Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » A rágás során is szívódik fel...

A rágás során is szívódik fel kalória? Ha igen, mennyi, és hogyan kell ezt elképzelni? A biológiatanárom erre miért nem tudta a választ?

Figyelt kérdés

Még a szünet előtt tanultunk az emésztés/kalóriákról, hogy a szervezet hol emészti meg a kalória nagy részét.

Addig eljutottunk, és tiszta a dolog, hogy a nagy része a gyomorban/vékonybélben történik.


Aztán érdekelt, hogy a többi része vajon hol? (mármint, ha a nagy része valahol, akkor van másik része is.. :D)

Kis kutakodás után azt találtam, hogy a rágás során is szívódik fel kalória, mármint szénhidrát. A nyálban lévő enzimek során szívódhat fel kalória is szénhidrát/keményítő formájában, de csak szénhidrát. A fehérje, illetve zsír az nem.


Viszont ezt milyen arányban kell elképzelni? Mondjuk 1000 kalóriából mennyi szívódik fel ilyen formában? Vagy ez olyan elenyésző mennyiség, mint például a víz kalóriamennyisége? (mert ugye annak is van, csak 0.000x, tehát nagyon kevés)


Milyen arányban szívódik fel a kalória a gyomorban, illetve a szájüregben?


U.i.: Azért érdekel, mert ezzel szeretnék foglalkozni később (táplálkozástudomány), és képes vagyok több órát is egy ilyen témával foglalkozni, amíg nem találom meg rá a választ.. (maximalista vagyok, túlzottan) Több oldalt is elolvastam, de konkrét választ nem találtam, így megpróbálom itt is, hátha..



2023. ápr. 11. 17:56
 1/3 anonim ***** válasza:
Kicsit kevered a fogalmakat. A kalória nem tud felszívódni, mivel a kalória az energia mértékegysége. Valamint az emésztés meg a felaszívódás sem éppen ugyanaz...
2023. ápr. 11. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Az élet és a tudományok minden területén sok a kiderítetlen dolog. Csak arra fordítanak pénzt, ami nyilvánvaló fontosságú. Az általad felvetett probléma annyira lényegtelennek tűnik, hogy erre kutatási pénzt nemigen fordít senki. Ha valamilyen gyógyszernek a szájüregből való felszívódása lenne a kiderítendő, az már más dolog lenne.
2023. ápr. 11. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Valószínűleg nem is lehet egy ilyen fix arányszámot mondani, mert függhet az étel pontos összetételétől.


Egyébként, ha érdekel, bizonyos tápanyagok a végbélből is fel tudnak szívódni. Ezt ki is használta az orvostudomány, a szájon át nem táplálható betegeknél, mikor még infúziós táplálás nem létezett.

2023. ápr. 11. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!