Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Ha elégtelen a fehérjebevitele...

Ha elégtelen a fehérjebevitelem, van értelme a testépítőknek javasolt fehérjekoncentrátumot fogyasztanom?

Figyelt kérdés
Sajnos nagyon sokat dolgozom, tanulok, rohanok. Így a táplálkozásom kb. úgy néz ki, hogy déli 12-kor kopogó szemekkel megszállom a büfészintet egy szendvicsért, utána otthon általában főtt tésztát eszem este, mert azt van időm elkészíteni. Vitaminhiányom nincsen (elég sok zöldséget eszem), viszont fehérjehiányból fakadó problémákat érzékelek magamon (törik a körmöm, elvékonyodott a hajam). Arra gondoltam, hogy fogyaszthatnék fehérjekoncentrátumot (persze kisebb adagban, mint a testépítők, napi 22 g proteint vinnék be vele, ha egy adagot fogyasztanék egy nap). De nem nagyon ismerem a táplálékkiegészítőket, és aggaszt, nem teszem-e ki magam ezzel veszélynek?

2012. szept. 29. 18:46
 1/9 anonim ***** válasza:

Jaj, dehogy teszed, ez csak koncentrált kaja, nem izompor! Pont arra lett kitalálva, amire használnád, aki nem tud elég fehérjét enni szilárd kajából, az por formában, egy turmixként 5 perc alatt összedobja, és ludáj van (Na meg arra, hogy edzés után, amikor gyors felszívódású tápanyagra van szükség, a por forma remekül gyorsan felszívódik). Mivel nem vagy testépítő, valószínűleg elég neked a legmezeibb verzió, nyugodtan vedd azt, amelyik a legolcsóbb, nincs szükséged izolátumra meg hidrolizátumra (ezek még gyorsabban szívódnak fel, mint a sima koncentrátumok, de drágábbak is). Nézd azt is, mi van benne, tejsavó, szója vagy marha, a tejsavó a legismertebb, 'legjobb', a szóját sokan nem szeretik, károsnak tartják, és nagyon nem finomnak. A sportrovatban olvasgathatsz róluk, van sok okos ember.


Zárójelben megjegyezném, hogy szerintem a 'sok zöldség' nem biztos, hogy fedi a vitaminszükségleted, egyrészt a megnövekedett stressz miatt, egy átlagembernek is, hát még neked, aki nagyon elfoglalt vagy, másrészt nem biztos, hogy teljes a vitaminspektrum, avagy mindenből viszel be eleget. Ha szerinted nem így van, akkor kérlek írd le, milyen és mennyi (grammra pontosan) zöldséget eszel egy nap, és ezekben milyen vitamin van.

2012. szept. 29. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

A sok zöldséget csak mellesleg írtam, azt, hogy nincs vitaminhiányom, onnan tudom, hogy laborvizsgálattal ellenőriztettem. Abban igazad van, hogy a kereskedelemben kapható zöldségek nagy része gyakorlatilag nem tartalmaz vitamint, mert a termőföld és a technológia nem olyan, hogy tartalmazzon, de nekem van szerencsém házit enni, ill. egy bizonyos nem túl nagy adagokat tartalmazó vitamint is szedek. Egyébként ez a téma is nagyon messzire vezetne.

Egyébként nem vagyok teljesen laikus a témában, mert az egyetemen is élettudományokat hallgatok, de a fehérjekoncentrátumokat nem ismerem, és amit nem ismer az ember, attól tart. Tejsavó alapúra gondoltam egyébként.

2012. szept. 29. 19:52
 3/9 anonim ***** válasza:

Nahát, most megleptél, van háttér amögött, amit mondasz :D Bocs a feltételezésért, csak ugye a többi 99 emberből 99 szarik a részletekre, és ha eszik egy teszkós répát, akkor ő már elég vitamint evett... Mellesleg érdekel a téma, ha gondolod, privátban megírhatnád, hogy mennyi vitamint tartalmaznak az ideális házi zöldségek, köszi.


Nos, vissza a fehérjére: a tejsavó az jó. Hogy honnan vedd? Ugye kétféle boltot látni: Scitec és Biotech. Ezeket kerüld el, mert ugyan minőségre semmi baj velük, csak éppen cefet drágák :D És gondolom nem akarsz többet költeni, ha lehet kevesebbet is. Ne félj a webshopoktól, ugyan van némi postaköltség, de sokszor így is olcsóbb, mint fizikai boltban, és teljesen megbízhatóak, 2-3 nap alatt megjön az áru futárral (bár, ha nem vagy otthon, kicsit necces). Ilyenek például: muscleteam.hu, nutrition-planet.hu, whey-protein.hu, sportika.eu, shop.builder.hu (ez se a legolcsóbb, de van személyes átvételi lehetőség Pesten és Szegeden), bodybuildingbolt.hu (ez jobb, Debrecenben, Nyíregyházán és Pesten van fizikai boltjuk is, webes árakkal).

Termékek, amik jók: Myprotein (ízesítetlen), Stillmass (márkanév, tőlük ami tetszik), VPX Syngex (ez már a fehérje neve), Activlab Muscle Up, Aminostar, MVP Pro Whey, Nutrabolics, Prolab. De nyugodtan választhatod, ami olcsó, de ne legyen túl olcsó, mert az nem valós, ilyet mondjuk csak vaterán árulnak, máshol nem. Kb 10 ezer körül mozog 2,27 kiló ára. És figyeld a protein tömegszázalékát is!

2012. szept. 29. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat.
2012. szept. 30. 00:32
 5/9 anonim ***** válasza:

Nekem a tejsavó rendesen tönkrevágta az emésztőrendszeremet. Egy év kellett mire közel rendbejött.

Amelyik fehérjepor tejfehérjéből készül kazeint tartalmaz. Erre az anyagra ilyen nagy mennyiségben nem mindenki egyformán reagál. Csakúgy mint a kreatinra sem, ami szintén gyakori összetevője ezeknek a poroknak.


Azt írtad, hogy napi 20-25 g-t szeretnél ebből meginni. Ezt a mennyiséget pótolja 10-12 g csirkemell és igazán nem sok idő elkészíteni. És még olcsóbb is.

2012. okt. 2. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ömm, olyanról spec nem hallottam, hogy a kazeint nem bírná az emberek gyomra, a túróban is ez van, és nem szokták szidni a túrósbatyut vécéügyben. A laktóz már esélyesebb, sokan érzékenyek a laktózra kisebb-nagyobb mértékben, és a tejsavófehérje koncentrátumban bizony van laktóz is. Az izolátumban már nemigen, sőt, némelyik koncentrátumhoz szoktak tenni emiatt emésztőenzimeket is.

Kreatint pedig inkább a tömegnövelők tartalmaznak (elhanyagolható mennyiségben), mintsem a fehérjék, én spec egyetlen kreatinos fehérjét ismerek (Activlab Muscle Up), pedig képben vagyok a piaccal valamennyire.


Az a csirkemelles rész meg remélem elírás, inkább 100-120 grammra gondolhattál (: Valóban olcsóbb, és jobb, és prioritást élvez a poralakkal szemben (bár ettem én már kb csirkemellárban levő fehérjeport), de ha annyi ideje sincs az embernek, hogy elkészítse, akkor jól tud jönni egy gyors turmix. Nyilván nem ezen kell élni.

2012. okt. 2. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Igen, elírtam a csirkemell mennyiségét.:) A kreatin valóban a tömegnövelõkben van. Pl a Volume Mass 35-ben is. Én is ezt szedtem. Oké, hogy kazein van a túróban, de 1-2 túrósbatyuban elhanyagolható mennyiség van 2 adag (70g) tömegnövelõ turmixhoz képest. Miután kezdtem rosszul érezni magam, keresni kezdtem a miértet, és ekkor akadtam a kazein és kreatin nagyobb mennyiségû fogyasztásának káros hatásait egyes emberekre. Van akinél persze semmit gondot nem okoz. És ahogy említetted ott leher mellette egy esetleges lappangó, komolyabb tünetet nem okozó laktózintolerancia is. Valószínûleg ez is közrejátszott nálam.

AZ elõbbi kommentemben is csak azt akartam írni, ha tehetjük inkább foggyasszunk természetes élelmiszereket. 1 kg csirkemellet 30 perc elkészíteni. Aztán a kérdezõ eheti több napon keresztül.

2012. okt. 2. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Kínos nekem, hogy magyarázol a tönkrevágott emésztőrendszerről meg a kazeinről meg a csirkemellről, ezeket ugyanis én is tudom, majdnemorvosi egyetemre járok. Viszont csirkemellet nem fogok enni, mert nem eszem húst.
2012. okt. 25. 02:33
 9/9 A kérdező kommentje:
Egyébként aki allergiás a tejtermékekre, az általában a kazeinre allergiás.
2012. okt. 25. 02:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!