Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » IR - pajzsmirigy gyulladás,...

IR - pajzsmirigy gyulladás, alulműködés - túlsúly Akik ilyen cipőben járnak. (! ) Hogyan oldottátok meg, miket mondtak az orvosaitok?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


A helyzet a következő:

27 éves nő,

egy évvel szülés után,

extrém túlsúly (jelenleg 127kg vagyok és 177cm)

inzulin rezisztencia

pajzsmirigy gyulladás (terhesség utáni, alulműködős)


A pajzsmirigyemre Euthyrox-ot és szelént szedek, de nem kaptam gyulladáscsökkentőt.


Az IR miatt 160-as szénhidrát diétát kellene tartanom, 2 magán endokrinológusnál voltam: az egyik szerint mehet, de a másik azt mondta, hogy ekkora túlsúly mellett nem szabad annyira visszavenni.


Mozgás:

Egyrészt a lányom miatt egész nap talpon vagyok, minden nap megyünk hegyes terepen sétálni, otthon is a kezét fogva sétálgatunk folyamatosan.

Másrészt hetente 2x megyek személyi edzővel edzeni 1-1 órát (cardio, erősítés)


Van valaki hasonló cipőben? Mindenkitől (az edzőtől és a dietetikustól is) azt hallgatom, hogy kezdjem el a 160as diétát és keressek egy 3. dokit, mert mindenképp kellene a gyulladáscsökkentő.


Örülnék ha valaki olyan válaszolna, aki hasonló cipőben jár.


A "fúj, dagadt vagy" típusú hozzászólók ne is fárasszák magukat, tisztában vagyok vele és próbálok tenni ellene.. :)



2019. szept. 26. 18:25
 1/10 anonim ***** válasza:
Ha egy harmadikhoz mész az is mást fog mondani. Az a javaslatom, csináld ezt is, azt is, és amelyik beválik, azt alkalmazd! Most az az első, hogy a nagy túlsúly eltűnjön, azzal rengeteg problémát megoldasz, vagy legalábbis elejét tudod venni. Kitartás!
2019. szept. 26. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszi! :)


Igazából már átálltam az IR diéta szerinti ételekre, csak a mennyiségeket nem tudom belőni.


Meg ez a gyulladáscsökkentős dolog is piszkálja a fantáziámat, ezért gondoltam, hogy csak akadnak itt mások kicsit több tapasztalattal.


A következő kontrolon meg úgyis rákérdezek majd, hogy pontosan mi van. Biztos van valami oka, hogy így döntött a doki.

2019. szept. 26. 21:13
 3/10 anonim ***** válasza:

Írd le a mért pajzsmirigymarkerek értékét mértékegységekkel együtt, és a referenciatartományokat is, mert azok laboronként eltérőek lehetnek.

Konkrétan ezeket: TSH, fT3, fT4, rT3, antiTPO, antiTG

2019. szept. 26. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Hashimoto-d van? Gluténérzékenységet vizsgálták már nálad?

Nekem IR-em volt és enyhe pm alulműködésem. Letroxot szedtem rá kis dózisban. Nem voltam nagyon elhízva, de volt rajtam kb. 15 kg felesleg szülés után, ami nem igazán akart lemenni.

Én low carb étrendet kezdtem el (LCHF), egy ideig paleóztam is. Szénhidrátból azóta max. 120 g a napi bevitelem, gabonát, tejterméket nagyon ritkán (akkor is keveset) eszem. A glutént kerülöm, mert magas volt az anti-TPO-m, és egyéb jelek is arra utaltak, hogy érzékeny vagyok rá (a laktózra is). Pár hónap alatt sikerült lefogynom, a TSH-m normál tartományba került (gyógyszert már nem szedek), az emésztésem rendbejött, és sok kellemetlen tünetem elmúlt.

Szerintem kezdésnek jó lesz a 160 grammos diéta. Gluténmentes étrend megfontolandó. Gyulladás csökkentésére tej kizárása, omega 6 bevitel csökkentése, omega 3 kiegészítő szedése, gyógyteák. 3-6 hónap után menj el megint vérvételre, pm hormonokat és CRP-t nézesd meg újra, ha javulás látható, jó úton jársz.

2019. szept. 27. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Nem néztek gluténérzékenységet, hashimotiról szó sem volt.

Ezeket az értékeket írta a labor:


Áprilisi lelet, a teljes vérképben csak a tsh a csillagos


0 cukor - 3,9

60 cukor - 5,8

120 cukor - 5,5


0 inzulin - 11,5

60 inzulin - 47,1

120 inzulin - 61


tsh - 13,6

homa2 - 1,4


Kaptam kisebb adag euthyroxot, így júniusban a kontrol:


tsh 3,89

szabad t4 14

anti tpo >1000


Ez alapján állított 75mg euthyroxra és még kb 20 napom van a köv. kontrolig.

2019. szept. 27. 08:08
 6/10 anonim ***** válasza:

3. vagyok


Az antiTPO szinted 1000-nél magasabb, ez (bármelyik labor referenciatartományát nézve is) HASHIMOTO-t jelent!!! (0-9, ill. 0-35 a normál érték, tehát a tiéd NAGYON magas!)

SOS-ben lépj be Hashimoto-s csoportokba, és olvass ezerrel, hogy mit tudsz tenni az állapotod javulása érdekében. (Az orvosok semmit nem fognak mondani ugyanis továbbra sem.)

2019. szept. 28. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Elolvastam pár hashimotos cikket, az anti-tpom gáz, az viszont simán lehet, hogy csak gyulladást jelez.


A pm UH alapján a többszöröse a pm-em, mint eredetileg kellene, a hashimoto alapján viszont a pusztulás miatt csökkennie kellene.


Azt mondta az utolsó találkozón a doki, hogy nem feltétlen végleges állapot, mert a terhesség előtt nem volt ilyen jellegű problémám.

Szednem kell az euthyroxot meg a szelént és majd a kontrol alapján látni fogja, hogy javul-e a helyzet, vagy hogyan tovább.


Köszönöm szépen a válaszokat :) mindenképp rá fogok kérdezni a dokinál!

2019. szept. 29. 10:06
 8/10 anonim ***** válasza:

A következő kontroll lesz az alap, a kiindulási pont. Addig is diétázhatsz, de utána már nagyon szigorúan kezdj neki. A magas anti-TPO miatt mindenképpen javaslom a gluténmentes diétát. Viszont ne bolti gluténmentes termékekben gondolkodj, mert azok rendszerint olyan összetevőket tartalmaznak, amik a te esetedben kerülendők (kukoricaliszt, burgonyakeményítő, szója stb.). Ha gabonát szeretnél enni, a hajdinát és a gm zabpelyhet javaslom, a többi felejtős.

Ha Hashimoto, ha nem, érdemes lenne ilyen csoportokhoz csatlakozni, a diétás tanácsokat figyelembe venni.

2019. szept. 29. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Hashimotonál is előfordul, hogy növekszik a pajzsmirigy. Inkább a szerkezete a döntő a diagnózis felállításában, ill. a keringés gyorsabb, erősebb szokott lenni. Ezt nézd meg a leleteden, hogy mit írtak róla.

[link]


Szelénből pedig organikusat szedj, annak jobb a felszívódása. Napi 200 mcg-ot lehet, és 400 mg E-vitaminnal együtt, ami szintén segíti a hasznosulást.


Olvasnivalók még:

[link]

[link]

2019. szept. 29. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm! :)
2019. szept. 29. 21:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!