Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Méhszájseb mitől alakulhat...

Méhszájseb mitől alakulhat ki? Hogyan gyógyítható? Mik a tünetek?

Figyelt kérdés
2008. júl. 15. 10:43
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Szia! A méhszájseb valójában nem seb, hanem a méh nyálkahártyájának kis része "csúszik" le a méhszájon kívül. Tünetei nincsenek, kivéve, ha nagy kiterjedésű. Ekkor lehetnek apró vérzések pl. együttlét után. Igazából alkati sajátosság. A legtöbb esetben szülés után visszahúzódik, tehát addig nem szoktak hozzányúlni. Ha zavaró, illetve indokolt, ecsetelést szokott a nőgyógyász időnként végezni. Nekem is van egy pici, de engem nem aggaszt. A nődokim azt mondta még a citológia is pontosabb képet adhat, mivel pont ezen a területen (méhszáj és méh határán) alakul ki leggyakrabban a méhnyakrák, tehát pontosabban lehet levenni a sejteket. Persze nem vagyok orvos, de bízom az enyémben. Én ezt hallottam tőle. Üdv!
2008. júl. 15. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
méhnyakrákba belelehet halni? Am a méhszájseb szex során kialakulhat?
2008. júl. 15. 12:44
 3/4 anonim ***** válasza:
91%

Megint az első válaszoló vagyok. Nem szeretném, ha félreértenéd, amit írtam. A méhnyakrák nem a méhszájseb miatt alakul ki. Sőt , nekem a dokim azt mondta, hogy mivel könnyebb a rákszűrésnél a sejteket levenni, így ha esetleg baj lenne, hamarabb lehet észlelni, mint azoknál a nőknél, akiknél a méh nyálkahártya a "rendes" helyén marad, így nem látszik a vizsgálatok alkalmával. Persze, ha súlyos a méhszájseb és panaszt okoz (vérzés), akkor azt kezelni szokták.

Tehát a méhnyakrák ettől függetlenül kialakulnat, ezért érdemes szűrésre járni, ha már élsz nemi életet. Az időben észrevett méhnyakrák 100%-osan gyógyítható, de ha elhanyagolják, akkor bele lehet halni. (Én évente járok szűrésre, és mondom, nekem is van egy pici méhszájsebem, de semmi bajom sincs. Épp most várok babát. :))

2008. júl. 15. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

volt egy ehhez hasonló régebbi kérdés, amihez ezt találtam akkor, és ide is bemásolom:


méhszájseb gyűjtőfogalom, a népies elnevezése a nőgyógyász által a méhszájon látható elváltozásoknak.


Ectopium, leukoplákia, tagoltság, pontozottság kifejezések a páciens által érthető egyszerű formában “méhszájseb”, mivel laikusoknak nehéz ezeket a fogalmakat lefordítani.


A legtöbb esetben egy jóindulatú, banális elváltozás - Ectopium -, amelynek lényege, hogy a méh üregét fedő szőlőfürtszerű hengerhámszövet kiterjed a méhnyak laphámszövetére. Ez például élettani elváltozás veszélyek nélkül. A hüvely falát és a méhszáj felszínét normális körülmények között laphám borítja (hasonlóan pl. a száj nyálkahártyájához), a méh üregét és a nyakcsatornát viszont hengerhám. Ezen méhszájseb lényege, hogy ez a hengerhám "kijön" a nyakcsatornából a méhszáj felszínére. Nem tudjuk az okát, de nem is lényeges. Jelentősége annak van, hogy a hengerhámot nem arra "találták ki", hogy bármilyen külső behatástól védjen. Ennek megfelelően krónikus gyulladást és folyást tud fenntartani, illetve minden fertőzés könnyebben megtelepszik. Ezért célszerű megszabadulni tőle. Időnként szexuális kontaktus utáni vérzéssel is járhat. Mi a teendő? Negatív rákszűrés és hüvelyváladék birtokában helyre kell állítani a hüvely normális baktérium-flóráját. Az esetek kb. 10%-a egy hónap alatt gyógyul, behámosodik a méhszájseb, és egyéb teendőt már nem is igényel. A maradék 90%-ot azonban kezelni kell. A kezelés lényege, hogy ezt a kóros - pontosabban csak "rossz helyen lévő" hengerhámot kimetsszük, esetleg elroncsoljuk. Ez egy pár perces ambuláns kis műtéttel történik. A hám roncsolása történhet koagulációval (égetés) - ez már nem igazán korszerű -, fagyasztással (folyékony nitrogén alkalmazásával) vagy lézerrel. A legjobb megoldás a LEEP amely, után szövettani vizsgálatot tudunk végezni. A méhszájat úgy konstruálták meg, hogy ezt követően a sebre oldalról rákúszik a normális laphám. A beavatkozás abszolút fájdalmatlan, mert a méhszájnak nincs fájdalomérző képessége.


A méhszájseb gyűjtőnév sokszor rák megelező állapotokat takar, melynek veszélye, hogy méhnyakrák alakulhat ki belőle, ezért rendszeres citológiai és kolposzkópos kontroll szükséges.

2008. júl. 15. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!