Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Elképzelhető, hogy egy rövidlá...

Elképzelhető, hogy egy rövidlátó szemnek a pontos dioptriáját csak PUPILLATÁGÍTÁSBA/sugárizombénításba lehet meghatározni?

Figyelt kérdés

Az a helyzet hogy nem láttam rendesen távolra a jobb szememre, + zavart a két szemem közti különbség ezért felírtak egy J: -0,5 ; B: 0 dioptriás szemüveget (még márciusban), de nagyon fájt tőle a fejem.....mondjuk talán azzal a szemüveggel nem az volt a legnagyobb gond, inkább az a keret szar volt, nagyon kényelmetlen.


Májusba elmentem az Ofotértbe, ahol az Optometrista J: -0,75 B:-0,25 dioptriát állapított meg. El is készült a szemüvegem, első nap nagyon jónak éreztem, határozottan jobbnak mint az elsőt, de 2.nap ettől is elkezdett fájni a fejem, igaz közel nem annyira mint az első szemüvegemtől.....sajnos azóta is fáj.


Voltam egyik nap át a szomszédomnál (aki egyúttal a barátom is), megkérdezte szeretném-e felpróbálni a szemüvegét? Hát mondom én azzal úgyse látnék jól (neki -2,25 , illetve -1,?? dioptriás, cylinder nélkül). Dehát ha szeretnéd felpróbálhatom. Azt vártam volna tőle hogy annyira torzítani fog hogy semmit nem fogok látni. Felvettem, bal oldalon teljesen torz a kép, semmit nem látok, viszont a jobb oldalon nagyon éles volt a kép, élesebb mint a saját szemüvegemen, majdhogynem tökéletes, bár erősen hajlította oldalt a teret, meg is szédültem kicsit tőle. Ettől a felfedezéstől meg is ilyedtem, ekkora dioptria különbséggel nem kellett volna jól látnom......azóta is azon törtem az agyam hogy ez hogy lehet vajon.....


A webbeteg.hu láttam hogy az orvos többször is azt javasolja azokban az esetekben ahol nehéz eldönteni a dioptriát, hogy "érdemes lenne pupillatágításban is lemérni a szem fénytörését - autorefraktométerrel, és ebből indulnának ki a dioptria megállapítására"


Illetve más fórumokon meg azt olvastam, hogy nem az a dioptria jelentette a megoldást egyeseknek amivel el tudta amivel végig tudta olvasni a táblát / vetítőt hanem inkább az autórefraktométer által kidobott nagyobb érték. Mondván szólva egyeseknek nagyobb a látásigénye. Nekem pl.: a jobb szememre -1,25 bal szememre -0,5 Dioptriát mért (pupillatágítás NÉLKÜL).


A következő elmélet jutott ez alapján eszembe:


Elképzelhető hogy a jobb szemem sokkal rosszabb mint a (-0,75 ) csak lehet hogy a jobb szemem ezt képes -0,75 dioptriára korrigálni lefelé, az is lehet hogy a tégyleges dioptria érték -1,?? dioptria környékén lehet, még annak ellenére hogy a -0,75 dioptriával 1,0 visus értéket kapunk (táblát végig tudomm olvasni). Ha pupillatágításban lemérnék, és kapnánk egy nagyobb értéket (TÉTELEZZÜK FEL, elmélet), és azt vagy ahhoz közeli értéket beraknák a szemüvegembe, megszűnne a fejfájásom.


Ennek mennyi az esélye?


2019. aug. 19. 23:34
 1/4 anonim ***** válasza:

A magyarázat szerintem egyszerűbb. A 0 dioptriásnak kikiáltott szem "közfelkiáltással" annyi, amennyi. Ugye senki nem gondolja komolyan, hogy a szem felbontóképességi éppen pontosan 1,0000 ívperc nem pedig 0,9827 vagy ilyesmi?

Valójában a tökéletes látás jobb, mint az 1,0000 ívperchez beállított olvasótábla alsó sora, így a "normál" látók többségén is javít egy gyenge mínuszos szemüveg, így a tieden is javít még a többlet.

2019. aug. 20. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Hát annyira nem hiszem, meg hát azért nem jó hogy a két szememmel különböző féleképpen látok, az tuti nem normális.


Megjegyzem azóta egy nagyon FONTOS dolog eszembe jutott. Amikor az optikában vizsgálták a látásom, ugye először a jobb szememre rakták fel azt a -0,75 Dioptriát, azzal teljesen végig tudtam olvasni a visus vetőtő álltal vetített képet. Utána a bal szememre raktak -0,25 Dioptriát, ott is végig tudtam olvasni teljesen.



Utána jött a két szemes látás, megmutatták, hogy látom vele két szemmel a vetítőt. Megkérdezte az Optometrista, hogy "most mindkét szemmel ugyanolyan éles a kép?" Mondom neki "igen"................



Nos ez NEM IGAZ. A bal szememre egy picit homályosabb volt a kép. Gondoltam nem olyan lényeges.



Sőt megjegyzem ha otthon megnézem a digitális óránkat (ilyen piros számokkal mutatja az időt), és külön-külön letakarom a szemem, akkor tényleg egy picit homályosabb a bal szememre, a jobb szememen meg élesebb. Ez néha mintha a valóságba is jelentkezne két szemes látás esetén is.



Gyakorikérdések.hu olvastam hogy ebből bizony baj lehet, és eszméletlen fejfájást tud okozni, más járt már így.



Lehet hogy tényleg ettől fáj a fejem? Ez tényleg okozhat ekkora problémát?

2019. aug. 20. 20:32
 3/4 A kérdező kommentje:

"Ugye senki nem gondolja komolyan, hogy a szem felbontóképességi éppen pontosan 1,0000 ívperc nem pedig 0,9827 vagy ilyesmi?"


Ebben amúgy lehet igazság. Szerintem sem. Megjegyzem az én jobb szemem visus értéke (szemüveg nélkül): 0,4 a bal szememé: 0,7


Ami ugye annyit jelent hogy van a Kettesy-féle decimális tábla amin ugye van két vonal, és ugye én a jobb szememmel a tábla felénél lévő piros vonalig majdnem el tudom olvasni (ott a 2, 48, 1 van), ami a piros vonal alatt van az esélytelen.


Azért ez nem számít jó látásnak, vagy igen? Azért ez már rövidlátás?

2019. aug. 20. 22:00
 4/4 anonim ***** válasza:
Bármilye hihetetlen, ez valóban -1 körüli. És már egyetlen szám hibázása vagy eltalálása is -0.25 - -0.5 dioptriát jelent, szóval ez minden, csak nem egzakt teszt. Függ a megvilágítástól, fáradtságtól, szerencsétől.
2019. aug. 21. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!