Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Szemműtéten átesettek, milyen...

Szemműtéten átesettek, milyen volt az első hét?

Figyelt kérdés

Kétlézeres lebenyes műtétem lesz, az első héten nem érheti víz a szemem és gyakran kell használnom szemcseppet. Nem szabad piszkálni és dörgölni természetesen, azt mondták a gyógyulási időszakban szárazabb lehet.

A szárazság meddig tartott nektek? Milyen gyakran kellett szemcseppet használni? Volt-e valami komplikáció?


Akinek PRK műtétje volt az nem releváns, mivel ott jóval kellemetlenebb a gyógyulás.


2021. jan. 30. 13:33
 1/7 anonim ***** válasza:
mert volt PRK műtéted? akkor arról meg nekem mesélhetnél !!!
2021. márc. 25. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nem PRK, hanem kétlézeres femto volt, lassan két hónapja. A műtétet nem mondanám fájdalommentesnek, nagyon kellemetlen volt amikor az első lézert rányomták a szememre ami a lebenyt csinálja. Utána se volt valami álom amikor villognak a fények, nagyon zavaró volt,de túl lehet rajta lenni. Egyből nincs tisztán látás, pár óra múlva tisztul azért, de alig bírtam nyitva tartani a szemem már délután és este. Másnap kivették a védő kontaktlencsét, akkor már sokkal jobb volt. Az első 2 hétben folyamatosan javult, a fényforrások körüli glóriák szinte teljesen megszűntek. Ami maradt viszont az a szárazság, bár az is jobb mint az elején, de nagyon sokszor kell műkönnyet használnom, más tapasztalatait olvasva ez még akár hónapokig így lehet. Összességében megérte, élvezem hogy végre napszemüveget hordhatok, de nem lett 150 %-os meg éjellátó a szemem, azért nem olyan semmis az egész, mint ahogy azt a reklámokban beállítják.
2021. márc. 26. 15:27
 3/7 anonim ***** válasza:
értem köszi és fágdalom meddig van a műtét után?
2021. márc. 27. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nem fájdalom a mondanám, inkább nagyon kellemetlen száraz, fáradt szem érzés. 2-3 napig volt, mindig estére rosszabb.
2021. márc. 28. 12:58
 5/7 anonim válasza:

Az 1# válaszolónak:

Március 9.-én volt lézeres szemműtétem. A műtét előtt sokat nézelődtem különböző fórumokon, hogy hol mi a vélemény illetve hogy melyik eljárás mit is takar, mivel jár.

Kicsit érdekes helyzetben voltam ugyanis anisometrophiam és aniseikoniam van/volt, ami lényegében azt jelenti, hogy nagy (volt) a különbség a jobb és bal szemem között, több mint 3 dioptria különbség, valamint a fénytörésben szintén jelentkezett ez az eltérés. Ebből adódóan szemüveggel nem lehetett 100%ban korrigálni a látásomat, ugyanis az agy nem képes kezelni az ilyen mértékű eltérést..

A bal szemem: -5 dioptria -3,5 cylinderrel (tehát elég erős fénytörési hibával, astygmia)

A jobb szemem: -1,5 dioptria -0,75 cylinderrel

Az alkalmassági vizsgálaton kiderült, hogy a bal szememen a szaruhártya el van vékonyodva (természetesen megvizsgálták, hogy van-e bármi betegség ennek hátterében, de szerencsére nem találtak semmit, ez lehet örökletes is) tehát a szaruhártya vékonysága miatt nem voltam alkalmas az úgynevezett lebenyes eljárásokra (opti lasik, femto) csak a hagyományos PRK-ra azaz felszíni kezelésre. A jobb szemem alkalmas volt a femto-ra.

Ettől az elején megijedtem, mert a prk gyógyulási ideje azért hosszadalmasabb, fájdalmasabb, vagy inkább kellemetlenebb.

Végül belevágtam. A teljes műtét nem volt több 10 percnél és abszolút fájdalommentes volt, tehát emiatt igazán nem érdemes aggódni. Amit éreztem az egészből:

Femto: szemterpeszt behelyezték, hogy ne tudjam műtét közben becsukni a szemem (ez kicsit kellemetlen, de szinte ez a legkellemetlenebb rész, szóval no para), majd egy világító zöld foltra kellett nézni, a két lézerrel közben elvégezték a szükséges műveleteket (lebenyképzés, dioptriák lézerezése) ami kb 15-20 másodpercnél nem tartott tovább, ezt követően egy védő kontaktlencsét helyeztek rá. Az egészből maximum nyomást éreztem csak.

PRK: ugyanúgy szemterpesz, majd egy mikrosebészeti eszközzel eltávolították a szaruhártya felső hámrétegét, ez fájdalmasnak hangzik, de nem az, inkább érdekes érzés. Ez után szintén egy foltot kellett nézni, hasonlóan a femtohoz 15-20 mp volt, a végén védölencse került rá.

Lényegében ennyi is volt, felültem, majd vissza a váróba. Eltelt 10-15 perc, megvizsgáltak majd elmondták a tudnivalókat (mit és mennyit kell cseppenteni, mit szabad csinálni és mit nem ... stb.)

Az eredmény:

A femtonál azt ígérik, hogy már másnap munkába állhatsz. Ezzel kapcsolatban azt tapasztaltam, hogy a jobb szemem (femto) valóban nem fájt, olyan érzés volt az első 2 napban mintha belement volna egy szempilla, tehát fájni nem fájt. A látásom is éles már a jobb szememmel.

A bal szemem (prk), aminél más a helyzet. Alapvetően a prk nem hozza meg olyan gyorsan az éleslátást. 5-6 hónap kell, hogy a látás elérje a véglegességet. A femtonál kb 1 hónapig kell cseppegtetni míg a prk-nál 5 hónapig. A prk tényleg fájdalmasabb gyógyulással jár. A műtét napján olyan volt, mintha egy soha véget nem érő hagymaszeletelésbe lennék 😁 de aztán bevettem egy cataflamot (fel is írták) és elviselhetőbb lett. A könnyem az folyt jó pár órán keresztül, csípett és szúrt. Sok helyen olvastam, hogy vannak akiknek ez 3-4 napig is eltart, nekem az első nap fele illetve a 2. nap fele volt fájdalmas, azóta max szárazságot, szúrást érzek, de elviselhető a dolog.

A bal szememnél tehát a javulás fokozatos, hónapokig tartó, de már kb 1 hét után azt tudtam mondani, hogy van annyira éles a látásom, mint korábban szemüveggel volt.

Az árban van azért különbség, gyakorlatilag a prk a fele a femtonak, viszont én azt mondom, hogy ha anyagilag és anatómiailag nincs akadálya, akkor inkább a femto a nyerő. Ugyanakkor a prk is egy elviselhető dolog és a végeredmény még ha hosszabb idő is, de ugyanaz lesz.

Ennyi jutott most eszembe, de így is elég hosszú lett 😊 ha van kérdéses szívesen válaszolok, mert átérzem a műtét előtti bizonytalanságot.

2021. ápr. 1. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Nekem közben a szemszárazság javul, bár még mindig csepegtetek sűrűn, ez a szaruhártyának is jót tesz, elvileg jobban gyógyul tőle. Érezhetően jobb mint az első hónapban.
2021. ápr. 1. 17:51
 7/7 anonim ***** válasza:

köszi, hát eddig mindenkitől durva és hosszú fájdalmat hallottam, de igaz, itt nem látásjavítás a cél, hanem szaruhártya-erózió van, és emiatt lézereznek. (PTK)

ilyen esetleg volt valakinek? bár a szaruhártya úgymond fizikailag történő "csesztetésében" közös a dolog.


és milyen szemcseppet csepegtetsz?

2021. ápr. 3. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!