Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Vágási sérülés, van-e rá...

Vágási sérülés, van-e rá esély, hogy aggódnom kell veszettség miatt?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nagyon hülye kérdést fogok feltenni, nyugodtan röhögjetek ki érte, csak nyugtassatok meg, hogy nincs gond :)

Szóval társasházban élek város közepén és a ház mögötti réten él kb két hónapja néhány aranyos süni, mi pedig szoktuk etetni őket, minden este kapnak egy macskakaja konzervet, nagyon szeretik.

Nemrég azonban nem akart rendesen kijönni a kaja a konzervből ezért teljesen le akartam szedni a tetejét és ahogy letéptem elvágtam az ujjam vele.

Eléggé vérzett, de hamar lefertőtlenítettem és bekötöztem, így nem kellett összevarrni. Másnap azért a biztonság kedvéért megmutattam a sebészeten és ott adtak egy tetanuszt elővigyázatosságból.

Ez így oké is lenne, téma lezárva.

Azonban pár napja szembejött egy veszettséggel kapcsolatos cikk, hogy 100%-ban halálos betegség és nagyon kell vigyázni és hogy ugye nyállal terjed. És ettől elkezdtem kicsit izgulni.

Szóval az lenne a kérdésem, hogy van-e rá minimális esély is, hogy elkaphattam sünitől a veszettséget?

Nem voltam a közelükben, sosem megyünk közel hozzájuk, mikor etetjük őket máshol alszanak, tehát nem haraptak meg. És az orvos sem említette.

Az egyetlen mód amit el tudok képzelni, hogy a tálkájukban ahova a kaját ráztam ki volt esetleg némi nyál - bár nem láttam, tök száraz volt szerintem - és az rákerült a konzerv fedelére ahogy hozzáütögettem és aztán pont azzal a résszel vágtam el az ujjam.

De ehhez nagyon sok kis esélyű dolognak kéne egyszerre teljesülnie.

- Először is hogy a sünik veszettek legyenek, vagy valamelyik az legyen. Állítólag a sünikre ez nem jellemző, inkább a ragadozókra és a süniket amúgy is nehéz megharapni a tüskék miatt és ha már megharapják őket akkor inkább egyből elpusztulnak. És nem is viselkedtek különösen. Ezen kívül Magyarországon 2017 óta nem volt veszett állatt hivatalosan. Szóval ez nagyon kicsi esély.

- Mivel nem harapott meg süni, sőt a közelében sem voltam ezért csak úgy fertőzhetett meg ha a nyála belejut a friss vágásomba

- Erre kb az egyetlen esély, ha az épp fertőzött sün miközben előző nap megette a kaját belenyáladzott a kajás tálba és az a végén ottmaradt. Hát erre is kicsi az esély

- Aztán utána a vágás napján egész nap az ott lévő nyál nem párolgott el/ illetve a nap nem ölte meg a vírusokat benne. Erre is kicsi az esély

- Aztán mivel a tálhoz nem értem a vágott kezemmel az kellett még, hogy ahogy próbáltam a sérülés előtt a nyitott konzervből a tálba kiütögetni a kaját a konzerv félig felnyitott teteje hozzáérjen pont a nyálas részhez. erre is kicsi az esély, főleg mivel semmi nyálat nem láttam ott

- Aztán még végül az hogy a konzervtetőnek pont a nyálas része álljon bele az ujjamba mikor letéptem megfelelő mennyiségű nyállal. Nos erre is kicsi az esély mivel nem volt nyálas szerintem.

Szóval ha esetleg baj van az így történhetett 😃 De ha ezeket az esélyeket összeszorzom akkor józan ésszel be kell látnom, hogy ennek kb annyi az esélye, hogy megnyerem a lottóötöst (pedig nem is játszok), aztán belémcsap a villám és végül agyonüt egy meteor 😃

Szóval értem én hogy valószínűleg nincs baj, de azért nem könnyű elhinnem 😃

Valaki jó lenne ha megnyugtatna, hogy tök hülye vagyok mielőtt elmegyek valahova újra orvoshoz és még nagyobb hülyét csinálok magamból személyesen 😃



2021. okt. 12. 14:09
 1/5 anonim ***** válasza:
Jesszus. Nyugodj meg. Nem kaphattad el a veszettséget.
2021. okt. 12. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Először is:ne etesd a vadon élő sünöket. Tilos!

Másodszor: kb 0 az esélye hogy megveszel, de ha ennyire aggódsz, menj orvoshoz hogy elkezdje az oltási sorozatot. De nagy eséllyel el fog küldeni.

2021. okt. 12. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem. Egyrészt a veszettség vírusa szabad levegőn pár perc alatt beszárad(doki mondta). Kis termetük miatt ha harapás érné őket egy veszett állattól valószínűleg túl sem élnék,nemhogy még járkáljanak vacsorázni hozzátok. Pont ezen okok miatt sem terjeszti a patkány és az egér,tehát a kisebb emlősök. (kivéve a denevér de azok ugye vérszívással kapják el és nem itt élnek,az itteniek nem terjesztik)

Ezenkívül kell egy bizonyos mennyiségű vírus ami a friss mély sebbe kerül,nem csak 1-2.

Szóval nyugodj meg.

2021. okt. 12. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
De miért nem guglizol rá a veszettség terjedésére? Rögtön rájönnél, hogy baromság miatt aggódsz.
2021. okt. 12. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, megnyugodtam :)


(Kettesnek pedig, eredetileg kóbor cicákat etettünk és néhány héttel később vettük észre, hogy rájárnak a sünök a macskák helyett. Mostanában viszont egyre ritkábban jönnek, úgyhogy az etetést is abbahagytuk. De nem tudtam, hogy ezt nem szabad.)

2021. okt. 12. 22:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!