Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Lassan úgy élem meg a szemembe...

Lassan úgy élem meg a szememben lévő úszókat (floaters), mint egy állandó jellegű képernyőkímélőt. Mennyire normális ez 31 évesen?

Figyelt kérdés

Talán picivel elviselhetőbb, már több mint fél éve történt, hogy megnövekedett a számuk, természetesen már fiatal koromban is jelen voltak, csak nem olyan sok, de most sem vettem észre, hogy kevesebb lenne, inkább csak távolabb kerülhettek a retinától. Úgy néz ki PVD lesz a háttérben, mert enyhébb fényfoltok előzték meg azt az időszakot, és emiatt újabban gyakrabban látom elmosódva, mint élesen, tisztán kivehetően. Sajnos kezdem azt is észrevenni, hogy amikor nem is látom őket kivehetően, cserébe ilyen úszkáló homályfoltok haladnak át a látómezőn, és ahogy videókat néztem különböző emberekről, akiknek tényleg csökkentlátásuk van, pl. makula degeneráció, vagy diabetikus retinopátia, az agy valami hasonló módon próbálja a kieső zónákat eltüntetni, még ha ez folyamatosan mozgásban is van nálam. És bizony, ezt tapasztalom sok esetben az úszókkal, ha éppen nem túl világos vagy tiszta felületet nézek. De máshogy látom őket, ha az eget nézem, máshogy, ha a falat, vagy a fehér monitort (utóbbi a legrosszabb eset, vagy az erős köd, vagy hó), de teljesen más, ha a feltekert redőnyt bámulom, ami mögött szúnyogháló is van (itt gyakoribb, hogy torzulást tapasztalok, de soha nem fix helyen, mindig mozgásban van minden), ugyanez a jelenség, ha az amsler ráccsal tesztelem a látásom, az már kb. 20 évesen is olyan fura volt, gyakran megjelentek ilyen fura torzulások, de csak nagyon átmeneti időre, mindig csak úgy átúsztak a rácson. Ha olyan oldalt böngészek, ahol több a tarka szín, vagyis kevesebb a világos, mint a sötét, pl. nagyobb indexképek fehér alapon, de úgy, hogy a fehér csak keskeny zónákban látható az idexképek között, akkor inkább ez az összemosott/összevont valami jelenik meg, néha az indexkép éle átmegy fehérbe, vagy fordítva, a fehér zóna kicsit sötétbe.

Amit már biztosan tudok, hogy melegebb időben sokkal rosszabb. Én nem tudom milyen zselés anyagnak kellene ott lenni a szemgolyó belsejében, ami elvileg lassan kezd összeesni a kor előrehaladtával, de ez nálam jobb esetben inkább olyan lehet, mint valami sűrű folyadék, pl. szirup. Mert zselés anyagban nem röpködnek ennyire gyorsan szabadon a foszlányok. Most amíg hűvösben voltam, realtív jól viseltem, egyszer fűtöm fel rendesen a szobát, és visszajön az a nyári állapot. Komolyan, ilyen kevés elég hozzá, hogy felhíguljon a szemben lévő anyag? Azt hinné az ember, hogy a szervezet szabályozza a saját hőmérsékletét, és ilyen nem történhet meg.

Szeretném azt hinni, hogy ezzel nem vagyok egyedül, de mikor azt látom, hogy normális esetben ezeknek csak 50 éves kor felett szabadna megjelenniük, akkor kicsit aggódom.

Látótérkiesésem nincs, ahogy a színlátásom is rendben van, enyhébb asztigmiával élek, amióta az eszemet tudom, a jobb szemem a gyengébb, és abban látok több úszót is, de a másikban is megnövekedett a mennyiség, csak ott nem mindig olyan feltűnő.



2022. nov. 14. 14:36
 1/7 anonim ***** válasza:

Ez itt sok ez meg az, rengeteg így úgy infó, de vannak orvosi leleteid? Alávannak támasztva az információk amiket írsz? Szemorvos által? Csináltak már neked OCT vizsgálatot? Látótér? Stb?

A floatereket manapság már műteni lehet. Ha járnál rendszeresen szemorvosi vizsgálatra tudnád.

2022. nov. 15. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Ezek (még) csak a saját tapasztalataim, nincsenek orvosi leletek. Az én helyzetemben meg lakhelyemen amúgy sem tudom hirtelen, hova lenne érdemes fordulni, ahol ilyen fajta kivizsgálást egyáltalán elvégeznek.

Tudom, hogy lehet műteni, és azt is, hogy ilyen fiataloknál, mint az én esetem, nem is vállalnák, mert nagyobb a kockázat (már ha tényleg csak ennyiről van szó, és semmi egyéb). Műteni akkor műtenék, ha már elviselhetetlenül rosszul látnék, vagyis már szinte legálisan vaknak minősülnék, ahhoz én még nagyon messze vagyok. Az nekem nem hiányzik, hogy 30 pár évesen szürkehályog alakuljon ki mint esetleges szövődmény, vagy retinaleválás. Persze tudom, ott van az a biztonságosabb, a lézerrel való kezelés, amikor felaprózzák, de azt is ember végzi, bármikor mellé célozhat, és akkor lesz egy szép kis vakfoltod, ha szerencséd van, valahol a perifériában, és nem a éleslátás helyén. Meg itt is az a feltétel, hogy nem lehet túl közel a retinához, meg csak bizonyos típusú úszókkal működik. Nekem meg pont az a fajta, hogy inkább sok kisebb, vékonyabb foszlány, mintsem 2-3 darab nagyon nagy.

2022. nov. 17. 13:42
 3/7 anonim ***** válasza:
A műtét neve vitrektómia ami nagyon kockázatos, gyakorlatilag kiszívják a szemedet...
2022. dec. 12. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

#3 -as:

Így van, és ezt pontosan tudom én is. Meg ez nem az a szint, amitől én jogilag látássérült lehetnék, sőt, ilyen értelemben még messze nem az. Ez pusztán pszichésen zavaró.

Amúgy megjelenésre, mozgásra, meg úgy össz-vissz mindent összevetve ezekhez hasonlít, leszámítva, hogy nekem még közel sem ilyen rossz az állapot, tehát mennyiségre meg méretre nem ilyen durva, de struktúrában, meg ahogy kavarognak, az dettó ugyanez. Persze én még nem ennyire elmosódva látom őket, valószínűleg még nem távolodtak el a retinától, szóval nekem apróbbak és élesebbek a kontúrok, bár ez attól is függ, hogy mennyire közel nézem a kijelzőt.


[link]


Komolyan, ettől pontosabb szimulációt még nem találtam. Na most ha megnézed a videót, láthatod, hogy ez azért már eléggé durva eset, és még szerintem egy ilyen eset sem minősülne jogilag látássérültnek, mivel ha éppen nem az eget bámulja, akkor realatív elfogadhatóan lát, tehát minél több minta keveredik, főleg sötétebb színek.

2022. dec. 12. 23:37
 5/7 anonim ***** válasza:
Tudom milyen mivel nekem is van. Én ilyen nagy alakú homályos pacákat látok, ha kimegyek a fényre akkor nagyon zavaró. Több mint 10 éve ezzel élek együtt és azóta csak több lett.
2022. dec. 14. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

#5 -ös:

Ezt őszintén sajnálom és átérzem. Tudom, nyáron a legrosszabb, meg egyszer sétáltam egy nagyobbat, amikor ugyanis nagyon erős köd volt, hát az volt eddig a legrosszabb élményem. Már csak egy olyan alkalom hiányzik, hogy leessen egy nagyobb hó, abba bele se merek gondolni. Annyit még elmondanál, hogy hány éves vagy, és mióta látod őket? Esetleg van-e olyan egészségügyi problémád, ami okot adhatna erre?

Most hogy jönnek a nagy hidegek, a szobám nincs megfelelően mindig felfűtve. Egyik nap fedeztem fel, mikor felkapcsoltam a villanyt, hogy valami nem a régi, nem okés, túl tiszta, nagyon üres a frissen meszelt fal. Az lett a feltűnő, hogy nem látok éppen egyet sem, és ez ritka szent pilanat nekem :D. Akkor elkezdtem letekinteni a földre, majd vissza fel, és akkor látom, hogy az alsó periféria részen megrekedt kb. az egész sereg, meg ha jobban odafigyelek, jobbra-balra tekintek gyorsan, úgy kavarognak, mint a mosógép centrifuga, vicc nélkül. És úgy tűnik, hogy a környezeti hőmérséklet nagyon is sokat számít. Ezért történhetett az, hogy tavasszal fedeztem fel őket hirtelen, amikor ugyanis hirtelen felmelegedett.

2022. dec. 15. 04:17
 7/7 anonim ***** válasza:
30 vagyok, kb 18 éves korom óta látom de már gyerekkoromból is emlékszek egyre de az még nem volt zavaró mert nagyon kicsi volt. Egészségügyi problémám sose volt csak annyi hogy rövidlátó vagyok, 20 centinél távolabbra már nem látok élesen, e miatt látom ezeket a vackokat mert amúgy mindenkinek van de a távollátók nem érzékelik, nekik nem vet árnyékot.
2022. dec. 15. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!