Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Leiden mutáció Heterozygota...

Leiden mutáció Heterozygota fogamzásgátlási lehetőségek?

Figyelt kérdés

tl/tr

20L

-Rossz első élmény magán nyőgyógyásznál

-Hormonmentes (Pharmatex) nem vált be

-Szeretnék mást is kipróbálni - Budapesti nőgyógyász aki leiden-nel bátrabban foglalkozik


Lassan egy éve tavasszal voltam életemben először nőgyógyásznál azzal az indokkal hogy megvizsgáljon és fogamzásgátlót írjon fel/ ajáljon. Magán ellátásba mentem és nagyon csalódottan jöttem el: amint kiderült hogy leidenes vagyok annyit mondtak email-en hogy így nem írnak fel semmilyen hormonos fogamzásgátlót, két nap csörgetés után tudtam őket elérni és annyi mondtak hogy spirált se mert lecsökkenti a gyermeknemzés esélyét (miután már nincs benn). Pharmatexet ajánlott vagy gumit ezután semmi további magyarázott nélkül rövidre fogta és letette.

Pharmatexet használtuk havi kétszer-háromszor 6 hónapon kersztül amikor a legkisebb volt az esély a teherbeesésre és nagyon rossz mellékhatások jöttek elő a második hónap után. Emelett gumit használtunk minden más alkalommal.

Hamar rájöttem hogy heti 6-8 alkalomhoz a Pharmatex nem lesz az én választásom.

Szeretnék valami más fogamzásgátlást is kiprobálni.

Ezután elmentem államiba is és ott is egyből azt mondták hogy ha leiden akkor semmi csak a nem hormonos és az se lehet spirál.


Abban kérem a segítségeteket hogy aki (vagy csak ismeritek) leiden-es mivel védekezik? Magyarországon egyáltatlán írnak fel Leiden-eseknek valamit?


PS

Tudom a hormonos fogamzásgátlók növelik az esélyét a trombózisnak, de egy nemkívánt terhesség és utáni időszak sokkal vészelyesebb mint a fogamzásgátlás. Magyarországon egy két oldal ír arról hogy lehet de nem ajánlott. Külföldön (USA, UK, Németország) hivatalos orvosi oldalukon is azt írják hogy kockázatosabb de jobb mint a nemkívánt terhesség és az azzal járó problámák. Általában spirál vagy gyűrűt ajánlanak Leiden-eseknek.


Tudom a magán így meg úgy, de szerettem volna elmenni oda ahol kedvesen foganak ez nem sikerült, kérem ne ezen ugráljatok.



2022. febr. 9. 14:46
 1/8 anonim ***** válasza:
97%
Normális orvos, akit érdekel, hogy ne legyen bajod, nem ír fel hormonális fogamzásgátlót ilyen alapbetegseggel. Ha mindenáron hormont akarsz, akksornletagadod a betegseged és máris megkapod a receptet.
2022. febr. 9. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos a legtöbb helyen nem érdekli az orvosokat, hogy van-e ilyen mutációd, simán felírják minden vizsgálat nélkül a tablettát. Én biztosan nem kockáztatnék, egy mélyvénás trombózis nem játék... Az óvszerrel mi a gond? Esetleg még nézd meg a termékenységtudat-módszert. Nekem nincs benne tapasztalatom, de lehet az is beválhat.
2022. febr. 9. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
97%

Inkább örülj hogy nem írta fel a fogamzásgátlót. Vagy jobb lenne egy trombózis?

Használjatok gumit vagy gyűrűt. Én ilyen fiatalon spirált se rakatnék fel.

2022. febr. 9. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Üdv a klubban :(

Én 10 évig szedtem tablettát mert fogalmam sem volt róla, egy lelkiismeretesebb nőgyógyász irányított ilyen irányú vizsgálatokra. Ráadásként kiderült még plusz egy véralvadási faktor zavar is úgyhogy örülhetek hogy élek alapvetően :)

Valószínűleg azért volt szerencsém és nem lett trombózisom mert nem cigiztem soha, sokáig versenyszerűen sportoltam és sosem voltam dagadt, illetve ha meghíztam, általában gyorsan lefogytam. Szóval ez soktényezős.

Az orvosok leszarják. Ha feltétlenül szedni akarod, nem mondod el. Én ma már nem kockáztatnék és utólag a fentiek miatt nagyon szerencsés vagyok hogy ennyi évig nem lett semmi bajom tőle kop kopp, mármint az általános kellemetlen tüneteket leszámítva mert állandóan fájt a fejem és a mellem. Abbahagyas után megszűnt.

Sajnos nem sok opció van ezek után, spirálnál a hormonmentes jöhet szóba de van aki azt sem ajánlja, mert azzal is lehet gond. Mint bármivel…

Én attól is félnék.

2022. febr. 10. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Elsőnek: "hogy ne legyen bajod", a nemkívánt terhesség is baj és az abortusz is és főleg ezzel a betegséggel ha meg is tartom akkor az is veszélyes szóval hogy mitől lesz bajom azt sok mindenre lehet mondani. Én adatokra, számokra lennék kináncsi.


Másodiknak: nem hallotam termékenységtudat-módszerről, de megnézem és köszönöm. Gumiról röviden havi szinten kb 20k költünk, jobban élvezzük mind a ketten, macerásabb, statisztikailag nem igen tetszik a se hogy 70% védelem, bár ezen megoszlanak a vélemények és párom is mindig ügyel a helyes használatra.

És ha végül azt mondják hogy gumi akkor az, de szertnék jobban tálékozódni.


Harmadik: a gyűrű is hormonos, és a siprál is tud az lenni. Küldölön (inkább nyugatabbra) az a nézet hogy a nemkívánt terheség sokkal rosszabb mint egy trombózis kockázata.


Negyedik: Igen nehéz és azt kapom hogy ki mit tapasztalt de ezek lehetnek nagyon elfogultak.


PS Tudom a legjobbat akarjátok és köszönöm a válaszokat <3

keresgélek mérlegelek döntök majd ha nem érzem úgy vissza térek a gumihoz.

Még érdekesség hogy külföldön (főként USA) fiatalon is ha akarja el tudja magát kötetni a férfi magát és majd amikkor akarnak gyereket akkor vissza, nálunk van az hogy csak X gyerek után meg nagyon bonyi az egész és macera.

2022. febr. 10. 14:29
 6/8 anonim ***** válasza:
🤦🏽‍♀️ De a gyűrű es a spirál helyben hat nem a véráramban mint a gyógyszer.
2022. febr. 10. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
6. a hüvelygyűrű is hormontartalmú, ugyanúgy leállítja az ovulációt és okozhat mélyvénás trombózist.
2022. febr. 10. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Külföldi oldalakon rengeteg olyan tanulmányt írtak, miszerint a terhesség a leiden-mztációval rendelkező nőknél sokkal nagyobb rizikófaktor mint a hormontartalmú fogamzásgátló szedése (az ösztrogén tartalma miatt, ez befolyásolja a vérképzést is.) A vérhígító pedig nem befolyáslja a fogamzásgátlo hatékonyságát. Nekem külföldön mondták, hogy ezt a kettő gyógyszert együtt szedhetném minden probléma nélkül, úgy hogyha figyelés alatt áll.

Én is leidenes vagyok, heterozygóta, vab egy másik problémám amit csak fogamzásgátlóval lehetne helyre hozni, de nem írnak fel nekem a mutáció miatt, viszont ha gyereket akarok majd, akkor vérhígítót kell szednem ez idő alatt. Abszolút logikus, hogyha a terhesség alatt ami nagyobb veszélyt jelent a leidenesekre mint a fogamzásgátló használnom kell vérhígítót és minden oké, de ha gyógyszerről van szó akkor foggal körömmel tiltakoznak. A mai fogamzásgátlóknak amúgy sincs akkora hormontartalma mint a régieknek.

Itthon nem hiszem hogy fogsz bárki olyat találni aki ezt a kombót bevállalja, félnek.

Én hüvelykúpot használtam egy ideig, az valamelyest bevált nekem, pluszba a párom nem bennem ment el így duplán jó volt, de nyilván nincs 100%-os védelem, a sterilizáláson kívül.

2022. okt. 3. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!