Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » A kontaktaktlencse folyadékot...

A kontaktaktlencse folyadékot lekell mosni?

Figyelt kérdés
Nemrég kaptam kontaktlencséket és az a probléma merült fel hogy begyulladt tőle a szemem. Anyám azt mondja hogy azert mert nem mostam le a folyadékot a lencsékről mert hogy az egy vegyszer. Azt szeretném csak kérdezni hogy igaza van mert az oktatáson ezt nekem nem mondták ezért nem is hiszem el.

2020. febr. 14. 06:36
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Nem kell lemosni, a víz csak további táptalaj a fertőzéseknek.


Viszont valóban válthat ki allergiás reakciót, illetve szennyeződés is okozhatja.

Itt elég jól le van írva minden:


[link]

2020. febr. 14. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Nehogy eszedbe jusson vízzel lemosni a lencsét, pont, hogy az teszi tönkre.

A folyadékokkal érdemes kísérletezni, hogy melyik válik be neked, mindenkinek más. Én 4-5 fajtát kipróbáltam, mire megállapodtam egynél.

Mi a higiéniai rutinod lencsézés előtt? Az is lehet a gyulladás oka, hiszen napi szinten turkálsz a szemedben.

2020. febr. 14. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Nincs kimondott rutinom. Kiveszem a lencsetartóból és beteszem valamikor még egy pár cseppet is szoktam racsöpögtetni ha leesik az ujjamról vagy ilyesmi.
2020. febr. 14. 13:12
 4/13 anonim ***** válasza:

Milyen folyadékról beszélünk?


A drogériákban kapható saját márkájúak általában sima sóoldatok, nem is igazán van bennük ún. "cleaning agent", ami letisztítja a lencsét, így a rajtamaradt fehérjék irritálhatják a szemet az arra érzékenyeknél. Akár gyulladást is kiválthat.


Ha normális folyadék szeretnél, akkor próbáld ki az Opti-Free PureMoist-ot, ez a piacon kapható legjobb folyadék jelenleg és tiszta az előélete is a gyártónak (Renu-nál pl. többször voltak minőségi problémák, amik a szem károsodásához vezettek egyes páciensnél).


Ha a PureMoist sem jó, akkor valószínűleg allergiás reakcióról van szó, amit a tartósítószer válthat ki, ilyen esetben az AOSept-et szokták javasolni. Viszont tapasztalatból mondom, hogy az új formulájuk (AOSept with HydraGlyde) nem minden lencsével kompatibilis (Acuvue Oasys-nál tudom, hogy pár óra után ködös látás alakul ki, a többi márkával nem tudom van-e ilyen probléma). Plusz arra figyelni kell ennél a folyadéknál, hogy legalább 6 órát áznia kell a lencsének, mivel peroxidos oldatról beszélünk. Cserébe nincs benne tartósítószer, így nem vált ki allergiás reakciót sem.


A felsorolt két lehetőség mellett esetleg még szemszárazság is okozhat gyulladást, ha a kontaktlencse szárítja a szemet... Ilyenkor a megoldás másik márkára váltás (optikusi kontroll mellett!!).

2020. febr. 14. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

4, hát nem tudom, nekem pont hogy a Renu vált be egyedül, minden mással volt valami gond. Pedig még speckó orvos által javasoltat is próbáltam.


Szemcsepp ugyanez, a drága minőségi nemtudommi nem volt jó, amit az orvos ajánlott (amit használtam megszűnt aztán egyik se volt jó amit próbáltam, azért kértem segítséget), végül a gyógyszerész ajánlott olyat, hogy sokan viszik próbáljam ki, és most már évek óta jó.

2020. febr. 14. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
#5: A Renu-ba biztosan bele fog futni, ha ajánlásokat olvas, ezért is említettem meg. :) Nem mondom, hogy baj, ha azt választja, csak érdemes tudni róla, hogy a múltban voltak problémák a folyadékukkal (én 2 esetről tudok az elmúlt 10 évben).
2020. febr. 14. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Nekem egy iWear simplesept tartósítószer mentes folyadékom van amit ajándékba kaptam a lencsékhez. Az amúgy baj ha nagyon sok időt van a folyadékban? Mert már több mint 30 órája van benne, mert ugyebár a gyulladás miatt nem tehetem be.
2020. febr. 15. 09:14
 8/13 anonim ***** válasza:

"Nincs kimondott rutinom. Kiveszem a lencsetartóból és beteszem valamikor még egy pár cseppet is szoktam racsöpögtetni ha leesik az ujjamról vagy ilyesmi."


Lencsézés előtt kézmosás, ez gondolom alap. Ideális esetben folyékonyszappan vagy valamilyen antibakteriális. Kétörléshez szöszmentes(!) törülköző, vagy papírtörlő, ha ez nem megoldható.


Lencsézéshez is érdemes rendszeresíteni egy pici arctörlő méretű törcsit (szintén szöszmenteset), leteríteni az asztalra, ahol lencsézel. Így, ha le is esik, tiszta felületre esik. Ha leesik, akkor ne csak csöpögtess rá, hanem merítsd vissza a tartóba, mosd át rendesen, mielőtt újra próbálkozol a betétellel. Érdemes szemcseppet használni (kifejezetten olyat, ami használható kontaktlencséhez is, nem jó mind!), akkor az ujjbegyen tartott lencse belsejébe is csöppenthetsz egy-egy cseppet és/vagy berakás után a szemedbe is a lencse felületére.

Kivételnél - szintén megfelelő kézmosás után - a kivett lencsére a tenyeredben csöppents pár cseppet, mindkét felét dörzsöld meg ujjbeggyel finoman, majd az üres tartóba helyezve önts rá annyi folyadékot, amennyit a tartóban lévő jelölés enged.


A jelenlegi lencséd pedig kuka, akár a lencsétől, akár a folyadéktól gyulladt be a szemed, azon is tenyészik mindenféle, mivel benne volt a gyulladt szemedben, úgyhogy azt már ne tedd be újra.

Alapvetően egyébként nem gond, ha hosszabb ideig ázik, pl egy napig nem teszed be, mert pihenteted a szemed (néha kell is), azzal a kitétellel, hogy a havi lencse rendszeres viselésre jó (ergo ne áztasd két viselés közt *mindig* napokat), tehát ha csak heti egy-két alkalommal tennéd be, akkor a napi lencse ideálisabb, azt áztatni sem kell.

2020. febr. 15. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
#7: Az peroxidos folyadék. Megvártad az előírt áztatási időt, mielőtt használatba vetted a kontaktlencsét? Amikor beteszed a folyadékba, elindul a reakció, azaz elkezd "buborékolni"? Ha mindkettő igen, akkor vagy a lencsével van valami vagy valamilyen higiéniás probléma áll fenn.
2020. febr. 15. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Mind kettő igen, körülbelül olyan 9-10 órát ázott használat előtt.
2020. febr. 15. 15:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!