Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Kiderült, hogy laktózérzékeny...

Kiderült, hogy laktózérzékeny vagyok. Az alábbiak közül melyeket és milyen formában nem szabad fogyasztanom? Miben van laktóz és főzés, sütés során is benne marad? (bővebben)

Figyelt kérdés

Bocs, túl tudatlan vagyok, de senki sem segít ebben, mert bár orvos megmondta és bélpanaszokat is okozott mindig a tej, a szüleim régimódiak, úgy vannak vele, hogy gyerekkorukban ők is itták, a nagyszüleim is és száz évig élnek és ezek csak új orvosi ostobaságok. Na mindegy...


Szóval a tehén vagy kecsketej tudom, hogy árt, az ki van lőve. Mi a helyzet a:

tejföllel,

sajttal,

vajjal,

joghurttal,

kefirrel,

aludttejjel,

mindenféle savanyított tejtermékkel,

süteményekkel, melyek tejjel, tejföllel készültek és ugye nagy hőnek voltak kitéve a sütés által (magyarán van e laktóz egy tejföllel készült pogácsában vagy egy tejes pitében, palacsintában?)



2014. jún. 5. 19:04
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Aranyanyám. A laktózérzékenység a tejtermékre való érzékenységet jelenti. Minden, amit felsoroltál, az az. Ismerős még palacsintát se ehet.

Amúgy:

[link]

2014. jún. 5. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Én csak palacsintára tudom a válszt, mert mikor kicsi voltam tehéntej allergiás voltam.

Palcsinta: úgy, ahogy gondolod nem. DE. Anyukám mindig buborékos vizet tett a tej helyett. Ízben semmi különbség, de én amúgy valamiért azt a fajtát jobban szeretem, amiben nincsen tej, most is úgy eszem, pedig már nem vagyok allergiás.

2014. jún. 5. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Szóval akkor a kefirben is volna laktóz = tejcukor? Mert hát savanyú.

Meg a sajt sosem csinált olyan problémákat, mint a tej.

2014. jún. 5. 19:28
 4/11 anonim ***** válasza:
Nem mindenkinek egyforma mértékű a tejcukor-érzékenysége. Van, akinek van bontóenzime, csak kevesebb. Valószínűnek tartom, hogy nálad ez a helyzet. A joghurtban, sajtban, kefirben kevesebb a tejcukor, mint a sima tejben, ezért elképzelhető, hogy azokat tolerálod, nem okoznak tüneteket. Magadnak kell kitapasztalnod, hogy mi az, amit büntetlenül ehetsz, és mi az, ami már nem fér bele. Amitől nem vagy rosszul, azt nyugodtan fogyaszthatod, nem lesz tőle bajod. Van olyan ismerősöm, aki csak a tejet nem tudta meginni, minden más tejterméket meg tudott enni. Egy másik ismerősöm pedig ránéz a tejre és bármilyen tejtermékre, és rohan a wc-re. Ez egyéni mindenkinél.
2014. jún. 5. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

A hosszú ideig érlelt kemény sajt és a vaj még a legszolidabb. Az előbbiben a hosszú érlelés alatt változások mennek végbe, így kvázi nem marad benne laktóz, a vajnak pedig a zöme zsír, a maradék jobbára víz, nagyon kis mennyiség az egyéb. Így a paleo, ami erősen intoleráns a laktózzal szemben, kompromisszumként megengedi őket, a kemény sajtot mindenképp, de a vajjal sem szoktak problémázni a pici mennyiség miatt, max. ghít készítenek belőle, kiszűrve mindazt, ami nem a zsír.

Úgyhogy aki nem annyira laktózérzékeny, hogy minden apró nüansznyi laktózt kerülnie kell, az ezeket még eheti. De azt nem tudom, konkrétan melyik kemény sajt mennyire biztonságos (azt hiszem, olvastam már valamelyikről, hogy konkrétan laktózmentes, ki tudja, igaz-e), én nem vagyok laktózérzékeny s ennyire nem figyelem eme dolgokat.

2014. jún. 5. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

„Bocs, túl tudatlan vagyok, de senki sem segít ebben, mert bár orvos megmondta és bélpanaszokat is okozott mindig a tej, a szüleim régimódiak, úgy vannak vele, hogy gyerekkorukban ők is itták, a nagyszüleim is és száz évig élnek és ezek csak új orvosi ostobaságok. “ – Pont ez az, hogy az orvossal kellett volna konzultálni. Idejön mindenki segítséget kérni, de vannak olyan témák, amelyek valóban komoly dolgot képeznek adott személy életében és ezért vannak erre szakosodott emberek, más néven orvosok.

Érdekes, hogy vannak akik jobban bíznak egy anonim oldalban, mint az orvosukban, főként hogy egy olyan macerás dologról van szó, mint az ételintolerancia. Ha valaki poénból pont olyasmit ír, amit helytelen lenne követned, akkor egy olyan szép intolerancia reakciót válthatsz ki a szervezetedből, amellyel egyenesen a kórházba kerülhetsz.

A szüleid pedig ne szóljanak bele az ilyesmibe, a tudatlanságuk egyértelmű, viszont te nem kell alávetned magad nekik.


Minden, ami tartalmaz laktózt, ki van nálad lőve, nem csak a tej. Lehet akárhogyan elkészítve az az étel, mert ha laktózt tartalmaz, akkor potenciálisan veszélyes rád nézve. Említetted a sajtot, de azzal meg az a helyzet, hogy különböző személyeknél különböző reakciókat vált ki, vannak laktóz intoleráns személyek, akik bírják és olyanok is, akik nem ; a mennyiség sem lényegtelen. Maga az összes étel laktóztartalma tulajdonképpen másként hathat különböző laktóz intoleráns személyekre, de jobb nem kísérletezni; vannak bizonyos gyógyszerek is, amelyeket laktóz intoleráns személyeknek írnak ki és azokkal együtt fogyasztható adott mennyiségű laktóztartalmú étel mellékhatások nélkül , viszont ezzel kapcsolatosan már tényleg kérd ki az orvosod véleményét.

2014. jún. 5. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

hát a kefirt és a natúr joghurtot bírom, illetve minde savanyú ejterméket

a tejfölt viszont márnem annyira

a vajat simán csak nem szeretem, sosem kenem meg a kenyeret vele

a sajtoknak meg nagy rajongója vagyok

2014. jún. 5. 22:46
 8/11 anonim ***** válasza:
Akkor a savanyú tejtermékeket és sajtot nyugodtan egyed. Persze, hogy nincs bennük annyi tejcukor, mert már megemésztették a mikroorganizmusok. Ha pedig valaamilyen oknál fogva ideiglenesen nem tudod tartani a diétát, az orvosod írhat fel laktáz tablettát.
2014. jún. 6. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Kedves 6-os, szép és jó lenne egy olyan világban élni, ahol az orvosok időt is szakítanak az emberre... de nem ez van. Az ember kap egy papírt, oldja meg. És ha a kérdező még gyerek, akkor sajnos alá van vetve a szüleinek is valamennyire.

Egyébként az orvosok is azt szokták mondani, hogy ki kell tapasztalni, mit bírsz, mit nem. Én például tudom, hogy egy fél bögre tej kikészít, a tejföl nem különben, viszont joghurttól, sajttól még semmi bajom nem volt (tehát hasonló szinten lehetek, mint te). De sokszor az sem mindegy, hogy mivel együtt eszed. A kefírt önmagában nem bírja a gyomrom, kenyérrel viszont nem szokott gond lenni.

Ez nem allergia, nem kapsz anafilaxiás sokkot, vagy ilyesmi, egyszerűen a szervezeted kevesebb laktózt tolerál, mint másoknak. Valamilyen szinten amúgy szinte minden ember laktózérzékeny, inkább csak az északi területeken számít ritkaságnak a dolog, ennek evolúciós okai vannak feltételezhetően.

A hőkezelés nem befolyásolja a laktózt, ugyanúgy ott marad. Ha megnyugtat, használj laktózmentes tejtermékeket, van laktáztabletta vagy folyadék is. De saját tapasztalatom szerint teljesen felesleges olyanból is, amit egyébként bírsz. Ha rosszabbodna a helyzeted, úgyis elég hamar észrevennéd. Persze ez csak saját tapasztalat, nem ajánlom a kipróbálását orvosi konzultáció nélkül - vagy csak saját felelősségre. :D

2014. jún. 6. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Mindenkire másképp hat a laktóz érzékenység, van ismerősöm aki tejet nem ihat de amúgy mondjuk egy szelet sajt kenyérrel nem gond neki, de ismerek olyat is aki az összes tejtermékből a laktózmenteset veszi! Minden amiben van laktóz az minden körülmények között ártalmas lehet rád nézve, neked kell kitapasztalnod hogy hogy hat rád
2014. jún. 7. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!