Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Baleset során kialakul vállfic...

Amanda87 kérdése:

Baleset során kialakul vállficam gyógyulása során az első három hétben milyen tünetek tekinthetők még elfogadhatóknak?

Figyelt kérdés
76 éves édesanyám 2 hete elcsúszptt és az esés következtében a ball válla kificamodott. Nagyon erős fájdalmai voltak. A kórházban helyretetették a felkarcsontját, rögzítették a vállizületét. Az egyhétes kontrollon röntgenezték és mindent rendben találtak. Azonban még mindig erős fájdalmai vannak és - ami nagyon aggaszt - akaratlagosan nem tudja elemelni a törzsétől a karját. Az orvosok 3 hét gyógyulási időt mondtak. Várjunk türelemmel vagy szükség lenne egyalapos kivizsgálásra?

2015. jan. 18. 14:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Nekem hasonló, balesetben szerzett ficamom 6 hónap alatt jött helyre. Eleinte én se tudtam mozgatni, elemelni a testemtől a karom. Nem tudom, mit akartak ezzel a 3 héttel, de bővel túlzás, hogy annyi idő alatt helyrejön.
2015. jan. 18. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy megosztotta a tapasztalatát. Azt mondták 3 hét után már nem szükséges a rögzítés és elkezdheti a gyógytornát. Eleinte azt hittük a fájdalomtól nem képes oldalra emelni a karját, de egyelőre az akaratlagos mozgatással van a baj. Még ez is belefér? Kb mennyi idő múlva tudta újra oldalra emelgetni?
2015. jan. 19. 07:14
 3/12 anonim ***** válasza:

Első vagyok. 2-3 hétig voltam teljesen béna, a másik kezemmel emelgettem a sérült karom, ha kellett. Utána elkezdett mozogni, de nagyon korlátozottan. Egyáltalán nem tudtam kitartani a karom, pl az is komoly fájdalom volt, hogy megmossam a hónom alját, tehát addig eltartsam a karom a testemtől. Utána egyre nőtt a mozgás mértéke, a vége volt a legnehezebb (kb a 4-5 hónaptól), mikor már tudtam használni a karom rendesen, csak alvásnál nem tudtam huzamosabb ideig rajta feküdni, mert addigra befagyott az ízület, és ami mozgást addigra visszakapott, annyinál megállt a javulás. Oldalra vállmagasságig tudtam emelni, talán kicsit feljebb, előre felé egy náci karlendítésre hasonlított a dolog :)

Itt jött a rehabilitáció durva része: azért, hogy ebből a holtpontból kimozdítsák, erőszakkal hátrarántották. Azt mondták, vagy ez, vagy műtét...

Ezt 3x kellett megcsinálni, annyira fájt, hogy azt hittem, elájulok. Komolyan, semmi nem fájt még ennyire. A harmadik után viszont teljesen jó lett a karom, azóta semmi baja. Összességében 6-7 hónapig szenvedtem vele. A legnagyobb veszélye a befagyás. Mivel a váll az ízületet körbefonó izmok miatt olyan mozgékony, a kar jelentősen megbénul a mozgásában, ha ezek az izmok letapadnak. Ezt kell megelőzni terápiával, masszázzsal, és akkor elkerülhető az, ami velem történt.

Nekem sajnos olyan doki jutott, aki erről előre nem tájékoztatott, és nem javasolt terápiát, masszázst, én meg nem vagyok orvos... Mondjuk ez ugyanaz az orvos volt, aki törött bokával úgy küldött fel a röntgenre egy emelettel feljebb, hogy ráírta a papírra: "nem igényel szállítást". :)


Első voltam.

2015. jan. 19. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Bárcsak már a náci karlendítésnél tartanánk :)

Nagyon szépen köszönöm a részletes leîrást.

Mi egy arab orvost fogtunk ki, aki nem tudott magyarul :)

Jelenleg borogatjuk és gyulladáscsökkentő krémekkel keneketjük, bár néha azaz érzésem, hogy kenegethetnénk bármivel is..

A viccet félre téve, milyen típusú gyakorlatok váltak be leginkább?

2015. jan. 20. 20:53
 5/12 anonim ***** válasza:

Szívesen :)

Bármilyen gyakorlat jó, ami megdolgoztatja a vállat. Vállendítés oldalra, emelgetés, akár fekve. Viszont ezzel a legfájdalmasabb időszakot ki kell várni, hiszen egyelőre az ízület sérült, az erőltetés tovább sérti. A 2-3 hetet mindenképp ki kell vele várni.

Szakember masszázst és körkörös mozgatást alkalmaz.

Én Traumeel kenőccsel kentem, egész jó volt. Nem gyógyítja meg, de segít. Ajánlom a sósborszeszes kenőcsöket is.


Jobbulást kívánok!

2015. jan. 20. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönjük a hasznos jótanácsokat!

:)

2015. jan. 21. 13:22
 7/12 A kérdező kommentje:

Kedves Jótanácsadóm!

Elnézést hogy újra zaklatom vállficam

ügyben, de a lassúnak tűnő gyógyulás

miatt ismét elkezdtem egy kicsit aggódni.

Két hónap telt el édesanyám balesete óta.

Jár hozzánk rendszeresen gyógytornász és

a tornáztatás mellett elektromos kezelést

is kap, hogy ne sorvadjanak az izmok

valamint elég nagy dózisban szed

Milgammát (B vitamin komplex) az

idegpályák regenerálódása miatt. Oldalra

még egyáltalán nem tudja emelni a karját.

Behajlítva előre- hátra már egész jól

megy.. Napi rendszerességgel tornázik

magától is, viszont utána még mindig

szükséges a fájdalomcsillapító. Szeretném

megérdeklődni, hogy Ön tapasztalatai

szerint ezek a panaszok még normálisnak

mondhatók vagy forduljunk inkább

neurológushoz?

2015. márc. 3. 18:18
 8/12 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező,


ha ilyen intenzív kezelés mellett nem indult meg javulás az oldalra emelést illetően, akkor mindenképp kell a vizsgálat, hogy kiderüljön, nincs-e szükség még valamire (pl műtét). Az én vállam spontán is gyógyulni kezdett ennyi idő után, úgyhogy ilyen kezelések és gyógytorna mellett én személy szerint úgy vélem, már mutatkoznia kellene javulásnak, ha csak izomról vagy ízületről lenne szó. Az oldalra emeléshez a gömbízület teljesen más működése kell, mint az előre emeléshez, a váll komplex dolog. Egyértelmű, hogy a váll működése részben megszűnt, ami mindenképp igényel neurológiai vizsgálatot.


Jobbulást kívánok!

2015. márc. 5. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Kedves Jótanácsadóm,


Köszönöm szépen a választ, már voltunk a neurológián és MRI vizsgálathoz kaptunk is időpontot, igaz csak 20-án, de hát kivárjuk...

Még mindig fájdalomcsillapítót kell szednie, pláne torna után és, ha a jó kezével kiegyenesítve, előre felemeli a karját és elengedi élettelenül zuhan alá.

Önnél volt ilyen típisú bénulás? Meddig kellett a fájdalomcsillapító?

Előre is köszönöm!

2015. márc. 9. 19:03
 10/12 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező,


nekem körülbelül egy hónap után kezdett magától mozogni a karom, addigra jött bele vissza annyira az erő, hogy ismét emelgetni tudtam. Persze eleinte 2-3 centit, aztán egyre többet... sokáig szenvedtem vele, komoly fájdalmaim voltak és nagyon lassan javult.

Épp valamelyik nap állapítottam meg, hogy pár napra vagyunk a sérülésem első évfordulójától (15-én lesz), és most javult vissza oda a vállam, hogy a hátam mögött össze tudom fonni a két karom, így:

[link]


Tehát a sérült karom hátrahajlik annyira, hogy a hátam mögé kerüljön. Ez tényleg csak pár napja megy újra, előtte mivel jógáztam, ez rutinmozdulat volt.


Kezdetben én is a másik karommal emelgettem, még öltözködni sem tudtam. Az alvásról ne is beszéljünk.


Az MRI vélhetően segít hatékonyabb kezelés megállapításában. Szorítok! :)


Szép estét,


Nova

2015. márc. 10. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!