Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Valószínűleg PCOS-em van. Az...

Valószínűleg PCOS-em van. Az endokrinológus fogamzásgátló szedését javasolta, amíg nem akarok teherbe esni, holnap megyek felíratni. Mire figyeljek?

Figyelt kérdés

Mármint azt olvastam, hogy a Diane 35-öt szokták felírni a szőrösödés, stb. megszüntetésére, de amilyen híre van a gyógyszernek (ha egyáltalán forgalomban van még), tuti nem fogom szedni, ha a nődoki azt szeretné felírni, akkor mást fogok kérni helyette. Ez lehetséges? Vagy csak ez a gyógyszer 'jó' nekem?

Igazság szerint a Nuvaring lenne a legszimpatikusabb, de nem tudom, az mennyire használna az én problémáimra.



2013. júl. 9. 22:27
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Nem is adott más gyógyszert? Csak annyit mondott, hogy fogamzásgátló és kész? Egyáltalán milyen vizsgálatokat végeztetett el?

Mert ennyi infó alapján első körben azt mondom, hogy egy értelmes endokrinológust keress, ne gyógyszert írass.

2013. júl. 9. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

[link]


ha ezek után azt akarja felírni, keress más dokit...

2013. júl. 9. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Nagyon jó endokrinológushoz mentem, ajánlások alapján.

Elvégeztetett egy komplett hormonvizsgálatot, kb. mindent megnéztek a véremben, amit csak lehet, emellett ma voltam cukorterheléses vizsgálaton, alhasi ultrahangon (nem mutatott semmit), továbbá beutalt ct-re (mert kíváncsi a mellékvesémre is a biztonság kedvéért) szombatra, és mondta, hogy nőgyógyászaton csináltassak hüvelyi uh-t is. (Kb. másfél-két éve voltam, akkor egészségesnek látszott minden.)

Igazából nálam elég fura a helyzet, mivel az orvos szerint is meglepő, hogy vékony vagyok, valamint nekem a menstruációm nem kimaradni szokott, hanem évente 2x előfordul, hogy nem áll el magától, csak gyógyszerrel/cseppel.

2013. júl. 9. 22:47
 4/17 A kérdező kommentje:
És nem, nem javasolt konkrét gyógyszert az orvos, csak mondta, hogy a zavaró tüneteket fogamzásgátlóval lehetne mérsékelni, szóval mutassam meg a leleteket a nődokinak és majd ír fel valami megfelelőt. Csak olvastam, hogy ilyen esetekben legtöbbször Diane 35 a válasz, de arról hallani sem akarok, ezért kérdeztem, hogy van-e alternatíva.
2013. júl. 9. 22:50
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok.

Csak hogy részletesen is kifejtsem a véleményem:

Önmagában csak a fogamzásgátló azért nem célszerű, mert ha inzulinrezisztenciád is van (ami PCOS mellett elég gyakori sajna), de arra nem kapsz gyógyszert, nem diétázol, akkor az tovább fog romlani. És a végén azon kapod magad, hogy cukorbeteg vagy.

Ha kezelik az inzulinrezisztenciád, akkor meg én a helyedben megvárnám, hogy az helyrehozza-e a ciklust. És ha igen, akkor biztosan nem szednék be fogamzásgátlót, hogy a helyrerakott ciklust kikapcsolja.


A fogamzásgátlókról pedig:

A tabit két okból írják fel. Az egyik, hogy ha szeded, akkor rendszeresen lesz vérzésed (ez nem menstruáció, nem állítja be a menzeszed, csak rendszeres időközönként megvonásos vérzést okoz). Erre gyakorlatilag bármelyik kombinált hormonális fogamzásgátló (beleérte a hüvelygyűrűt is) alkalmas.

A másik dolog, amiért felírják, hogy a tüneteket (szőrösödés, acnék) mérsékelje. Na és pont emiatt szokták a Dianét (vagy generikumait: Cypromix, Minerva) felírni. Ugyanis ezek a tünetek a magas tesztoszteronszint miatt vannak, és a tesztoszteront leghatékonyabban a Dianében lévő cyproteron-acetát csökkenti.

Antiandrogén hatása van még pl. a drospirenonnak (ez van a Yasminelle, Jangee, Yadine stb. tablettákban), illetve a dianogestnek (ez van pl. a Dienilleben). De a legerősebb ilyen hatással akkor is a cyproteron-acetát rendelkezik.


Egyébként ez a hiszti a Diane körül elég érdekes. Nem egészen értem, hogy miért lett ennyire kipécézve. Ugyanis köztudott, hogy az összes hormonális fogamzásgátló fokozza a trombózis kialakulásának az esélyét, ez benne van a tájékoztatóban is. A Diane magasabb ösztrogéntartalmú, így kicsit nagyobb mértékben fokozza, mint a többi, de attól még a többi mellett is ugyanúgy előfordul.

Ha vkinek genetikai hajlama van a trombózisra, az jó eséllyel az összes többi fogamzásgátló mellett is trombózist fog kapni, nem csak a Diane mellett.

Egyébként a Bayer ellen is vannak perek a drospirenon tartalmú tabik miatt, ugyanis azok is nagyobb mértékben növelik a trombózishajlamot, mint a többi tabi.

[link]


Egyébként személy szerint én is PCOS-sel küzdök. Eddig nem sikerült olyan orvost találnom (de talán majd most:D), aki megfelelően tudta volna kezelni a problémám, de én azért viszonylag speciálisabb eset vagyok. Viszont a jelenlegi nőgyógyászati, endokrinológiai és farmakológiai ismereteimmel sem szednék erre a problémára fogamzásgátlót.

Véleményem szerint ugyanis a problémát nem oldja meg. Nekem nem az a fontos, hogy havonta vérezzek egyet, hanem hogy peteérésem legyen (aminek persze következménye a vérzés is). A fogamzásgátló ezen nem segít.

Mellékhatásai viszont lehetnek.


De ez az én véleményem:) Jah, és ha esetleg úgy tűnt: nem szeretnék senkit rábeszélni a Dianére! Én sem szedném be (nem is tettem, mikor felírták). Ha mindenképpen tabit kellene szednem, akkor még így is inkább a Yasminellét/Dienillét választanám. De előtte mindenképpen csináltatnék vizsgálatot arról, hogy van-e genetikai hajlamom a trombózisra.

2013. júl. 9. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Bocsi, de ha vékony vagy, nincs IR-ed, nincsenek cisztáid (hiszen az UH-n nem volt semmi), a hormonjaid rendben, akkor miért is lenne neked PCOS-ed?


Ugyanis a PCOS diagnózisához a három alábbi dologból kettőnek kell meglennie:

1. oligo/anovuláció

2. magas androgénszint klinikai vagy laborjelei

3. policisztás petefészek

És mellette minden mást ki kell zárni.


Neked ebből (ha jól értelmezem) nincs meg a kettő. Akkor mi alapján mondták ki a PCOS-t?

2013. júl. 9. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ!

Az IR eredményére még várnom kell 1-2 hetet, de nem hiszek benne, hogy bármi rossz sülne ki belőle, a családunkban senki nem volt cukorbeteg, ráadásul normálisan eszem, heti 3x 40 percet sportolok, szóval igyekszem figyelni magamra.

Igazából engem a vérzésem léte vagy nem léte annyira nem érdekel, őszintén szólva a zavaró külső jelek, és a későbbi meddőség kizárása érdekében kezdtem el ezt a vizsgálat-sorozatot. (A családban a nagymamámnak és a nagynénémnek voltak ilyen problémái..bár szerencsére nem meddők, de mindkettejüknek csak 10 év után jött össze a gyerek.) 17-18 éves korom körül használtam Nuvaringet, semmilyen problémát nem tapasztaltam vele kapcsolatban, és az említett hormonzavarokon kívül nem volt senki sem beteges a családban, nem volt trombózis, rák, semmilyen rémség. : )

Jelenleg 21 éves vagyok, így még 7-8 évig nem tervezem gyerek vállalását, de ha eljön az idő, szeretném, ha minden simán menne, és ha addig is elmúlnának a csúnya szőrök meg pattanások. Vagy ezek szerint jobb megbékélnem a tudattal és így hagynom mindent, ahogy van?

(Ne haragudjatok a sok értetlenkedésért, új ez az egész nekem.)

2013. júl. 9. 23:05
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Hát figyelj, neked kell végiggondolnod, hogy mennyire zavaróak a panaszaid.

Ha nem vészesek, szerintem egy jó bőrgyógyásszal meg egy kis megbékéléssel többre mész.

Ha nekem normális ciklusom lenne, semmi pénzért nem kockáztatnám azt, hogy esetleg a tabi szétcsessze. Mert sajna előfordul olyan is.

Na meg az is előfordul, hogy a tabi eltünteti a pattanásokat, aztán mikor abbahagyod, 3-szor annyi ragya jön a fejedre, mint előtte.

Barátnőm így járt a Dianéval (kénytelen volt újra kezdeni, mert nem tudott utcára menni..), de más tabikkal kapcsolatban is előfordul sajna.

De persze ez sem biztos. Lehet, hogy az égvilágon semmi bajod nem lesz tőle.

Tényleg neked kell mérlegelned a dolgot.


Valamilyen szinten azért minden fogamzásgátló mérsékli a pattanásokat. De amiknek tényleg kifejezett ilyen jellegű hatása van, azok azok, amelyeket az előzőekben felsoroltam.


De ha már használtad a Nuvaringet, arról van tapasztalatod, nem? Az elmulasztotta a tüneteid? Ha az bevált, akkor használd azt (ha mindenképpen szeretnél vmit használni).

2013. júl. 9. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

A hormonjaim, a vérzészavar és a külső jegyek alapján feltételezi az orvos a pcos-t.

Nem tudom, melyik értékek a legfontosabbak, de a papíron ez áll (meg ezt is mondta, csak úgy, hogy én is értsem : D): 'vérkép alapján (LH-FSH arány >3, magas tesztoszteron, DHEAS és androsztendion) elsősorban PCOS merül fel, de a mellékvese megítélésére hasi UH-t, ennek negativitása esetén CT vizsgálatot végzünk. Lássa nőgyógyász, történjen TVS.'

2013. júl. 9. 23:11
 10/17 anonim ***** válasza:
Értem. Hát továbbra is azt tudom mondani, amit eddig leírtam:) Neked kell dönteni.
2013. júl. 9. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!