Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Orvos által felírt szemüveg...

Orvos által felírt szemüveg miért rossz, ha a "gagyi" meg jó?

Figyelt kérdés

Középkorúan lettem rossz munkahelyi körülmények miatt szemüveges. (Hatalmas, lepedőnyi, azon bolhakakányira lekicsinyített számokkal kimutatások böngészése, villódzó neon fényben)

Vagyonokat költöttem különböző orvosok által felírt különböző szemüvegekre, vékonyított lencse, különleges csiszolás (így voltak felírva) keretek, stb. egyik sem volt jó. Vagy nem láttam velük igazán jól, vagy a fejem fájdult meg.

Egyszer olyan helyzetbe kerültem, hogy eltört az aktuális szemüvegem és hosszú autóvezetés előtt álltam. Nem volt mit tenni lementem az első illatszerboltba, ahol szemüveget árultak, vettem 2500 Ft.-ért egyet (ennek 5 éve) és azóta kutyabajom. Rendesen látok, nem fáj a fejem.

Nem igazán értem ezt és érdekelne, hogy más is tapasztalt ilyet?


2017. okt. 19. 10:58
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Néhány évvel ezelőtt új szemüvegem lett és rosszul láttam vele, de azt hittem majd megszokom, és biztos csak azért fura mert új. Egy év múlva viszont egy másik helyen kicseréltettem a lencséket, és egyből tökéletesen láttam velük. Ekkor értettem meg, milyen érzés, amikor tényleg jó lencsét írnak fel! Szerintem nagyon fontos, hogy jól láss, a "gagyi" szemüveg rongálja a szemed. Esetleg vidd el a mostani szemüveged a következő vizsgálatra, és meséld el ott is amit tapasztaltál, hátha így könnyebb lesz megtalálni a tökéletes lencsét.
2017. okt. 19. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

A vékonyított lencsét nem értem hogy lehetett felírva, mert úgy tudom, hogy ez csak esztétikai kérdés. Hogy ne "szódásüveg" kinézete legyen, ha sokdioptriás.

Ha jól értem, távolra kell a szemüveg, tehát mínusz dioptriás. Ha ebből túl erőset használsz, az fejfájáshoz vezethet.

Ami még számít, az a két pupillád közötti távolság. Ha a tiédtől nagyon eltérő a lencsék fókuszpontjainak egymástól való távolsága, az sem jó (gondolom, az is fejfájást okozhat).

De egyébként tényleg nagyon furcsa, mástól nem hallottam ilyet (de olyat sem, hogy a szemészorvos által felírt ne lett volna jó).

2017. okt. 19. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Velem is volt már ilyen. Szemész adogatja rám azokat a bizbaszokat, tekergeti jobbra-balra, cilinder így meg úgy, negyed óra alatt végre felírja, kiváltom... Szédelegtem vele két napig, de csak nem sikerült megszoknom, fájt a fejem, minden bajom volt. Végül visszamentem az ofotértbe, hogy ez nagyon nem tetszik nekem. Beültettek a gépbe, kimérték 1 perc alatt: semmi cilinder, a világ legegyszerűbb szemüvege kell nekem. Megkaptam, azóta is tökéletes.
2017. okt. 19. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Kedves Goldmund!

Nem a vékonyított lencséhez írtam, hanem a különleges csiszoláshoz, hogy az orvos így írta fel.

Nem vagyok rövidlátó, pluszos üveget hordok, a vezetéshez 2,5-t, a géphez 3-at, az íráshoz olvasáshoz 4-et, mindkét szememen egyformán.

2017. okt. 19. 14:00
 5/11 A kérdező kommentje:

Kedves 1-es!

Köszönöm, csupa hasznos dolgot mondtál és 5 évvel ezelőttig én is ezt mondtam volna valakinek, ha kérdezi.

Rendszeresen, általában évente, vizsgáltatom a szemem és egy fikarcnyit nem romlott a Rossmannos szemüvegtől, holott az én koromban már jogos is lenne, ha rosszabbodnának az értékek.

Én nem állítom, hogy ez mindenkire igaz lehet, de nálam valamiért így működik.

2017. okt. 19. 14:14
 6/11 A kérdező kommentje:

Kedves 3-as!

Megkönnyebbüléssel olvastalak, hogy más orvosnál/orvosoknál is előfordul, hogy nem az igazi az általuk felírt szemüveg.

Ezek szerint nem csak én találkozom csupa gyenge képességűvel.

2017. okt. 19. 14:17
 7/11 anonim ***** válasza:
67%
Mert annyi eszetek van, hogy orvoshoz mentek. A szemüvegfelírés az optometrista dolga, nem az orvosé. Az orvosok nem is tanulnak ilyesmit, öszesen egy félév optika van az egyetemen. Az orvos az orvos, a szem betegségeivel foglalkozik. A fénytörési hiba nem betegség.
2017. okt. 19. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Már többször írtam, hogy pluszos szemmel hót fölösleges dokihoz, vagy optikushoz menni. NEM lehet egzaktul kimérni, hogy pontosan milyet kéne a szemedre gyártani (el lehet találni nagyjából, de mint a mellékelt ábra mutatja sokszor nem). Az egyetlen jó módszer pont ezért a gyakorlati próba, vagyis a kész szemüvegek között kell válogatni (a pluszosakból van dögivel mindenfele és tized annyiba kerülnek, mint egy mínuszos) és majd észreveszed egyből, hogy melyik stimmel.
2017. okt. 19. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Úgy látom értesz a témához, van egy kérdésem. A pluszos szemüvegek miért kerülnek tized annyiba, mint a mínuszosak? Miért nincsenek mínusz feles, mínusz egyes, cilinder nélküli, tök szimpla szemüvegek a DM-ben? Az emberek nagy részének kb. ennyi pont elég is lenne, magam is tudok több emberről, aki a mínusz feles szemére egyszerűen nem csináltat szemüveget, mert macera, ritkán hordaná, de egy kiránduláson a hegytetőről szívesen nézne körbe vele, mert még szebb lenne a kép. De nem akar tízezreket kiadni egy szemüvegre amit egy évben 5x használna.


A másik, hogy ha a pluszos szemüveg csak próbálgatással lesz tökéletes, akkor a mínuszos hogyhogy nem? Nem látom a lényegi különbséget a két eset közt.

2017. okt. 20. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Mínuszos szemüveget nagyobb kihívás előállítani. Annak a széle a vastagabb és mivel ez úgy esztétikus, hogy minél kevésbé legyen az, belül már elég vékonyra kell megcsinálni. A pluszos a szélén vékony, ott nem annyira probléma, ha pl ez a rész torzít, a közepe a vastag, ez meg nem feltűnő.

A mínuszos szemüveg egyébként sem szabad, hogy torzítson, mert akkor - dioptriától függően - pár métertől kezdve minden torz lesz. A pluszosnál legfeljebb picit csálébbak lesznek a sorok, de messzire nézve meg úgysem kell viselni. (természetesen nem a +5-ösnél erősebbekről beszélünk, de olyat meg nem is fogsz kapni drogériában, meg Sparban)

A pluszos csak 1-2 órát van használva, a mínuszos akár egész nap.

Végül a rövidlátás vagy a látás rövidlátásként való megélése más (szem)betegség folyománya ill szövődménye is lehet, ezért indokolt lehet az alaposabb szemvizsgálat.

Tisztán optikai oldalról egyébként a mínuszosnál is túl nagy feneket kerítenek pl az olvasótáblás vizsgálatnak. Ez - eltekintve a tábla távolságától, de még ezt se nagyon tartják be - nem sztenderdizált, minden rendelőben más fényviszonyok, tábla szemben, tábla fent, vizsgálat reggel, este, szóval akár fél dioptriával is mellé mehet, ha eltalálunk v hibázunk egy betűt.

2017. okt. 20. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!