Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Pcos, rendszertelen menstruáci...

Pcos, rendszertelen menstruáció okozhat rákot?

Figyelt kérdés

Eléggé félek, mivel most 11. Hónapja nem menstruálok a PCOS-ról miatt. Előtte is egy évig nem volt. Olvastam, hogy sajnos ettől nagyon könnyen rákos lehetek.

Voltam nőgyógyásznál nem írt fel semmit, ami meghozná a menstruációt. Most akkor mi az igazság?

Volt hogy norcolutot szedtem, amitől megjött, ha gyógyszer hozza meg, "rendes" menzesznek számít, vagy semmit se ér?



2022. márc. 17. 19:48
 1/4 anonim ***** válasza:
17%

Nem, ez nem okoz rákot.

Endokrinológia kivizsgálás megvolt? Mozogsz rendszeresen, diátázol?

2022. márc. 17. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
62%

Nagyobb a kockázat, igen.

A női ciklus első felében az ösztrogén dominál, a második felében a progeszteron. A folyamatos ösztrogénhatásnak ún. onkogén (réákkeltő) hatása van a méhnyálkahártyára, amit a progeszteron ellensúlyoz, mivel az pedig véd ez ellen.

Normál ciklus esetén ezek ki vannak egyensúlyozva. Pont ezért azoknál gyakori a méhnyálkahártya daganata, akik idősek (már nincs ciklusuk) és mellette dagik is, mert a zsírszövetben egy rakás ösztrogén termelődik (pontosabban más hormonok alakulnak át a zsírszövetben ösztrogénné), progeszteron meg már nem termelődik, mert nincs már peteérésük.


Tehát nem a menstruáció a lényeg valójában, hanem a progeszteronhatás. Pl. hormonos spirál mellett sincs menstruiáció általában, de az progezsteront bocsát ki, ami helyileg ha a nyálkahártyára, és gyakorlatilag a legerősebb védelmet nyújtja a nyálkahártya daganata ellen.

Vannak hosszú szedési ciklusú fogamzásgátlók is, ahol csak 3 havonta vagy akár évente egyszer van menzesz, de ott is ki van egyensúlyozva az ösztrogén progeszteronnal, így hiána nincs menzesz, nem lesz nyálkahártya daganat.

A Norcolut egy progeszteronkészítmény, így az is használ, igen.


Azért 1 év alatt fiatalon nem lesz rákod, de hosszú távon a kiegyensúlyozatlan ösztrogénhatás igen is okozhat porblémát. A legfiatalabb nő, akit méhnyálkahártya daganattal láttam, 38 éves volt.

Ha más módon nem lehet helyrehozni a ciklust (PCOS oki kezelése: inzulinrezisztencia kezelése), akkor emiatt célszerű akár hormonális fogamzásgátlót, akár hormonos spirált használni.

2022. márc. 17. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
82%
A második válaszoló szépen leírta, hogy kockázatot növel. Más kérdés az, hogy miért nem keresel fel egy endokrinológust? Érdemes lenne, hogy rendbe tegyétek a hormonrendszered. A PCOS gyakran társul inzulinrezisztenciával, valamint pajzsmirigy betegséggel is. Ha ezek megfelelően vannak kezelve, akkor a legtöbb esetben Norcolut és fogamzásgátló nélkül is visszaáll a ciklus.
2022. márc. 18. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Voltam már endokrinológusnál is, aki fogamzásgátlót írt fel, nőgyógyász norcolutot, semmit nem tesznek :(
2022. márc. 19. 19:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!