem van, amikor minden rendben van kívül, és belül mintegy ok nélkül jelenik meg az értéktelenség-érzés, mert nálam jól körvonalazható, hogy mik azok a tévhitek, amik miatt ilyen ramatyul érzem magam, csak nem tudom, hogy hogyan szerezzek annyi hitet meg önbizalmat, hogy ezeket kiküszöböljem.



Van, aki hasonló helyzetben volt, és a gyógyszer segített?


2019. febr. 16. 20:41
 1/1 anonim ***** válasza:

Ne diagnosztizáld magad. Menj, keress egy pszichiátert, kérd ki a véleményét, senki sem fog egyből gyógyszert nyomni beléd.


Én is pont így voltam/vagyok, épp gyógyszerem, nem is ismertem a szorongás szót, nem tudtam, mi bajom, én félelemnek hívtam. A családi háttér nem mindegy, én is legyintettem rá, hogy lehetne rosszabb is, hisz másokat véresre vertek, vagy hetekig éheztek, de attól még az enyém nem volt jó, hogy vannak rosszabbak, szóval ezzel a felismerésével kezdődött az egész. Aztán mikor beugrott minden régi dolog, amiről azt hittem, hogy elfelejtettem és nem érdekel, olyan durva sírásrohamok jöttek rám, és az önsajnálaton és mérhetetetlen dühön és csalódottságon és az egészen nem tudtam túllépni, akkor kezdtem gyógyszert szedni. Csak annyiban segít, hogy kicsit távolabbról szemlélheted az életed, nem lesznek olyan hevesek az érzelmeid, így hétköznapokban több a siker, és a terápia is jobban halad, ezek együtt pedig adnak annyi rutint/bátorságot, hogy gyógyszer nélkül is úgy érezd menni fog.


Keress egy jó szorongásra specializálódott pszichiátert, de csak annál maradj meg, amelyiket szimpinek tartod, köztük is vannak különbségek.


Egyébként szerintem egy sima életközépi válságban vagy, ha gyerekként nem voltál szorongó típus(én régen is magamból kikelve sírtam vagy meg sem szólaltam, ha kellemetlen volt a helyzet), akkor talán gyógyszer nélkül is menni fog, mert a szüleid nem ejtettek olyan mély sebeket rajtad.


Nem tudom mi lehet, de csak egy pszichiáter tud segíteni és megmondani, mi is a gond, és hogy jön ez helyre.

2019. febr. 16. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!