Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Hogyan érdemes, célszerű...

Hogyan érdemes, célszerű szedni a vitaminokat és táplálékkiegészítőket?

Figyelt kérdés

Gondolok itt pl ilyen finomságokra, hogy magnéziumból citrátot meg laktátot kell szedni, mert az oxalát nem hasznosul, illetve kálciummal együtt nem szabad szedni mert gátolják egymás felszívódását stb...


Van egy ilyen átfogó, hiteles, de egyben lényegre törő tanulmány ezzel kapcsolatban?


Olyasmire gondolok, ami leírja pl röviden, de szájbarágósan, hogy mit, milyet, mennyit, mikor, hogyan szedjünk.. mire figyeljünk stb...


Lci olyanok válaszoljanak, akik valóban tudják, mert mondjuk ez a foglalkozásuk, vagy nagyon jártasak a témában. pl, ha leírod azt, hogy "sok gyömölcsöt és zöldséget kell enni" akkor legalább írd utána, hogy milyen zöldséget, mennyit, miért pont azt, abból mi hasznosul és hogyan.. és honnan szerezzük be.. nem csak úgy odalökve a semmitmondó választ.. Na szóval értitek :D



2020. jan. 5. 23:41
 1/10 anonim ***** válasza:
91%
Én még nem találtam ilyen tanulmányt, évek során szedegettem össze a táplálkozással kapcsolatos - még mindig nem tökéletes - tudásomat. Cikkeket, könyveket, fórumokat olvastam. Nekem laikusként az a véleményem, hogy a legjobb, ha minél több fontos tápanyagot ételekből viszek be, és csak azt pótolom, ami szükséges. Ebben sokat segített nekem a cronometer nevű oldal. Pl. magnézium nagyon sok ételben van (olajos magvak jó forrásai), normál esetben nekem nincs szükségem pótlásra. Ami nem jön be megfelelő mennyiségben kajából (pl. D vitamin, omega 3), abból jó minőségű készítményt szedek, közvetlenül főétkezés után.
2020. jan. 6. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
83%
De mégis hogy lenne, ha egyszerűen még a vitaminszükséglet is más és más akár életkor, akár élethelyzet alapján, de még ezen felül befolyásolja az egészségi állapot, a lakókörnyezet, az életmód, a táplálkozás és még a lelkiállapot is? Aki egy átfogó, általános műben ki mer jelenteni konkrét adatokat, az egyszerűen egy sarlatán.
2020. jan. 7. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Arra értettem, ami mindenkire igaz, mert a biológiai törvények értelmében nem lehet más. Pl a magnézium és kálcium együtt szedése mindenki esetében rossznak kell, hogy legyen, mert gátolják egymás felszívódását.


Amiről te beszélsz utolsó (és igaz, jogos amit mondasz, csak elbeszélünk egymás mellett) hogy mindenkinek más igényei vannak. Tipikus példa erre azthiszem a B vitamin szükséglet, hogy az emberek esetében annyira más, hogy valakinek 3x annyi a "normális" mint egy másik embernek. Ezt egy sor vizsgálattal lehet kideríteni mindenkinél.


Tehát az én kérdésem (ha esetleg nem fogalmaztam egyértelműen) arra vonatkozik, hogy mik azok a tények, univerzális dolgok, amik mindenkire vonatkoznak.


Pl az tény, hogy nincs olyan ember a világon, aki ha nem fogyaszt C vitamint, ne legyen néhány hónapon belül skorbutos.

2020. jan. 8. 15:52
 4/10 anonim ***** válasza:
Sajnos nem fogod megúszni a kutatómunkát, ha tényleg érdekel a dolog. És még az is nehezíti a dolgot, hogy vannak vitatott ill. bizonytalan dolgok (pl. mennyi D-vitamin pótlásra van szüksége valakinek). Van, amiből én is csak a saját tapasztalataim alapján tudom belőni a mennyiséget, de még így sem biztos, hogy mindent jól csinálok. Hosszabb távon fog csak kiderülni.
2020. jan. 9. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Igaza van az előttem szólónak, ez nem sok utánajárást igényel. Ha komolyan gondolod akkor én segíthetek ebben, mert több évi kutatás van mögöttem.Több részletben küldöm.

Indításként figyelmedbe ajánlok egy-két beszélgetést, mely kitér a prevenciós eljárásokra, immunrendszer erősítésére:

> https://www.youtube.com/watch?v=Kk-EGsS161s

> https://www.youtube.com/watch?v=5XzNQQawcE0

Írott anyag: [link]

Jód, az eltiltott jóbarát - A gyógyító jód - Árvay Bálint, Jakab István: A jód az egészség oktánszáma. Nagyon sokan csak azt hisszük, hogy a pajzsmirigy egészséges működéséhez van szükségünk jódra, ugyanakkor ma már egyre több csatornából halljuk, hogy a szervezet egészséges működéséhez minden szervnek, szervrendszernek, megfelelő mennyiségű jódra van szüksége. Testünk jódfelhasználása „feudális módszerekkel” működik, ugyanis a bevitt jód felhasználásánál elsődleges prioritást a pajzsmirigy kapja. A többi szervünk éhezik jód szempontjából, ami sok betegség kiváltó okát képezheti.

> https://www.youtube.com/watch?v=5BivtxmNzBI

Jódpótlás tudományos alapokon - Árvay Bálint, Jakab István:

> https://www.youtube.com/watch?v=sN_JjPCPvVg

Lugol jódoldat beszerezhetősége:

> [link]

Jódot szelénnel együtt kell szedni, egymás hatását erősítik.

Kikapcsolódásként nézd meg Prof.Dr. Márai Géza előadásait, aki egész életét Magyarország talajainak és a rajta termelt növények tápanyag összetételének kutatásával töltötte. Meg fog erősíteni abban, hogy ma sajnos nem tudunk egészségesek maradni táplálkozás kiegészítők nélkül.(Folyt. köv.)

2020. ápr. 1. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Az első mondatomban a nem sok helyett nagyon sokat akartam írni.
2020. ápr. 1. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Utolsó! Köszönöm! Átnézem amiket küldtél! Amúgy szoktam kutatni magamnak is, csak egy pofonegyszerű, összeszedett útmutató igen "kényelmes" lett volna :)


Az eddigi kutatásaim során én is arra jutottam, hogy muszáj tápkiegészítőket szedni, ugyanis a vegyes étrenddel egyszerűen nem lehet bevinni a szükséges tápanyagokat, csak akkor, ha az ember magának termel, de ahhoz meg irdatlan nagy terület kell.


A magyar lakosság igen jelentős része káliumhiányos a tápanyagtól kiürült talaj miatt.

2020. ápr. 1. 20:00
 8/10 anonim ***** válasza:
51%

Magnézium

Kalcium nélkül nincs élet, de megfelelő mennyiségű magnézium nélkül, ami kiegyensúlyozza a kalciumot, a meszesedés áldozatai leszünk. A magnézium több enzimatikus reakciót aktivál a szervezetben, mint bármelyik másik ásványi anyag. (Kb. 400-at, legalábbis ennyiről tudunk). A túl kevés magnézium több száz féle módon hat negatívan, és ami még nehezíti a helyzetet, hogy a magnéziumot sokkal nehezebben szívja fel a szervezetünk, mint a kalciumot. A sztenderd ajánlás szerint 2:1 arányban kell bevinnünk a kalciumot és a magnéziumot. Az egyensúly helyreállítása érdekében éppen fordítva, minimum 2:1 arányban kéne magnéziumot fogyasztanunk a kalcium rovására. Tehát nem kalciumot kéne szedni, hanem magnéziumot. Minél több tejterméket fogyaszt valaki, annál több magnéziumot kéne szednie, hogy az egyensúlyt helyreállítsa.

Jelentős szerepe van neki a szénhidrátok, a zsírok, a nukleinsavak és a fehérjék anyagcseréjében. Emellett részt vesz az energiatermelésben, oldja a simaizom-görcsöket, segít csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Több vitamin, ásványi anyag és nyomelem szabályozását és felszívódását segíti. Egy felnőtt ember napi szükséglete 400 mg körüli, ám ennek töredékéhez jutunk csak hozzá. Vannak olyan állapotok, élethelyzetek, amikor a szükséglet növekszik, például terhesség és szoptatás, betegségek, elégtelen táplálkozás, diéta, fogyókúra mozgásszegény életmód, intenzív sport esetén. A terhesség alatt jelentkező alhasi görcsök, méhösszehúzódások már a korai szakaszban jelezhetik a magnézium hiányát. A Magnézium az egyik leghasznosabb székletlazító, székletszabályozó anyag. Ez nagyon régóta ismert. Tekintettel arra, hogy a magnézium élettani hatása rendkívül összetett, számtalan anyagcsere-folyamat része, ezért hiánya is meglehetősen széles körű tüneteket idézhet elő. Ezek közül mindenképp említésre méltó, hogy az elégtelen magnézium-bevitel visszavetheti a csontnövekedést, szívritmuszavarokat idézhet elő, növeli a trombózis és a szívizomelhalás kockázatát. Hiánya okozhat ezenkívül még depressziót, fejfájást, szédülést, koncentrációzavarokat, viselkedészavarokat, étvágytalanságot, magas vérnyomást és kalcium-oxalát vesekőképződést.

Vannak olyan élelmiszerek, amelyek az átlagosnál magasabb arányban tartalmaznak magnéziumot. Ilyenek a sötétzöld leveles zöldségek (pl. mángold, spenót, sóska), a teljes kiőrlésű gabonafélék, az olajos magvak, a különböző hüvelyesek. Magas a magnéziumtartalma az avokádónak, az étcsokoládénak, a banánnak is. A magnézium körülbelül 40% -a szívódik fel a vékonybélben. Valamennyi magnézium átjut még a vastagbélbe is, ahol még egy kis mennyiség felszívódhat. A magnéziumnak csak körülbelül 5% -a szívódik fel a vastagbélben. A többi – kb. 55% – kiválasztódik a testből. A magas zsírtartalmú ételek, a szénsavas üdítőitalok, egyes tartósítószerek (pl. a benzoesav) gátolják a magnézium felszívódását. A kávé és a tea, a túlzott alkoholfogyasztás vizelethajtó hatással rendelkezik, amely növeli a magnézium kiválasztást a vizeleten keresztül. A kalcium bevitel gátolja, míg a B6 vitamin elősegíti a magnézium felszívódását.

Az emberek 90-95% magnéziumhiányos. A múlt évszázad fordulója óta lecsökkent a talaj magnézium tartalma. Ez mellett a feldolgozott élelmiszerek és a készételek fogyasztása oda vezetett, hogy fokozódott az ásványi anyagok és főleg a magnézium hiánya a szervezetben. Az ételeket nem lehet magnéziummal dúsítani, mert ez egy saját ízzel rendelkező ásványi anyag, amely megváltoztatná az állagát és ízét a lisztnek és más ételeknek .A magnézium pótlására szolgáló táplálék-kiegészítők vény nélkül beszerezhetők a patikákban. Akik intenzíven sportolnak, nehéz fizikai munkát végeznek, nem ritkán magnézium tartalmú gyógyszerekkel, étrend-kiegészítőkkel tudják fenntartani a magnézium optimális szintjét a szervezetükben.

2020. ápr. 1. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
51%

Kalcium

A kalcium az egyik leggyakoribb ásványi anyag a szervezetünkben, a teljes testtömeg kb. 1,5%-át teszi ki. Az összes kalcium 99%-a gyakorlatilag a csontokban és a fogakban található, míg a maradék 1% a különböző szövetekben és a vérben van jelen. A kalciumhiány az oka megközelítőleg 147 különböző betegségnek. A foszforral együtt felel az egészséges csontokért és fogakért. A magnéziummal együtt elengedhetetlen a szabályos szívműködéshez és vérkeringéshez, az idegek és az izmok egészségéhez. A felnőtt ember csontjaiban lévő kalcium 20%-a évente kiürül és újra pótlódik. A csontlebontás és a csontépülés folyamata felnőtt korban kiegyensúlyozott, ahogy azonban öregszünk, kevesebb csont képződik, miközben több bontódik le, így megkezdődik a csontritkulás. Segít a szervezetnek a szabályos szívműködésben, a mélyebb alvásban. Támogatja az idegrendszert, különösen az idegingerületek átadását. Részt vesz a vas felszívódásában. Hasznos lehet azoknak is, akik túlságosan érzékenyek a stresszre, fokozott hajlamuk van gyulladásra, egyes izomcsoportok görcsére. Mérsékli a légúti allergiás tünetek erősségét.

Kitűnő kalcium-források közé tartozik a spenót, brokkoli, gomba, petrezselyem zöldje, bab, juhtúró, sajtok, olajos halak, a magvak közül a szezámmag, mák, dió, mogyoró, mandula, fűszerek közül a bazsalikom, a kakukkfű, a kapor, az oregánó és a fahéj. A táplálék kiegészítők piacán a kalcium az egyik legnépszerűbb termék, ami nem kis részben annak az unalomig ismételt szövegnek köszönhető, hogy ez az ásvány nagy dózisban szükséges az egészséges csontok felépítéséhez és megtartásához. Emiatt sokan azt hiszik, hogy kalciumpótlással egyszerűen megelőzhető a csontritkulással összefüggő csonttörés. Fontos tudni azt, hogy a kalcium felszívódását a csontokba K2-vitamin a D-vitaminnal finom összhangban végzi. Miközben a D-vitamin segíti a kalcium felszívódását a csontokba, a K2-vitamin a kalciumot a csontokhoz irányítja, megakadályozva ezzel, hogy ott rakódjon le, ahol nem kellene - azaz például a belső szervekben, az ízületekben vagy az artériákban. K2-vitamin hiányában a D-vitamin által betessékelt kalcium ELLENÜNK fordulhat, és a csontok építése helyett a koszorúereket meszesíti. Ezért ha kalciumot és D-vitamint szedünk, de nem ügyelünk a K2-vitamin pótlására, rosszabb állapotba kerülhetünk, mintha egyik táplálék-kiegészítőt sem szednénk.

Felmerült valakiben az a kérdés, hogy orvosi oldalakon a D vitamin szerepét a csontképzésben ugyan megemlítik, de miért hallgatják el azt a kardinális kérdést, hogy K2 vitamin hiányában mi történik?

2020. ápr. 2. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
51%

„D” vitamin

Napfény-vitaminnak is szokták hívni, mivel ez a bőrben keletkezik a napfényben lévő UV-B sugárzás hatására. A szoláriumok által kibocsátott UV-A sugárzás nem alkalmas D3-vitamin képzésére! Fényvédő krémek vagy árnyékolás 97–99%-kal csökkenti a bőrben a D-vitamin képződését. Az utóbbi évtizedekben kiderült, hogy a D-vitamin biológiai hatása szerteágazó, sokan olyan jelentőségűnek tulajdonítják, hogy a XXI. Század „C” vitaminjaként említik.

A túlzott napozás elleni küzdelem a szakirodalomban (korábban) alacsony D-vitamin szintet állapított meg, mely megállapított mennyiség ma már kevés a legújabb kutatások tükrében. 2012-ben állásfoglalás született „Hazai konszenzus a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében” c. tanulmányban, (megjelent: Orv. Hetilap. 2012: 153. évfolyam, Szupplementum 5–26.) melyet a legnevesebb orvosi kutatók, a tudomány legjobbjai jegyeztek.

[link]

Megállapításaik nemcsak megdöbbentőek, hanem elgondolkodtatóak is:

-késő ősztől kora tavaszig terjedő időszakban a napsugárzás nem elegendő a szükséges mennyiségű D3-vitamin termeléséhez

-táplálékkal a D3-vitamin ellátottság nem pótolható

-a D3-vitamin biztonságos adagja felnőtt emberben napi 4000 NE (nemzetközi egység)

-túladagolni szinte nem lehet (ehhez hónapokon át 10000 NE felett kéne bevinni)

A D-vitamin ellátottság megfelelő szintre emelése a rendelkezésre álló adatok alapján a csípőtáji törések számát 26%-al csökkentené, az 1-es típusú cukorbetegség előfordulását 78%-al, az összes daganat számát 35%-al, az influenzás megbetegedések számát pedig 90%-al csökkentené. Ez a teljes halálozást 7-10%-al mérsékelné, és az átlagélettartam két-három évvel nőne. Ezeket az adatokat Magyarországra vetítve azt jelenti, hogy a teljes populáció D-vitamin pótlásának 15 milliárd forintos költségével szemben az egészségügyi kiadások 250 milliárd forinttal csökkennének.

A sokszoros megtérülés ellenére ezek az információk nagyon nehezen terjednek, mivel a gyógyszer-maffia mindent elkövet, hogy a profitjukat csökkentő eljárások ne nyerjenek teret. Szinte az egész világon az egészségügyi kormányzat a gyógyszer-maffia uralma alatt van, a kulisszák mögött a megfélemlítéstől az egzisztenciális ellehetetlenítésen át mindent elkövetnek az érdekeik sérelme esetén. Ugyanakkor a kormányok részéről a növekvő életkor a TB kassza újra gondolását tenné szükségessé.

Jelenleg is minden olyan információt (elsősorban videót) eltávolítanak, mely a koronavírus elleni védekezéshez ad tanácsot. Írott tanácsok vannak, mert tudományos oldalakat és tudósok kijelentéseit rizikós lenne eltávolítani (őket legfeljebb az előléptetési listán hátrább sorolják). Egy ilyen használható tanács: [link]

Ez a hozzászólás sem lesz hosszú idejű, mert az egészség megőrzése érdekében adott jó tanácsok a betegségipar érdekeit sérti!

2020. ápr. 3. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!