Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Epehólyag eltávolítás után (3...

Epehólyag eltávolítás után (3 hete volt a műtét), szigorú diéta betartása mellett, szénsavmentes italokat sem fogyasztok, nem eszem gyorsan, várható hogy megszűnik a 24 órás böfögés?

Figyelt kérdés
2009. dec. 10. 10:30
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

jesszusom. nekem tegnap mondta a doki, hogy januárban kiveszik az epehólyagom (sok pici kő van benne).


erre kell számítanom?! tudnál mesélni még 1-2 dolgot? a felépülés után kell vmi spéci diétát tartani?

2009. dec. 11. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Nekem műtét előtt már volt ilyen problémám. Most még szigorúbban diétázom és már kevésbé okoz problémát a böfögés. Mielőtt hazamész a kórházból diétás nővér elmondja a diétát, amire azért lesz szükséged, mert egyszerre kevés epe termelődik, az epehólyagot kivették és nem raktározódik. Fokozatosan majd lehet próbálkozni mi az amit nyugodtan megehetsz, ha nem tetszik a szervezetednek amit ettél akkor egy gyors hasmenésre is számíthatsz.
2009. dec. 11. 18:26
 3/13 anonim ***** válasza:

köszönöm!


nekem eddig semmilyen problémát nem okozott az epém. tulajdonképpen véletlenül derült ki az epekő is egy ultrahangos vizsgálaton.


az a gáz, hogy cukorbeteg vagyok, így már eleve életem végéig diétázni kell. és akkor még ez is. le vagyok sújtva. a cukidokim azt hazudta, nem kell majd diétáznom, és gyerekjáték lesz az egész, de tudom, hogy csak vígasztalni akart.


ha még leírnád, hogy a fűszeres ételeket mennyire lehet enni, megköszönném. azt olvastam, hogy ezeket mellőzni kell majd...

2009. dec. 14. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Ha eddig nem okozott problémát az epekő, akkor is kell diétázni a műtét után, mert egyszerre kevés epe termelődhet az epehólyag hiánya miatt. De majd az epeutak bővülnek. A diéta időszaka akkor valószínű nem lesz hosszú és az ismerőseim között is visszatérhettek az előző táplálkozásukhoz. Egyes fűszerek szárítva nem, csak friss változatban váltanak ki panaszt (tárkony, bazsalikom,oregánó). A hagyma, fokhagyma, torma hatása attól függ, hogyan használjuk fel.Az ételbe egészben belefőzve többnyire semmi gondot nem okoznak, nyersen már inkább, zsírban pirítva kifejezetten károsak. Borsot és erős paprikát nem használok, de majd fogok 2 hónap múlva próbálkozni. Nekem úgy derült ki, hogy van epekövem, hogy több hónapi puffadás után akár ettem, akár nem mindenképpen fájt a gyomrom. Amikor műtét előtt jól sikerült a diétát betartani akkor nem voltak erős tünetei a kőnek. Még mindig keresem azt az ételt amit könnyen meg tudok emészteni. Én még a krém leveseket is megeszem, amit az emésztés segítése miatt turmixolok össze. Még mindig keresem mi az amit megehetek. Ma megpróbálok még kisebb adagot megenni egyszerre, mert fél éve életmódot változtattam, és azóta folyamatosan figyelek a minőségre és a mennyiségre is. Én úgy fogom alakítani majd az étrendemet, hogy mindent eszem, de a mennyiséget korlátozni fogom. Ha egyfajta ételt nagyon szeretek akkor eszek belőle reggelire és ebédre is. Étel utáni vágyat én így tudom kiküszöbölni. Harmadszorra már nem is kívánom.

A puffadás hála istennek rendeződik, mert már a has kőrfogatom a műtét előtti állapothoz képest 10 cm-re kevesebb. De én még ilyenről sosem hallottam, hogy böfögést okozna a kő (illetve most már a műtét utáni állapot). Tegnap és ma ismét jelentkezett, előtte volt 3 nap amikor szinte csak elvétve jelentkezett, de az is inkább rögtön az étkezés után, ami természetes életfolyamat. Remélem én is vissza fogok térni a diéta mentes étkezéshez, csak nekem biztosan hosszabb idő kell hozzá, de még csak csütörtökön lesz négy hete, hogy megműtöttek.

2009. dec. 15. 08:10
 5/13 anonim ***** válasza:

Nagyon szépen köszönöm a kedvességedet, hogy leírtad mindezt!

Igen, pont ettől félek, hogy a fűszereket nem használhatom annyira, mint szeretném.


Én cukorbeteg vagyok, így naponta 6x ehetek keveset. Ehhez már hozzászoktam, de ezt a keveset igyekszem változatosan készíteni - ebben segített a fűszerezés. Nem indiai csípősre kell gondolni, csak szeretem a borskeveréket, a fokhagymát, és bevallom, félévente egyszer a nyers vöröshagymát. Ezek szerint további önmérséklésre lesz szükségem.

Nekem is szokott puffadni a hasam, de ezt én leginkább a cukorbetegségre szedett gyógyszernek tudom be.

Egész konkrétan úgy derült ki az epekő, hogy nagyon fájt már régóta a hasam (mondhatni másfél évtizede). Mindig felfázásra gondoltam, és az orvosok is azzal kezeltek. Az elmúlt két hónapban ez olyan súlyos lett, hogy egymásik nőgyogyót felkerestem, ő mondta, hogy ez belgyőgyászati dolog. elmentem a házidokihoz, megtapicskolta a hasam, és már utalt is be a belgyógyászatra. Ott csináltak hasi ultrahangot, colonoscopiát stb. Kiderült, hogy IBS-em (irritábilis bélszindrőma) van, ami krónikus székrekedésben nyilvánul meg. Ettől fájt az alhasam, mintha női dolgok miatt fájna. Ezalatt a vizsgálatsorozat alatt csinálták az ultrahangot, és ott derült ki az epekövesség.

Tehát, mondhtatom, hogy nálam is van puffadás, székrekedés, hasi diszkomfort, de ezt eddig nem hoztam összefüggésbe az epekővel.

A belgyógyászaton mondták, hogy az epekő vagy akkor alakult ki, amikor a cukorbetegség kiderülése előtt meghíztam (semmit nem csináltam, magától pattant fel 30 kiló), majd a diagnózis után a cukorbeteg diétával viszonylag gyorsan, 3 hónap alatt le is ment 25 kiló. Valszeg ettől sűrűsödhetett be az epe.

Hát, ez van.

Még egyzser nagyon köszönöm a korrekt és hosszú válaszod! Jobbulást kívánok, és fájdalommentes konyhai kísérletezést. Hamarosan követlek!

2009. dec. 16. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

bocs, az még a "baj", hogy az epebetegeknek úgy általában zsírszegény és inkább szénhidrátdús diétát írnak elő. mivel én cukorbeteg vagyok, a zsírszegénység nálam is megvan, de szénhidrátból nem sokat ehetek. kifejezetten javallott a rostban gazdag táplálkozás például. én is imádom a krémleveseket, de egy pürésített leves jobban megemeli a vércukrot, mintha a zöldséget ressre főzöm.

hát, ész megáll, az élet miket produkál :(

kitartást mindenkinek!

2009. dec. 16. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

6 hét szigorú diéta betartása után kezdtem visszatérni a normál étkezéshez. Apránként kipróbáltam több ételt. A többszöri kis adagos étkezéstől szinte megszűnt a kellemetlen hanghatás. Szénsavas és puffasztó ételeket még mindig nem fogyasztok.

Jó egészséget mindenkinek!

2010. jan. 7. 18:28
 8/13 anonim ***** válasza:

szia, nagyon-nagyon szépen köszönöm a fáradozásodat. félni nem félek a műtéttől, hanem olyan csonkabonkának érzem magam tőle. de a szavaid sokat segítettek, már jobb érzés így nekimenni a dolognak.

még egyszer jobbulást!

2010. jan. 8. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Majd írd meg hogyan vészelted át a műtétet!

Gyors felépülést kívánok!

2010. jan. 8. 10:18
 10/13 anonim ***** válasza:
ok, köszi, aranyos vagy!
2010. jan. 11. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!