Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Le lehet küzdeni a szociális...

Le lehet küzdeni a szociális fóbiát?

Figyelt kérdés

Szinte minden szociális helyzetbe szorongok.

Bizonyos szituációkban nagyobb rajtam a szorongás.

Nagyon kimerít ez az érzés és hangulat ingadozásaim vannak miatta. Ez végett enyhe szociális fóbiám is van.

Alap járaton csendes vagyok és félénk.

Nagyon kevés az önbizalmam.


Volt, aki kigyógyult belőle? Le csökkenthető úgy a szorongás, hogy elviselhető legyen és ne befolyásolja az életem?


Van, aki szedett gyógyszert? Van mellékhatás?

Esetleg volt már valaki, aki ez végett pszichológusnál?



2019. máj. 3. 18:59
 1/10 anonim ***** válasza:
87%

Fekete öves szociális fóbiás voltam (gyógyszerek, pszichiátria, minden, amit akarsz), de már viszonylag könnyen boldogulok társas szituációkban.


2 gyakorlati tanácsot tudok neked adni. Mindkettő szokatlan lesz, és egyik sem fog tetszeni, ezt garantálom, de nincs más út:


1) Gyakorlat teszi a mestert. Gyakorold a társas helyzeteket. Állj bele minden lehetőségbe. Sajnos ez, ilyen... először szokatlan, erőltetni kell, de szép lassan egyre oldottabb leszel ilyen helyzetekben.


2) A másik emberre összpontosíts, ne magadra. Ne azzal légy elfoglalva, hogy "Jaj, mit gondol most róla? Látja, hogy izgulok?", stb., hanem a másik embert figyeld. Légy tényleg nyitott rá. Ebből automatikusan következik, hogy kérdéseket fogsz neki feltenni. Nincs rossz kérdés.


+1 megközelítésbeli tanács: nem az a lényeg, hogy egyre kevésbé félj, hanem az, hogy egyre bátrabb legyél. Csak egy pszichopata nem szorong. A szorongás az élet velejárója, de ha megtanulod bátran vállalni a kihívásokat, akkor előbb-utóbb menni fog. Sajnos ez egy hosszú út, de csak ez van. :)

2019. máj. 3. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
55%
Sajnos a gyógyszerek csak ideig óráig segítenek, de a mellékhatásuk kegyetlen. Javaslom neked, hogy keress egy jó kineziológust, aki megfejti és feloldja a szorongásaid gyökerét. Sok elfojtás, trauma élmény a gyermekkorban keresendő. Nem tudod megoldani egyedül.
2019. máj. 3. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%
Én voltam nagyon régen pszichológusnál, de sajnos nem javult a helyzetem. Lehet, hogy vannak, akiken segítenek a fent felsorolt dolgok.
2019. máj. 5. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
50%

"Lehet, hogy vannak, akiken segítenek a fent felsorolt dolgok..."


Mindenkinek segítenek, csak te meg sem próbáltad.

2019. máj. 5. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
0%
#4 Honnan tudod, nem is ismersz! Megpróbáltam, de sajnos nem lett könnyebb az életem. A félelem mindig újra generálódott.
2019. máj. 5. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
58%

"újra generálódott"


Már a szóhasználatban is tetten érhető az öncsalás. Újrageneráltad, nem újragenerálódott. Kitartó munkával le lehet küzdeni. Pont.

2019. máj. 5. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
0%
Persze, én generáltam, mert nekem ez olyan jó, na hagyjuk már ezt.
2019. máj. 5. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
58%

Haha, ugyanazokat az olcsó közhelyeket szajkózod, mint én 8-10 éve.


Újrageneráltad = nem igazítottad ki a hibás működést. Játék a szavakkal.

Más-más lelki alkattal, más-más szociokulturális, pszichés örökségekkel indulunk. Mindent ellesünk a szüleinktől; jót és rosszat egyaránt. Gesztusokat, beszédkészséget, szorongást, bármit. Ha pedig véletlenül jó útravalóval indulunk, később ilyen-olyan traumák miatt magunknak is ki tudunk alakítani saját szorongásainkat. Az egyén felelőssége abban áll, hogy kiigazítja-e ezeket ilyen-olyan módon szerzett téves mintákat.

Amikor hosszú, kitartó, áldozatos munkával, kiigazítottam a szorongásaimat, akkor az nem a véletlen műve volt. Dönthettem volna úgy is, ahogy te döntesz most, hogy meghátrálok, de én úgy döntöttem, hogy rákényszerítem magam a komfortzónából való kilépésre. Amikor pedig azzal jössz, hogy a társas helyzetek csiszolása nem javít a helyzeteden, akkor azzal az én fáradozásimat is leértékeled. Mindenkinél beválik, amit írtam, csak egyesek az első lépést sem teszik meg, inkább visszabújnak a csigaházukba. Ami egyébként szintén egy érvényes döntés, csak kissé hiteltelenné és nevetségessé teszi az áldozatszerepet.

2019. máj. 5. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
58%

"Persze, én generáltam, mert nekem ez olyan jó, na hagyjuk már ezt."


Egyébként a kiindulási pontod is téves. Lényegében azt állítod, hogy az emberek nem tesznek olyasmit, ami rossz nekik, holott rengeteg hétköznapi példát tudna említeni bárki a közvetlen környezetéből. A legeklatánsabb példái a dohányosok, de amíg a dohányosok többsége felfogta, hogy a cigi ártalmas, addig a pszichés folyamatoknál ezt nehéz tetten érni, mert önműködőnek tűnnek.

2019. máj. 5. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Le lehet küzdeni,nem vagy ezzel egyedül,én is fekete öves szorongó/depressziós voltam amióta az eszemet tudom.

Az egyetlen dolgog ami segített,az a terápia. Én speciel egy terapeutával beszélgettem hónapokig,aki rávezetett hogy mit miért gondolok,miért érzem magam kevesebbnek mint mások. Ha meg van a probléma gyökere onnan már csak gyakorlás kell.

A gyógyszereket nem ajánlom,mert az egyrészt csak tüneti kezelés,másrészt meg függőséget alakít ki. Én csak nagy ritkán vettem be egy-egy nyugtatót amikor elviselhetetlen pánikrohamom volt,de a mindennapokban nem. Miután tudtam hogy a szorongás okozza,nem szervi baj,már meg is tudtam magam nyugtatni gyógyszer nélkül is.

2019. máj. 6. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!