Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Az időszakos koplalás valóban...

Az időszakos koplalás valóban jót tesz az egészségnek?

Figyelt kérdés

[link]


Az ember erre adaptálódott az evolúciója során? Jót tehet az egészségnek, ha valaki mondjuk 1 héten 1 napot nem eszik semmit?



2021. márc. 24. 20:59
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

Nagyon sok egészségügyi előnyről ír:

"Súlycsökkenés: Mint említettük, az időszakos böjtölés segít a fogyásban, illetve segít megszabadulni a hasi hájaktól, anélkül, hogy különösképpen számolnunk kellene az elfogyasztott kalóriákat (1, 13).

Inzulinrezisztencia: Az IP csökkenti az inzulinrezisztenciát, 3-6%-kal csökkenti a nem éhgyomorra, és 20-31 százalékkal az éhgyomorra mért vércukorszintet,(1), vagyis véd a 2. típusú cukorbetegségtől.

Gyulladás: Egyes vizsgálatok szerint az időszakos koplalás a gyulladás markereket is csökkenti, márpedig sok krónikus betegség éppen a szervezetben zajló gyulladásos folyamatok miatt alakul ki (17, 18, 19).

Szívünk egészsége: Az időszakos koplalás hatására csökken a vér LDL koleszterin, illetve triglicerid szintje, javulnak a test gyulladás markerei, csökken a vércukorszint és az inzulinrezisztencia, amelyeknek mind kulcsszerepük van a szív egészsége szempontjából. (1, 20, 21).

Rák: Állatokon végzett vizsgálatok arra utalnak, hogy az időszakos koplalásnak rákmegelőző hatása is van (22, 23, 24, 25).

Agyunk egészsége: Az IF növeli a BDNF névre hallgató agyi hormon szintjét, elősegíti új idegsejtek növekedését (26, 27, 28), és valószínűleg az Alzheimer-kór ellen is véd (29).

Lassítja az öregedést: Patkánykísérletekben már sikerült bizonyítani, hogy az IF meghosszabbítja az életet. A rendszeresen koplaló patkányok 36-83%-kal tovább éltek, mint társaik (30, 31)."

2021. márc. 24. 21:04
 2/13 anonim ***** válasza:
97%
Mi a kérdés? Saját magadnak megválaszoltál mindent. Talán még annyi, hogy amikor koplal a szervezet, akkor kiüríti a raktárakat, vagyis megszabadulhat ilyenkor a szervezet egy csomó régóta pangó dologtól, hogy aztán friss "árúval" töltse fel azokat. Mondjuk ez nem egy nap koplalás hozza ki, inkább az 1-2 hetes böjt jótékony hozadéka. A felsoroltakon kívül a koplalás időtartama alatt fokozódik az agyi aktivitás, koncentrációs képességek. Persze ehhez le kell küzdeni az éhség érzet dominanciáját, ami egy kis gyakorlással simán megy, ugyanis az ember év-százezredek alatt beivódott alapállapota az éhezés. Ez azóta szűnt meg, mióta bárki bemehet a boltba, és leveheti a polcról amit éppen megkívánt.
2021. márc. 24. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Mojjo ***** válasza:
84%
Szendi? Neki azt sem hinném el, amit kérdez. Sajnos nem tudok konkrét választ írni, de nagyon jól tetted, hogy kérdezel, és nagyon helyes, hogy ezek szerint gyanakszol. Remélem, valaki tud majd konkrétan segíteni is. (Az #1-et is maximálisan gyanakvással kezeld. Ha tudsz angolul, érdemes pubmeden konkrét kutatásokat keresni.)
2021. márc. 24. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, hogy egeszseges e de nekem ugy faj a fejem ha nem eszek semmit, hogy megorulok
2021. márc. 24. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
97%

Igen igaz de nem azert mert Szendi irta.

Sok kutatás es megfigyeles van a témában. Állat kiserletek es embereken vegzet megfigyelesek is bizonyitjak, hogy az időszakos böjt es a kalória restrukció pozitiv hatassal van az egeszsegre es meghosszabitja az életett.

Egyik kiserletbe egerek ket csoportjanak ugyanannyi kaloriat adtak egy hét alatt. Az egyik csoport hét reszre osztva minden nap kapot azonos kaloriat. A másik heti egy napot nem evet de a maradek 6 napon bepotolta a kiesett kaloriat. A koplalos csopot tovabb elt. Rengeteg hasonlo kiserlet volt mar es embereknel is bizonyitott a pozitiv hatas es hosszabb elet.

Van olyan klinika, ahhol orvosi felügyelet mellett hosszabb ideig koplalnak. Akkar rakos betegek.


Valoszinű ugy vagyunk tervezve evoluciosan hogy szukseges neha ehezni.


Azert egy 16/8-tol nem kell csodát varni es ha tulzasba visszi az ember az se jo. Fontos a fokozatossag is. A szervezet kondicionalható erre.

Olvas utana, van rola sok info. A heti egyszer 24óra, felevente egyszer 48-72 óra, a napi 8/16 hosszabb tavon, ezeknek mar van ertelme. Evek ota csinalom. Fogyasi szandekkal keztem. Tapasztaltam hogy megszerezhető képesseg, hogy képes legyen az ember 48 óras koplalas utan az ember ugyanarra a fizikai teljesitmenyre. Vagy akkar úgy, hogy heteken-honapokon keresztül nem visz be szenhidratott, leszamítva a zöldséget.

2021. márc. 24. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

4 es azert faj a fejed mert az agynak 100-150g szenhidrat kell/nap.

Mivel a szervezeted nincs hozza szokva a szénhidrat megvonashoz, az agyad nem kepes ketonnal üzemelni, nem tanulta meg. Ez altalaban akkor van ha valaki, akkar evtizedeken keresztul reggeltől estig tolta magaban a szenhidratott. Egyszerűen nem alakult ki az a kepessege hogy tudjon koplalni. A szervezetnek ez a kepesseg ugyanolyan kondicionalhat mint az allokepesseg pl.

2021. márc. 24. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
78%
Én meg feszültebb, ingerültebb, türelmetlenebb vagyok, ha éhezem. Nagyon nem tesz jót se a környezetemnek, sem a kapcsolataimnak.
2021. márc. 25. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Elolvastam a cikket, és szembesülnöm kellett azzal, hogy én már vagy 35 éve a 16/8-as koplalós verzió szerint élek. Annyi a különbség, hogy én nem fogyásra használom, hanem így éreztem eleve jól magam, ez passzolt legjobban a bioritmusomhoz.Harminc év alatt hányszor hallottam, hogy a reggeli kihagyása egészségtelen, meg jöttek a király-polgár-koldus hasonlatokkal, de egyszerűen az én életvitelemhez az passzolt hogy kihagytam a reggelit, és a főétkezés 6 utánra tolódott.Fogyni nem fogyok tőle, mert a délutáni-esti egyszeri étkezésnél beviszem az egész napi bányász-kalóriát. Mivel keményen dolgozok, az el is égetem, ezért nem hízok el. Akkor van néha kicsi gond, ha nem dolgozok 1-2 hónapig, de ez sem vészes mert akkor ösztönösen csökkenteni szoktam a kaja mennyiségét, és 2-3 hét alatt 4-5 kiló simán lemegy.
2021. márc. 25. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
#3 Rendben van, hogy Szendi, de hát még is csak hivatkozik. A kérdést pedig azért tettem fel, mert személy szerint nem vagyok meggyőződve arról, hogy ez jót tesz az embernek. De olvasva a pozitív válaszokat, lehetséges hogy óvatosan belekezdek majd.
2021. márc. 25. 12:14
 10/13 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Én eléggé szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban. Szerintem a változatos és kiegyensúlyozott étkezés a kulcs, mármint ha csak a táplálkozást nézzük. 1 nap koplalónap az szerintem kevés ahhoz ,hogy érdemben ürüljenek a testünk raktárai, de hosszabb koplalás meg lehet rizikósabb (persze egy random “szerintem” még nincs kőbe vésve, szóval simán tévedhetek). Az tény ,hogy az ember évezredekig-milliókig ahhoz volt “szokva” ,hogy kaja alig s volt mikor napokat éheztek, de ez nem azt jelenti ,hogy ez normális. Őseinknek tűrniük kellett de nem is voltak olyan fényesek az életkörülmények mint ma, szóval nekik muszáj volt. De elhiheted ,hogy ők sem koplalnának direkt ha lett volna lehetőségük annyit enni mint ma.
2021. márc. 25. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!