Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit lehet tenni, ha az ember...

Mit lehet tenni, ha az ember egyik legjobb barátja mentális betegséggel küzd (dependens személyiségzavar + depresszió)?

Figyelt kérdés

Légyszi csak olyanok válaszoljanak, akik értenek hozzá (volt már ilyenben részük, vagy esetleg pszichiáterek, pszichológusok. A kórképet a pszichiátrián állították fel, ahova csoport terápiára járt. De most nem írtak neki elő újat, csak jövőre mehet majd.


Nagyon szeretném, ha meggyógyulna.


2019. máj. 27. 15:09
 1/8 anonim ***** válasza:
22%
Le leszek pontozva, de én ott hagynám. Nem akarom, hogy lehúzzon a viselkedése vagy manipuláljon.
2019. máj. 27. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
57%

Juhú! Éljen a fogyasztói társadalom. Elromlott? Dobjuk ki. Ember? Nem baj, van másik. De elromlott ember nem kell.

Köszönöm a többi elromlott ember (és a magam) nevében is!

Remélem egyszer azért megtapasztalod, milyen ez. Hogy sokan (legalábbis én tuti) küzdök ellene, hogy akaszkodó, lehúzó legyek, de ha rám törnek a rossz gondolatok, az tesz nekem jobbat, ha megosztom és nem lenyelem őket. Persze ettől még lenyelni szoktam, mert a magadfajta remek ember belém verte, hogy ne legyek negatív, a negatív ember a kutyának se kell. Amúgy valóban. És ez pont, hogy nem segít kijönni, plusz instant nem hiszek azoknak, akik segíteni akarnak. Mert hát na. Negatív vagyok, úgyhogy senkinek se kellek, nem igaz? :) Aki az ellenkezőjét állítja, az hazudik.



Kérdező, te meg döntsd el, hogy önzést gyakorolsz és önvédelmet, tehát ott hagyod a gcibe a beteg barátot (ekkor persze sose voltál igazán barát) vagy van benned elég erő, hogy ne hagyd magad lehúzni és még a másik embert is fel tudd emelni?

Nem baj, ha az elsőt választod. Segíteni ezzel nem fogsz, csak ártani az ismerősödnek, viszont magad megkíméled, mert tagadhatatlanul nehéz egy (valódi) depresszióssal az élet. Neked kell tudni, van e rá elég erőd. Ha nincs, akkor ne maradj mellette. Az élet kegyetlen, a depressziósok zöme pedig sose gyógyul meg.

2019. máj. 27. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Első, én nem pontoztalak le, de nem erre van szükségem. Második, erre pláne nem.


Még egyszer: hozzáértő emberektől, vagy gyógyult betegektől/hozzátartozóktól várnék hozzászólást, köszi. Konkrét tanácsokat, infókat ehhez a diagnózishoz. Mi segít, mi árt. főleg a személyiségzavarra gondolok... érti, aki érti.


De próbálok pár konkrétabb kérdést is írni.

1. milyen fajta terápia kell?

2. pszichológus is jó lehet, vagy csak a pszichiáter?

3. a terápiát lehet/jó TB alapon kérni (hogyan?), vagy csak magán? egyáltalán hogy működik ez? A cs.t. után szélnek eresztették (?)

+1: nagyon szívesen olvasnám a kérdéseimre a válaszokat sikersztorik keretében ;)

2019. máj. 28. 15:03
 4/8 anonim ***** válasza:
24%
Miért nem az egészség, mentális egészség kategóriába tetted a kérdést?
2019. máj. 28. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
100%

"1. milyen fajta terápia kell?"


Elsődlegesen kognitív viselkedésterápia, másodlagosan konfrontációs terápia és pszichoanalízis. Kiegészítőnek egyéb terápiák jöhetnek szóba, csoportterápia, művészetterápia etc.


"2. pszichológus is jó lehet, vagy csak a pszichiáter?"


A pszichiáter orvos, elsődlegesen gyógyszerez, de vezetnek terápiás csoportokat is. Alapvetően klinikai szakpszichológus kellene (mivel egy normál pszichológus erre alkalmatlan).


". a terápiát lehet/jó TB alapon kérni (hogyan?), vagy csak magán? egyáltalán hogy működik ez?"


Vannak tb-ről finanszírozott klinikák. A pszichiáter pl. be tudja utalni tb-ről fizetett klinikai szakpszichológushoz. Továbbá vannak pszichiátriai klinikák, ahol akár befeküdni is lehet (sokan jó tapasztalattal vannak erről és "kicserélve" jönnek ki).


De azt tudni kell, hogy a terápia hatása rendszerint ideiglenesen hatékony csak az abbahagyás után. Az emberek rendszerint visszatérnek az eredeti működésükhöz 1 idő után. Tehát hatalmas önkontroll és támogatás kell ahhoz, hogy fennmaradjon.

2019. máj. 29. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Ha te fejre is állsz nem fog elmenni ha Ő nem akarja.
2019. máj. 29. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

OK, köszönöm, hogy a jó kategóriába rakták át, és köszönöm 5ös, nagyon szépen köszönöm a válaszod! Most legalább tudom, mire bíztassam! (Nem akarok helyette intézkedni, de így jobban tudom bíztatni.)


Esetleg abban is tudsz segíteni, hogy én (meg a közveteln családja) kihez fordulhatunk? Bizonyos helyzetekhez jól jönne útmutatás. Gondolom, ugyanilyen szakemberek tudnak a barátoknak, hozzátartozóknak is adni eligazítást?

Mert nehéz néha megtalálni az egynesúlyt.

2019. máj. 29. 14:58
 8/8 A kérdező kommentje:
A konfrontációs terápiáról első kereséssel nem sokat találok. Ez az attack therapy volna?
2019. máj. 29. 15:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!