Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Most kapom majd meg a legelső...

Most kapom majd meg a legelső szemüvegem. Mit jelentenek ezek az adatok?

Figyelt kérdés

V:0,3 - 1,5 D = 1,0 0,4 - 1,25D = 1,0

R: -1,5D / -1,25D pd: 60 mm

Javal: 7,7 / 7.6


Ezek mit jelentenek? Szóval akkor -1,5 ill. -1,25 dioptriás szemüveget fogok kapni?



2014. okt. 31. 18:50
 1/3 anonim ***** válasza:

Cilinderes lehet a szemed, ami viszonylag gyakori fénytörési hiba.

A szemlencse nem szabályos formája miatt bizonyos pontokat homályosan látsz, ezt a fénytörési hibát is korrigálja a készülő szemüveged, a dioptia nem magas, de szórólencsét kapsz, ami kicsinyít, a távoli tárgyakat látod vele élesebben, olvasáshoz lehet le kell majd venned.

Gyorsan hozzáteszem, hogy nem vagyok szakértő, lehet tévedek, amikor én kaptam szemüveget, én is a neten kezdtem nyomozni a titokzatos kódszámok után, bár nekem a doktornő mondta, hogy a cilinder a súlyosabb gond, nem a dioptia mérete, valószínűsíthetően születési rendellenesség.


Wiki:

"Az asztigmiát a szem fénytörő közegeinek fénytörési hibája okozza. A szaruhártya felszíne nem sima, hanem az egyik átmérő irányában domborúbb, és a másik irányban laposabb. Az asztigmia homályos látást okoz, akár közelre, akár távolra néz a szem. A leggyakoribb látászavar; az emberek felének van kis mértékű asztigmiája. Míg például a rövidlátó szemben a retina - síkja helyett az - előtti síkban képeznének éles képet (de nincs ott az ernyőként funkcionáló ideghártya), addig az asztigmiás szemben nincs egy ilyen sík, mivel a szemből nézett szem optikai hibája más-más egy adott és a rá merőleges irányban. Az asztigmikus szemben a szemlencse, vagy a szaruhártya olyan módon torz, hogy egyik síkban máshogy téríti el a szembe érkező fénysugarakat, mint a rá merőleges irányban. Ezért az asztigmiás szem nem korrigálható szférikus lencsével, hanem csak cilinderes lencsével, amelynek két (egymástól eltérő) dioptria értéke van. Például vízszintes irányban -2.25 dioptriás, a rá merőleges irányban meg -3.00 D erősségű. A szemüvegoptikában ezt úgy fejezik ki, hogy megadják az egyik dioptria értéket, és hozzáírják a két dioptria érték közötti különbséget (jelen példában például -2.25 -0.75 cilinderrel 90 fokban, vagy -3.00 D +0.75 cilinderrel 180 fokban). Ezzel a két irányban eltérő korrekcióval lehet a a torz képet adó szemet kisegíteni, hogy az éles kép mindkét síkban a retinára essen. Leggyakrabban az asztigmiás vízszintes és függőleges irányban kíván más más korrekciót, de sokan vannak, akik ettől eltérő fokban álló leképezési hibával rendelkeznek. A két szem asztigmiája legtöbbször azonos, de néhányaknak lehet teljesen eltérő a két szemükön akár mind a négy (két szférikus két cilinderes) dioptria és az ezekhez tartozó tengely állások is."

2014. okt. 31. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Sajna ebből sokat nem értettem
2014. nov. 2. 08:12
 3/3 anonim ***** válasza:

Igen , ahogy írtad. Astigmiád nincs, akkor cyl rövidítés és még egy dioptria, meg egy irányt jelölő fok is lenne a leletben.

Válassz szép keretet!

2014. nov. 2. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!