Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Hogyan kezdhetnék neki az...

Hogyan kezdhetnék neki az egészséges táplálkozásnak?

Figyelt kérdés

Régóta mozgat már a dolog, de a random google-ról szedett dolgoknak meglehet könnyen, a fele sem igaz. Bármilyen tanácsot elfogadnék az okosabbaktól, mit szabad mit nem, mennyit, egy nap hányszor, akár komplett étrend is jöhet, akármi. Szeretném magam kicsit erősebbnek érezni, gyakran vagyok rosszul és úgy érzem a probléma itt keresendő.. teljes zűrzavar a táplálkozásom.

Köszönök minden tanácsot!



2019. szept. 30. 20:25
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Én rengeteget tanultam a BBC Earth csatornán az egészséges táplálkozásról ezzel kapcsolatos dolgokról, hosszas lenne ezeket mind leírni és alátámasztani érvekkel, hogy te is megértsd őket, leírok neked pár hasznosat de szerintem iyen műsorokból többet tudnál tanulni és kísérletekkel, kutatásokkal is alátámasztják ezeket.

Azzal kezdem, hogy többször érdemes kevesebb mennyiséget enni, odafigyelni a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre ami víz legyen minden más üdítőitalt elhagyni. A napi vízszükséglet mindenkinél változó a testsúly határozza meg, ezt érdemes kalkulátorokkal kiszámolni valamint a napi súlyodnak és magasságodnak megfelelő napi kalóriaszükségletet is. Sokan mondják, hogy a szervezetnek szüksége van tejtermékekre viszont ez nem igaz, a szervezetnek semmi szüksége nincs rá tehát érdemes lenne kizárni ezeket az étrendedből, és a tojást is. Ha eszel "húst" márpedig gondolom igen akkor családi gazdaságokból vagy megbízható forrásból érdemes beszerezni amik nincsenek tele antibiotikumokkal és minden egyébbel, viszont a húsoknál ez igaz a fehér húsra is, hogy tele vannak rossz koleszterinnel ami a szív és érrendszeri betegségek okozója vagyis érdemes ezt is visszaszorítani. Azt szerintem nem kell mondanom, hogy sok gyümölcsöt zöldséget kell fogyasztani. A fehér kenyér helyett teljes kiőrlésűt enni, magvakat, például kesudiót ami felveszi a harcot az emésztőszervek rákos megbetegedéseivel szemben, chiamagot ami nagy arányban tartalmaz fehérjét omega-3 és omega-6 esszenciális zsírsavakat, magas rosttartalmának köszönhetően fontos szerepe lehet a napi ajánlott rostbevitel biztosításában, viszont ebből napi 15 grammnál többet nem javasolt enni. A legjobb ha otthon készíted el az ételeket egyrészt mert az otthon készített ételekben sokkal kevesebb a kalória mint a boltban kapható feldolgozott ételekben (amik narancsbőrt is okoznak), másrészt biztos lehetsz abban, hogy nincsen benne semmilyen káros összetevő. Ha van rá lehetőséged érdemesebb piacon vásárolni, valamint a Dm-ben többféle bio alternatívákat találsz.

Ezek jutottak hírtelen eszembe, remélem tudtam segíteni:)

2019. szept. 30. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

A zöldségekre és gyümölcsökre is pont úgy igaz, hogy tele vannak káros anyagokkal, hacsak nem vadon nõtt egy istenhátamögötti tanyán. Szóval ez nem szempont.


Továbbá a koleszterin mítosz is megdõlt már.

Egy átlagember kb 200 gramm koleszterint eszik meg naponta, további 800 grammot a májunk termel, ugyanis koleszterinre nagy szüksége van a szervezetnek.

Érelzáródàst és egyebeket az okoz, hogy a szervezet nem tud egyszerre cukrot és zsírt is égetni. Vagy az egyik-vagy a màsik és amelyiket nem égeti el, az megy raktába és az érfalakra.

Lehet enni cukrosat (gyümölcs, zöldség) és lehet enni zsírosat is, csak arra kell figyelni, hogy ne egyszerre és hogy égesd el az energiát, amit bevittél, mielõtt megennéd a következõ adagot.

2019. okt. 1. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
Én még nem hallottam arról, hogy a Bio gyümölcsök és zöldségek tele lennének káros anyaggal:D Az igaz, hogy üres gyomorra célszerű gyümölcsöket, zöldségeket enni mert így a benne lévő tápanyagok vitaminok fel tudnak rendesen szívódni. A máj funkciója is úgy van kitalálva, hogy elegendő mennyiséget termeljen.
2019. okt. 1. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
Lemaradt: Igen létezik jó koleszterin meg rossz koleszterin, én a rossz koleszterinről beszéltem.
2019. okt. 1. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

"Én még nem hallottam arról, hogy a Bio gyümölcsök és zöldségek tele lennének káros anyaggal:D"


Pedig nem kell zseninek lenni hogy kitaláld. Magyarországon a boltokban kapható gyümölcsök nagy része egyáltalán nem terem az éghajlat miatt, ami igen az is csak késõ tavasz-kora õsszel lenne elérhetõ, ha valóban bio lenne.

Tehát az ember az év jelentõs részében a húsra/tojásra volt és van szorulva. Így élt túl ilyen sokáig. Ezért nem kellene démonizálni a húsfogyasztást.

2019. okt. 1. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
Mindenkinek saját döntési joga, hogy a leírtakból mit fogad meg, neked más a szemléletmódod kicsit kellene még kutakodnod ebben a témában:)
2019. okt. 1. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
Ja, mert a BBC olyan, mint a szentírás. Ami ott elhangzik, az biztos úgy van😂
2019. okt. 1. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

Micsoda, ez a film nem is BBC-ről van és ugyan azt állítja, hogy lehet ez?:D Tényleg nem érdemes vitatkozni erről mindig is lesznek különböző álláspontok, ha neked jó az amilyen életvitelt te folytatsz, akkor annak örülök.


[link]

2019. okt. 1. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
Egyébként szívesen elolvasom a te véleményed is, hogy nálad mit is jelent az egészséges táplálkozás mert a kérdező ezt kérdezte viszont te eddig csak az én véleményem kritizáltad ahelyett, hogy leírtad volna, hogy szerinted mi számít helyesnek. Több kommentet már nem fogok írni emiatt ne aggódj.
2019. okt. 1. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Az 1-es válasszal részben egyetértek. Üdítő helyett víz, megfelelő kalóriabevitel, sok zöldség, gyümölcs, minőségi hús, magok, készételek helyett főzés.

Amivel nem értek egyet: tojás kizárása, koleszterin kerülése (az ételekben nincs "rossz koleszterin", csak koleszterin, az érrendszeri betegségeket nem az étrendi koleszterin okozza), teljes kiőrlésű kenyér nem feltétlenül jobb, mint a fehér.

Tejtermékek kizárása: van, akinek jót tesz, van, akinek semmi baja sincs velük. A kefír, natúr joghurt jótékony hatásai közismertek (ha valaki nem érzékeny rájuk).

Omega 6-ból a legtöbb ember túl sokat visz be, ezt inkább csökkenteni kell és az omega 3-at növelni.

Az előző válaszokból is látszik, hogy elég sok a vita az egészséges táplálkozásról. A vegánok szerint csak növényeket kellene ennünk, a paleósok szerint csak húst, tojást, zöldséget, gyümölcsöt és magvakat, rajtuk kívül a clean eating hívei szerint is csak feldolgozatlan ill. minimálisan/hagyományosan feldolgozott ételeket.

Nem vagyunk egyformák. Olvass sokat, de válogasd meg a forrást. Egyél minőségi, vitamindús ételeket, főzz, egyél sok zöldséget, vigyél be elég fehérjét, zsírt, és minél kevesebb finomított szénhidrátot (cukor, liszt), adalékanyagot, finomított növényi olajat. Próbáld megtalálni, mi a jó NEKED, nem vagyunk egyformák. Más a bélflóránk, a genetikai adottságaink. Keress olyan étrendet, ami hozzád leginkább passzol és jól (jobban) érzed magad tőle.

Ha emésztési problémáid vannak, keress fel egy szakorvost, vizsgáltasd ki, van-e valamilyen ételallergiád, intoleranciád. Ha szükséges, szedj probiotikumot, igyál gyógyteákat.

2019. okt. 2. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!