Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Bokaszalag rándulás és húzódás...

Bokaszalag rándulás és húzódás meddig fog fájni, és meddig lesz feldagadva?

Figyelt kérdés
4 napja félreléptem, 1-2 percen belül szépen feldagadt, bementünk a balesetire ott meg röntgenezték...és azután mondták hogy nincs eltörve csak megrándult és meghúzódott, 2 napja látok lilás foltokat rajta, még mindig fel van dagadva az egész lábfejem és bokám, nagyjából rábírok állni (annyira már nem fáj mint az első napokban) arra lennék kíváncsi hogy hány nap alatt megy le a dagadás, és meddig fog fájni?
2013. jún. 28. 13:02
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A standard 6 hét szokott lenni, de ha könnyű a sérülés, akkor pár nap is lehet. A duzzanat néhány nap esetleg egy hét alatt már elég jól le szokott apadni, teljesen „eredeti” azonban csak hónapokkal később lesz. Természetesen a rehabilitációs gyakorlatokat jóval korábban el kell kezdeni és lehet ezzel a sérüléssel is óvatosan és ésszel mozogni. Az ugrálást, futást és minden olyan mozgást, ami a láb és a talaj ütközésével jár, lehetőleg teljesen mellőzni kell, főleg az elején. Később óvatosan fokozatosan el lehet kezdeni terhelni. Úszás, bringa, elliptikus tréner és olyan súlyzós gyakorlatok amik nem a vádlit dolgoztatják ilyenkor jók lehetnek. A diszkomfort érzés még elfogadható, de a fájdalom nem! Fájdalom esetén a gyakorlatot azonnal abba kell hagyni!


Sérülési fokozatok


I. fokozat „rá tudsz lépni de fáj” (gyógyulás kb. 1-2 hét)

a szalagok minimális húzódása

instabilitás nincs vagy minimális

gyenge fájdalom

enyhe duzzanat

kicsit merev a boka és a futás / járás kissé nehézkes


II. fokozat „rá tudsz lépni de piszkosul fáj” (gyógyulás kb. 2-3 hét)

a szalagok részleges szakadása

instabilitás van

közepes vagy erős fájdalom

duzzanat és merevség továbbá járási nehézség egyértelmű

szemmel is jól látható a zúzódás


III. fokozat „totálkár – nem tudsz ráállni” (gyógyulás min. 6 hét)

Teljes szakadás

Súlyos instabilitás

Erős kezdeti fájdalom után eltűnik/nincs fájdalom

Erős duzzanat

szemmel is jól látható, jelentős zúzódás


A sérülés után a duzzanat eltűnéséig pihentetés, szorítókötés, hűtés/ jegelés és emelés (polcolás). Amint a duzzanat lemegy mehet a rehabilitáció és erősítés.

Pihentetés: gondolom ezt főleg csak az I-es fokozatú sérülteknek kell elmondani, hogy most pár napig nem kéne ugrálni, a II-es III-asok maguktól is rájönnek.

Szorítókötés: nagyon sok helyen (Decathlon, sportboltok, egészségügyi kellék boltok) lehet kapni direkt a bokára húzható elasztikus/gumi rögzítőket. Hagyományos pólya is kiválóan használható.

Hűtés: ilyenkor jót tesz egy kis hűtés, jó lehet a borogatás vagy egy mélyhűtőből kivett zacskó fagyaszott borsó :-)

Polcolás: gondolom nem mondok el újat azzal, hogy a duzzanat csökkentése érdekében a sérült részt meg kell emelni, mégpedig elvileg a szív magassága fölé kellene.


Ha már sikerült a duzzanatot nagyrészt eltüntetni, akkor óvatosan nekiállhatunk a mozgástartomány / mozgáspálya visszaállításához – azaz mozgatni kell a lábfejet. Ha már a mozgástartomány helyreállt, mehet a fokozatos terhelés.

Kicsit hosszú lett, de remélem, segítettem :)

2013. jún. 28. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Igen csak megnyúlhatott a szalag.Borogatás-kenegetés-pihentetés,esetleg egy bokatrögzítő a biztonság kedvéért.2 éve történt hasonló velem is,igaz elszakadt a bokaszalagom,plusz a mai napig járulékos csont van a bokámban ami a baleset következtében törött le.Nem túl kellemes megnyúlt szalagokkal járkálni,de ha tudom előre,hogy olyan dolgot szeretnék csinálni például sportolni,bokarögzítőben teszem.Nem arra a műanyag légpárnás rögzítőre gondolok,hanem a szorítóra.Jobbulást:)
2013. jún. 28. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
#1.Tökéletesen,érthetően megfogalmazta:) Enyém ehez képest csak egy szösszenet.Igen,a fagyasztott borsó mindig beválik:D
2013. jún. 28. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Igen felvilágosultam ezzel kapcsoltban Köszönöm :)

ezen jót nevettem xD: Pihentetés: gondolom ezt főleg csak az I-es fokozatú sérülteknek kell elmondani, hogy most pár napig nem kéne ugrálni, A II-es III-asok maguktól is rájönnek.

2013. jún. 28. 13:27
 5/9 anonim válasza:
Sajnos ilyen esetben tényleg csak röntgen van,de attól hogy kizárják a törést még lehet részleges szalagszakadás,amit a röntgen nem mutat ki csak az ultrahang.Nekem most volt másodszor részleges,és 6 hét után sem mondható teljes gyógyulás,mert addig kell viselni a rögzítőt,ami korlátozza a bokád mozgását,így a levétel után is kell idő mire bejáratódik "megnyúlik a szallag" Már részleges szakadásnál is komolyan kell venni a dolgot én 4 hétig feküdtem vele.lilás foltokat én is láttam,hematomának hívják,bevérzés a terheléstől.PIHENTESD!!
2013. nov. 19. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:

Üdv!

1 hete léptem félre,még aznap este elmentünk a balesetire,ahol csináltak röntgent,és azt mondták hogy csak zúzódott(húzódott) a bokám.Activon kenőcsöt írtak fel,valamit egy bokarögzítőt amit 4 hétig kell hordanom,és 8 hétig semmi sport.


Neked mit írtak fel,és mennyi idő alatt múlt el az egész?

2015. máj. 28. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
Sziasztok! A fiam aktív sportoló rengeteg ilyen helyzettel találkozunk. A legjobban talán a pasta cool szokott segíteni nyilván a megfelelő pihentetés mellett! Szóval én azt nagyon ajánlom! Arra is érdemes odafigyelni, hogy a már meggyógyult, felépült területet tornáztatni szép fokozatosan hozzászoktatni a terheléshez.
2017. jan. 6. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Nekem elvileg részleges szakadásom van. 4 hónapja történt és még mindig nem gyógyultam meg. :(

Valami tipp? Az orvos semmit se mond.

2017. jan. 15. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

Sziasztok!


Nekem nagyon bedúzzadt egy nagy esés során a röntgen nem mutatot törést, de a dúzzanat 4 ik hete még a bokámon látványos a külső bokacsonton. 3 ik héten írtak fel rögzítőt, "ha lemegy a dúzzanat hordjam" , de a lábfejemről körbe javult a bokám még mindig dúzzadt, így tornáztatni se tudom. Hozzáteszem "nem fáj" csak beszűkiti a mozgástartományt. Normális, hogy lassan 5 hete dúzzadt? (Rendesen kentem pihentettem feküdtem vele)

2017. aug. 11. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!