Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Olyan előfordulhat, hogy maga...

Olyan előfordulhat, hogy maga a látás nem romlik, csak a cilinder?

Figyelt kérdés
És olyan szemüveg lencsét készítenek, ami nem dioptriás, csak cilinderes?
2016. nov. 12. 22:28
 1/3 anonim ***** válasza:

A cilinder érték is dioptriában van megadva. A cilinderes lencse annyit jelent, hogy az alap szférikus lencsétől eltérően két egymásra merőleges tengely mentén különbözik a görbülete (így a dioptria értéke), ezzel a szem optikai rendszerének hasonló törési hibáját korrigálja. Tehát a lencse nem egy gömbfelület, hanem egy tórusz felület (a lyukas fánk alak :D). A cilinder érték a két dioptria érték közti különbség és megadnak még ehhez egy állásszöget, mert értelemszerűen egy ilyen lencsét ugye már nem lehet szabadon elforgatni, mint egy normál szférikus lencsét és az adott szem ilyen törési hibájának is van egy tengelyszöge, ahhoz kell beforgatni a szemüveg lencséjét is (egy gömböt ugye forgathatsz akárhogy, nem változik semmi, ellenben egy tórusznál (fánknál) nem mindegy).


Így tehát nyilván van olyan, akinek olyan lencsére van szüksége, aminek 0 a dioptria értéke és X a cilinder. Az előbbiek szerint tehát egy ilyen lencse dioptria értéke egy tengely mentén 0, a rá merőleges tengely mentén 0+X, tehát X.


Egyébként pont ugyanezt a lencsét meg lehetne adni úgy is, hogy X a dioptria és -X a cilinder, csak 90 fokkal eltér a tengelyszög, hisz ekkor a két dioptria érték ugyanaz, mint előbb, X és X+(-X)=0, csak felcseréltük őket, ezért el kell forgatni.


Egyébként olyan van, hogy az enyhe asztigmiát fiatal korban még korrigálja a szem és jól látsz, de később már nem képes, aztán ennek következtében szemfáradás, fejfájás, szemkáprázás előjön mondjuk a nap vége felé.

2016. nov. 13. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! Nem értettem mindent, de választ kaptam a kérdésemre :)


Én 30 éves vagyok és 4 éve lézerrel műtötték a szemem, eddig minden rendben volt. Most kezdtem érezni, hogy talán valami nem stimmel :(

2016. nov. 13. 12:02
 3/3 anonim ***** válasza:

Egy rajzocskával illusztrálnám még az elmondottakat, hogy világos legyen a különbség a tórikus (cilinderes) lencse és a szférikus lencse között, így talán egyértelműbb :)

[link]

2016. nov. 13. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!