Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Hogy lehet leszokni arról,...

Hogy lehet leszokni arról, hogy az étkezés köré tervezzük az életünket, hogy ne minden erről szóljon?

Figyelt kérdés
A családomban kiskorom óta az a legfontosabb, hogy ettünk e, mit ettünk, mennyi ettünk. Ha elmegyek barátokkal találkozni, és utána hazamegyek nem azt kérdezik, hogy jó volt e, hanem hogy ettem-e. Anyám egész életében az evésben látta a vígaszt, mert utálja a munkáját. apám és a nagyszülők állandóan tömték belém az ételt kiskoromban is, mindig volt valami nasi. Ezek miatt is sajnos nagyon sokat gondolok az ételre így a húszas éveim közepén is. Többet, mint hogy egészséges lenne. Nem a köré akarom szervezni az életemet, hogy vajon mit tudok majd ebédelni az egyetemen, stb. Elég rég óta súlyproblémáim vannak, nem vagyok elhízva, de azért 5-8 kilót felszedtem az elmúlt években, mert depressziós is voltam (vagyok? ennek nehéz pontos határt szabni). Emiatt dietetikushoz járok és sikerült is sokat fogynom, de most ebben a félévben külföldön tanulok, és visszajött megint pár kiló. Szóval szenvedek. A lényeg az, hogy nagyon könnyen a kajára terelődnek a gondolataim. Előre megtervezem a diéta miatt, hogy mit egyek, de a kelleténél többet foglalkoztatnak az ételek. Nem akarok olyan lenni mint az anyám, hogy ételbe keressem a boldogságot, de félek, hogy baromira afelé tendálok. Képtelen vagyok úgy gondolkozni, hogy abban a 20 percben foglalkozok csak az étkezéssel amíg mondjuk összeírom a bevásárlást, vagy megcsinálom az étrendet, vagy főzök. Ha éhes vagyok, rögtön azon fantáziálok, hogy van egy kis ez vagy az ami talán beleférne a diétába, vagy hogy hogy fogom kibírni a következő étkezésig, vagy egyszerűen csak unatkozok és arra gondolok, hogy enni jó. Nem segít, hogy normális helyzetben otthon élek, és még mindig rengeteg rosszat látok magam körül, ilyen szempontból. Nem tud semmi más elég fontos lenni, semmilyen kötelezettség nem tudja elterelni a figyelmem kb ha kajáról van szó. Nagyon idegesítő. Mintha szó szerint fizikai vonzalmat éreznék, ha előttem hagynak ételt az asztalon pl vendégségben, és ugyan már tele vagyok, de szinte kínszenvedés megállni, hogy ne egyek. Valami javaslatotok van, hogy valahogy kondícionáljam az agyam kicsit másképp, hogy van világ a kaján kívül is, mert már magamat idegesítem ezzel a függőséggel, hogy minden napom az evés és a "megállom hogy ne egyek" harc között folyik és, hogy ilyen komoly traumának élem meg, ha nem ehetek vagy nem akarok megenni valamit?

2019. nov. 14. 21:32
 1/5 A kérdező kommentje:
A kérdést véletlen elírtam. Értelem szerűen nem akarok az evéssel foglalkozni.
2019. nov. 15. 00:26
 2/5 anonim ***** válasza:

Egyik véglet se jó. Az se, ha állandóan a kaja körül forog az életed, az se, ha annyira nem érdekel, hogy ha nem rakják eléd, elfelejtesz enni egész nap.

Én intolerancia és egyéb nyavalyák miatt kezdtem diétázni, az elején nagyon szigorúan vettem. Aztán ahogy lefogytam és javult az állapotom, lazítottam a szabályaimon. De azt is tudom, hogy nem mehetek vissza oda, ahol régen voltam, tehát igenis oda kell figyelnem, mit eszek. Az állandó evéskényszer és éhség a diétám hatására normalizálódott, nem csábítanak különösebben a finom, de számomra nem megfelelő ételek. Amiket magamnak főzök és készítek, azok is finomak és annyit eszem, amennyivel jóllakok. Vendégségben általában eszek a "rendes" ételekből, utána max. 1-2 sütit, jóllakottan nem is kívánok többet. Nem az étel tesz boldoggá, de jóllakottá igen :) Én 20 percnél általában többet töltök a konyhában napi szinten, már csak azért is, mert a gyerekeim elé is tápláló ételeket kell tennem (de fél napokat én se szoktam főzésre szánni, az egyszerű ételeket preferálom :)).

Az idős embereket megértem, hogy ennyire fontos nekik az evés. Aki megért egy világháborút és/vagy igencsak szűkös időket, az máshogy áll hozzá az evéshez, mint aki úgy nőtt fel, hogy tele vannak a boltok és a hűtő kajával. Engem is próbáltak "tömni" gyerekkoromban, mert vékonyka voltam és időnként elég válogatós. Joggal aggódtak miattam.

Ha úgy érzed, kínszenvedés megállnod, hogy akkor is egyél, amikor nem is vagy éhes vagy csak unatkozol, vagy azon agyalsz egész nap, hogy hogy fogod kibírni a következő étkezésig, akkor vizsgáld meg az étrendedet, mert valami nem jó. Hiányzik valamilyen fontos tápanyag, esetleg nem megfelelő a makrók aránya, vagy olyan ételeket eszel, amik neked nem megfelelőek. Ha gondolod, priviben is megbeszélhetjük a részleteket.

2019. nov. 15. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Anyám is ilyen, megjövünk kirándulásból és az az első kérdése hogy mit ettünk. Kész..nagyon szegény családból jött, gondolom nem volt mindig mit enni és ezért. Apámék vidékiek voltak, ott is maguknak termelték a kaját ezért napi szintű téma volt. Nem kezelték ki magukat, így tovább adták. Nekem rendszersen volt evés zavarom. Volt amikor nagyon keveset ettem mert már a kérdéstől is elment az étvágyam. Volt amikor kövérebb voltam 10 kg-val. Most tartom a súlyom. Próbálj több dologgal foglalkozni, hogy eltereld a gondolataidat.
2019. nov. 15. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
én is ilyen vagyok, 20 éves létemre, kb tanulni se tudok, mert a kaja körül jár az eszem.
2019. dec. 8. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Csak tudatosítsd magadban, hogy nem azért élsz, hogy egyél, hanem azért eszel, hogy élj.
2020. jún. 28. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!