Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Kötelezhet -e nőgyógyász...

Kötelezhet -e nőgyógyász vizsgálatra?

Figyelt kérdés
Az a helyzet, hogy 2015ben voltam utoljára rákszűrésen. Ma elmentem fogamzásgátló tablettát iratni, de 3 havi helyett csak egy havit irt fel, és hogy csak rászűrés után fog 3 havit irni. Ilyen lehet? Az én testem, ha méhnyakrákom lesz így jártam, de őt mit zavarja? Szerintem pl a kolonoszkópiát is visszalehet utasítani, akkor ezt miért nem? Háziorvos tud egyébként felírni fogamzásgátló tablettát? vagy ez csak nőgyógyász kompetencia? Amúgy 30 éves vagyok, és igen tisztában vagyok a méhnyakrákkal, Anyukámnak is volt, sajnos műtét is lett a vége. Ettől eltekintve gyűlölöm az egész nőgyógyászati hercehurcát. Köszönöm, ha segítesz,
2018. márc. 6. 12:09
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok szakértő, de úgy tudom, hogy amíg tudatodnál vagy, és beszámítható, addig MINDEN kezelést, terápiát, gyógyszert megtagadhatsz.
2018. márc. 6. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
93%

Nem kötelezhet. De te sem kötelezheted, hogy a továbbiakban bármit is írjon neked.


A szakmai irányelvek szerint csak úgy lehet hormontartalmú gyógyszert írni, hogy ő megbizonyosodott róla, hogy neked nincs hormonérzékeny tumorod. Márpedig a méhnyakrák az, a foggátlótól sokkal gyorsabban nő. Ergo ha foggátlót ír úgy, hogy nem szűrt meg, és te növesztgeted a méhnyakrákodat, akkor ő műhibát követ el, ugyanis hanyagságból nem végzett el egy vizsgálatot és rontott az állapotodon. Az meg baromira nem úgy működik, hogy "én testem", ugyanis a bíróságon már egyrészt az ellenkezőjét fogod mondani végstádiumos szétkemózott haldoklóként, másrészt a kutyát sem érdekli, hiszen ő az "okosabb", neki tudnia kellett volna, a recept felírásával vállalta a felelősséget a te hülyeségedért (is).


Amúgy még így is elég "jófej" volt, mert méhnyakrákos anyukával a felmenők között egy fél tablettát sem írtam volna szűrés nélkül.


Keress olyan orvost, aki felírja szűrés nélkül... komolyan, egy másfél perces vizsgálatról van szó, és az életed mentheti meg.

2018. márc. 6. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
88%
Az enyém egy havit se ír fel, ha nincs érvényes rákszűrésed.
2018. márc. 6. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
72%
Nagyon sok eszed van. Igen inkább legyél beteg és viseld a következményeit mint csináljanak egy rákszűrést ami kb 30 másodperc. Ostoba.
2018. márc. 6. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
82%
Megtagadhatod, de magadnak csinálsz rosszat, főleg úgy, hogy tudod, anyukádnak is volt. Ki lehet bírni, utána megkapod a receptet is.
2018. márc. 6. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:
63%

Igen, háziorvos felírhat és törvényi előírások szerint nem kell hozzá szakorvosi javaslat, ugyanis a fogamzásgátló felírásának nem alapfeltétele a nőgyógyászati szűrés (WHO) 

A nőgyógyászok sok esetben azért ragaszkodnak a vizsgálathoz, mivel ezért pénzt kapnak az egészségbiztosítótól, a recept felírásért viszont nem, de törvényileg nem feltétele egyik a másiknak, ugyanis a rákszűrés nem tartozik szorosan a fogamzásgátló felírását megelőző vizsgálatokhoz. Ilyen esetben is csak a trombózisra való hajlamot, magas vérnyomást, a menstruációs ciklus rendszerességét, egyéb fennálló betegséget kéne vizsgálnia az orvosnak. 

(Más kérdés, hogy a betegnek mindenképpen érdeke lenne, hogy alapos vizsgálat előzze meg a felírást, de a protokoll szerint az orvos első és legfontosabb kötelessége az, hogy a biztonságos fogamzásgátlási módszerhez mielőbb és minél zökkenőmentesebben hozzásegítse a páciensét) 


Ha mégis kéri, akkor az csak és kizárólag a háziorvos saját döntésén illetve lelkiismeretességén múlik.

2018. márc. 6. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
68%
Ahogy előttem is írták, megtagadhatod, de legyél egészen biztos, hogy friss szűrés nélkül senki nem fog neked gyógyszert felírni, rendes orvos legalábbis nem. Ha később bajod lesz (anyukádból kiindulva nem is alaptalan a feltevés) akkor persze az Ő hibája lesz, hogy nem erőltette stb. Háziorvos is írhat fel amúgy, de tőlem ott is kérték a legutóbbi leletet. Egyébként baromira nem értem hogy azon a fél perces vizsgálaton mit kell ennyit feszülni, mikor az egészséged a tét, és a gyógyszert is gond nélkül megkapod a továbbiakban.
2018. márc. 6. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Nem kötelezhet a vizsgálatra, de ilyen esetben ő sem kötelezhető arra, hogy felírja neked a tablettát.

Ne legyél már hülye, pláne, hogy a családban előfordult.


Pont nemrég találkoztam egy beteggel, 42 évesen már a cytológiai vizsgálatából kijött, hogy laphámrákja van (P4-5). Évek óta fogamzásgátlót szed, mert a háziorvos kiírta...cytológián meg persze nem járt jó sok éve.


És ahogy valaki mondta: ha tényleg méhnyakrákod lenne, gondolom nem mondanád a bíróságon, hogy "de, de, én akartam cytológia nélkül tablettát szedni"...

2018. márc. 6. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
63%
Nem kötelezhet vizsgálatra, ez a te döntésed. Nem kötelező szedni hormon tartamú fogamzásgátlót. Nem fogja felírni szerintem rákszűrés nélkül. Nem értelek, miért nem akarod megcsináltatni. Ez nem egy fájdalmas vizsgálat, és az életed a tét.
2018. márc. 6. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
60%
Attól, hogy a szőnyeg alá szeretnéd söpörni ezt a témát a betegség ugyanúgy kialakulhat, tessék elmenni szűrésre!
2018. márc. 7. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!