Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Mi kell ahhoz, hogy megjöjjön?...

Mi kell ahhoz, hogy megjöjjön? Milyen ásványi anyagok, vitaminok, táplálék?

Figyelt kérdés

Értem ez alatt azt, hogy természetesen termékeny korú nő esetében.


Mert én már negyven éves lettem és már vagy hét-nyolc éve nagyon sok mindent nem fogyasztok (cukor, glutén, tejtermékek, nem természetes élelmiszerek, kémiai vegyületeket, stb.) és már vagy két-három éve nem nagyon jött meg, mire a nőgyógyász professzorom azt mondta, hogy örüljek neki, ha az én koromban egyáltalán még megjön.


Sőt, ez még régebben volt, mert utoljára két-három éve voltam nála azért, hogy csináljunk egy olyan vizsgálatot, amiről hallottam, hogy a nők a petesejtjeikkel születnek és így azok velünk öregszenek, de erre a doki azt mondta, hogy ennek a vizsgálatnak csak akkor van értelme, ha gyereket akarok, és akkor sem túl releváns, mert be lehet ám ültetni újat is.


Pedig azért akartam volna ilyen vizsgálatot, hogy tudjam, hogy vegyek-e még egyáltalán betétet vagy ajándékozzam el azt is, amim van, mert én már tán elpotyogtattam minden havi "tojáskám", de ezt nem tudtam tehát meg.


A lényeg, hogy simán lehet, hogy alultáplált vagyok vagy van vmi vitaminhiányom, mert közben meg lusta vagyok főzni, szóval inkább nem, nem, nem eszem-iszom ezt meg azt, amit meg végre igen, azt sokat, túl sokat is.


Tudom, hogy a C vitamin pl. segíti, hogy gyorsabban megjöjjön, és köztudott a pms falási roham is, amikor én is néha elengedem a szigorú mi mindent nem elveimet és engedek magamnak bármit enni, amit megkívánok, de amúgy sosem tűnik föl nekem, hogy pms időszakban vagyok, csak onnan, hogy az ilyen falási rohamaim után, amikor amúgy leginkább csokit csokival ennék csak, mindig megjön, amin mindig iszonyatosan meglepődöm, és ez vetette föl bennem ezt a kérdést, hogy a csokiban, és itt a tömény étcsokiról beszélek, a kakaóról pl. tudom, hogy magnézium van benne, tán kálcium is, ezért kívánom, mert ettől jön meg?


Azt is tudom, hogy a menstruáció a legjobb mutatója egy nő testi és lelki egészségének, de nekem tényleg évekig kb. csak félévente jött meg, erre mondta a doki ezek szerint vagy négy-öt éve, hogy örüljek neki, hogy egyáltalán megjön még (35 évesen...? Miért, van, akinek akkor már nem jön többet...?! Ezek szerint... Annyira sokkolt akkor ezzel a prof, hogy még vissza sem bírtam kérdezni...). Amióta viszont megengedőbb vagyok magammal néha, feltűnt, hogy full szabályosan visszaállt 28 napos ciklusokra, ami nekem csak akkor volt ilyen pontos, amikor fogamzásgátlót szedtem sok éve, de vagy 25 évesen abbahagytam, szóval harminc éves koromra csak tisztult már a hormon, szóval nem hiszem, hogy amiatt lett ritkább, hanem amikor elkezdtem mi mindent nem enni-inni, tehát tutira van vmi vitamin vagy ásványi anyag szükséglet, ezért a kérdésem, bocs, hogy hosszú lett a magyarázat


Szóval kinek milyen tapasztalata van ebben?


Kinek hány évesen jött meg utoljára?



2023. máj. 24. 22:12
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Az egyáltalán nem normális vagy szokványos, hogy 35 évesen örülni kell annak, hogy még megjön.. az orvosod eléggé túlzóan nyilatkozott. Én személy szerint még menstruálok rendszeresen de van olyan kolléganőm akinel a korai petefészek kimerules állt fenn és kb 39 évesen már elmaradozott neki. Akiket ismerek, inkább jellemzően 48-50 felé történik meg ez.


A vizsgálat amit szerettél volna az az AMH. Kérheted magán úton ha valóban érdekel, hogy korai petefészek kimerülésed van, vagy sem, nem kell hozzá beutaló.


Ha nagyon nem megfelelően táplálkozik valaki (hiánybetegseg áll fenn) és mondjuk még alacsony a BMI is, akkor simán okozhatja ez a menstruáció elmaradását.


Az hogy mit kell enni azt röviden tömören úgy lehetne megfogalmazni, hogy mindazt kell ami egy egészséges embernek szükséges. Vitamin, makro és mikro elemek, megfelelő zsír/ch/feherje összetételű és megfelelő kalóriatartalmú étrend szükséges. nyilván ha te kórosan sovány vagy akkor magasabb kalóriatartalmú kellene ha kórosan elhizott akkor még kevesebb.. de erről nem írtál. C vitamintol nem fog megjonni ha te amúgy 40 kiló vagy és 178 cm stb..


én nem a betétek miatt aggódnek a helyedben hanem más egyéb dolgok miatt ami egy esetlegesen fennálló hormonális v hianybetegség következménye lehet

2023. máj. 25. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Érdekes módon nem vagyok sem elhízva, sem kórosan sovány. Talán mert a testemhez képest viszonylag nagyok a melleim. Elhízva nem vagyok, kicsinek igencsak dundi voltam, pufók, meg is lepnek a gyerekkori képeim, hasam mindig volt, talán a melleim is azért nőttek meg ennyire, mert annyira mindenevő voltam, hogy inkább mennyiségi, mint minőségi. Mondtam szerencsém, hogy anyukám mindig azt mondta, hogy azt eszem és annyit, amennyit csak akarok, ha heti 2-3 alkalommal rendszeresen sportolok. Ezzel azóta is egyetértek, mégsem mindig jutok hozzá sajnos. Az egész mit nem eszem téma a cukorral kezdődött, és amikor azt elhagytam, teljesen eltűnt a hasam, pedig nem sportoltam többet. Akkor a mellemből is fogytam kicsit és amikor hozzá jött a tej- és gluténmentes termékek kizárása is, akkor volt olyan alkalom, hogy feltűnt a tükörben, hogy a mellkasomon néhány mozdulatnál félelmetesen látszanak az erek vagy csontok, meg az arcom is elvékonyodott, akkor meg is ijedtem, hogy tán túl sovány lennék, de felmerült bennem az is, hogy tán izom az és egyáltalán az, hogy felnövök és már nem kislányosan dundi az arcom, hanem felnőttesebb, érettebb, de azért az is felmerült bennem, pláne h egyesek, akikkel nem naponta találkoztam, hogy mi történt, baj van-e, hogy úgy nagyon megváltoztam. Meglepett és nem értettem, mert nem történt semmi azon kívül, hogy elhagytam a cukrot meg akkor már tán ezt-azt is még, mondtam is, hogy mi, lefogytam tán? Mire mondták többen is egymástól függetlenül, hogy igen, nagyon. Mérlegem régóta nincs, szándékosan, de mindenféle orvosi vizsgálatokból emlékszem, hogy amúgy kb. 160-163 cm magas (alacsony) vagyok és amúgy 55 kg a "versenysúlyom" úgymond, amit megszoktam még akkor, amikor még volt mérlegem, mielőtt elkezdtem volna mi mindent nem fogyasztani, ehhez orvosi vizsgálatokon mindig több volt, ami mindig meg is lepett engem nagyon, hogy hogy lehet olyan sok, néha akár 65 kg is, annál több ruhában (!) szerintem sosem volt. És fontos hozzátennem, hogy soha nem fogyókúráztam (vagy max. olyan rövid ideig kiskamasz koromban, hogy az tényleg nem is releváns, mert megint csak anyukám nagyon figyelt rám szerencsére, és bár tényleg, mások szerint is az átlagosnál sokkal dundibb voltam, pufi, pufók, dagiztak is a fiúk az iskolában, naná, anyukám olyan csípőből pattant mindig minden saját testem ellen szóló szavaim ellen pont az ellenkezőjét mondani, és ha észrevette, hogy kevesebbet ennék az átlagosnál, rögtön rám szólt, hogy remélem, nem fogyókúrázol, pedig tényleg akartam, hogy ne piszkáljanak az iskolában, hogy kövér meg dagadt vagyok, és erre mondta mindig, hogy egyél annyit, amennyit jól esik, sportolj rendszeresen és úgy vagy szép, ahogy vagy. Emlékszem, hogy mennyit vitatkoztam vele erről, hogy nem, én kövér vagyok és senki sem fog szeretni és sosem lesz fiúm, mire mindig mondta, hogy nem vagy kövér, csak nem vagy balerina alkat, jó húsban vagy és úgy vagy szép, ahogy vagy. Azaz csírájában fojtott el minden fogyókúrás próbálkozásomat vagy önbizalom romboló önostorozásomat a testképem ellen, amiért olyan iszonyatosan hálás vagyok neki a mai napig is, mert tudom, hogy milyen különleges figyelem kell ehhez. Mindig vitatkoztam vele ezen, hogy nem is igaz és te csak azért mondod ezt, mert az anyukám vagy és ezt kell mondanod, de a tükör mást mond. Erre is mindig azt mondta, hogy majd meglátod, hogy lesz, aki szeret, és erre is mindig ellentmondtam neki, pedig végül is igaza volt: tényleg szinte mindig volt mellettem valaki, aki a szüleim helyett szeretett nagyon és most is van, szerencsére, aki most elkapott engem, hogy mit pityergek a telefonom fölött, mi történt, úristen, mire mondtam neki, hogy nem történt semmi, csak mondja meg, hogy szeret-e, persze. És túl kövér vagyok? Nem. Itt van egy kis pocika, de kövér nem vagy, mondta. Akkor túl sovány vagyok? Nem, mi van veled? Hát ez, hogy eszembe jutott az az őszinte páni félelem, amit tényleg akkor, kiskamasz koromban éreztem, hogy nem leszek szeretve és ez milyen félelmetes, úristen, tessék, megint sírok igazi krokodil könnyeket, hogy leírom, annyira valós félelem ez, nem szeretve lenni, de honnan jött egyáltalán akkor az ötletem, hogy ez előfordulhat? A testemre kapott negatív szavaktól az iskolában! Milyen fontosak ezek a könnyek, amelyek tán nem is csak a saját halálfélelmem könnyei, hanem mindazon lányoké, de fiúké és bármilyen nemi identitású, sőt, bármilyen élőlény, akinek az anyukája nem harcolt minden erejével a negatív szavak ellen és bántják magukat vagy sanyargatják magukat, mert az ő anyukájuk nem volt akkora harcos, mint az én anyukám, aki persze azért lett ekkora harcos, mert az ő anyukája, az én biológiai nagymamám sem volt akkora harcos anya az én anyukám tökéletes testéhez, de ez már az ő története. A kedves meg amikor azt mondta, hogy a szeretetemnek amúgy sincs köze a testedhez, te nem a tested vagy, azzal együtt, hogy csodálatos tested van, akkor neki is megmondtam, hogy helyes, pontosan ezt kell mondania neki, mint főállású szeretőnek, ahogy anyukámnak meg akkor is azt kellett mondania, ha akkor nem is hittem neki!), viszont amikor elkezdtem cukrot nem fogyasztani, és még egyszer: nem azért, hogy lefogyjak, de mégis lefogytam, nagyon, ami csak egy a cukor számtalan káros hatása mellett, ergo a fogyás csak egy pozitív következménye lett a cukor kihagyásának.


Szóval az emberem szerint sem vagyok sem túl kövér, túl sovány meg pláne nem, sőt, egyszer-kétszer azt is mondta már, hogy szerinte nem is nagy a hasam, csak lusta, azaz nem húzom be, mert ha behúzom a hasam, akkor nincs is hasam, tényleg.


Terápiás kérdésfelvetés és válasz a válaszra, hiszen ezeket a könnyeket ki kellett sírnom, azzal együtt, hogy a szeretetnélküliség félelmének meg sem kéne senki fejében születni, hiszen mindenkinek úgy van szüksége szeretetre, mint levegőre, vízre, ételre, napsütésre.


Köszönöm, hogy ezt megírhattam ide.

2023. máj. 25. 09:05
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Ne haragudj, hogy nem olvastalak vegig. De az egeszen hihetetlen, hogy orvosi vegzettseggel ekkora valotlansagot mondjon valaki. Persze, nagy a szoras es van korai menopauza, de negyven evesen, minusz harom ev, az nagyon korai. Sok nonek otven folott, otvenvalahany eves koraban marad el.

Elso korben masik orvoshoz fordulnek. Lehet korai menopauzad, es nem biztos hogy komoly oka van, de atlagosnak normalisnak orvos nem mondhatna.

2023. máj. 26. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Próbáld egy kicsit lényegretörőebben írni mert nem egyértelmű. Túl sokat beszélsz lényegtelen dolgokról, ezekről a sulis sutorikról. Felejtsd már el, elmúltál 40. Ne rágódj a 20+ éves sérelmeken. Leírnod hogy 163 cm és 55 kg voltál de feleslegesen, mert azóta kiiktattál sok mindent (a gluténnak nem látom értelmét csak ha érzékeny vagy rá) ezért fogytál látványosan. Magyarán a mai súlyodrol fogalmad sincs.

Igen, ha kórosan sovány vagy az okozhat zavart a menzeszben. És hormont kellett volna nézetni már régen hogy ki derüljön hogy valóban premenopeuzád van-e. Nem AMH-t. Hanem progeszteront, és ösztrogént, FSH-t és LH-t. Ehhez a vért a menzesz 3. és 21.napján kellett volna levenni. De igazából most is meg lehet állapítani. Egyáltalán nem szokványos ha egy nőnek 40 évesen már nincs meg. Előfordul igen, de ennek az okát mindig megvizsgálják.

Jó lenne megnézetni a vitamin szintedet is, de ha nem akkor is elkezdhesz szedni kúraszerűen vitaminokat attól még nem fogod túladagolni. Nyugodtan szedjél pár hónapig. Ételből nem fogod tudni pótolni ha keveset eszel és hiányod van. Nem árt a turbó. Vegyél folsav+B12, D vitamint, vasat, E vitamint.

És rosszul tudsz pár dolgot. A C vitamintól nem jön meg hamarabb. És attól hogy megjön valakinek az még nem jelenti hogy érett a petesejtje. Ez ennél bonyolultabb (ezért is mondta az orvos hogy nem kell AMH-t nézni csak ha gyereket tervezel). Tehát ha nincs érett petesejted, attól még megjöhet.

Keress egy másik orvost aki megmondja miért nincs meg, és ha nem eszel normisan akkor szedjél vitaminokat.

2023. máj. 26. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Hadoválás helyett inkább írd meg, MOST hány kiló vagy, és az, hogy "sok mindent kiiktattál" drazstikus és ÉRTELMETLEN diétának számít.


Még szép, ohgy nem menstruálsz, amikor gyakorlatilag éhezteted magadat.

2023. máj. 27. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Nem éheztetem magam! Csak nem fordítok kellő figyelmet arra, hogy teljesértékű legyen a táplálkozásom.


És mivel nincs mérlegem, nem tudom, hány kg vagyok, de tán beugrom vmikor a rendelőbe egy mérésre

2023. máj. 27. 12:34
 7/11 anonim ***** válasza:

En végigolvastam és nem is tudom mit mondjak..


Amúgy zavar, hogy nem jön meg, vagy tényleg csak a betétek miatt kérdezed..

2023. máj. 27. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Is-is
2023. máj. 27. 22:42
 9/11 anonim ***** válasza:
Sztem akkor menj el egy endokrinológushoz.. vesz vért és kiderül.
2023. máj. 27. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Mármint az mit csinál, mit vizsgál és hogy? Hormonokat vérvétellel? Az mennyire egyértelmű?
2023. máj. 27. 22:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!