Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Negyedéve vegetáriánus vagyok,...

Negyedéve vegetáriánus vagyok, ettől szédülhetek?

Figyelt kérdés

Kb. úgy negyedéve döntöttem úgy, hogy vegetáriánus leszek és azóta egy falat húst, de még állati eredetű élelmiszert sem ettem.

Esztelenül csináltam, nem olvastam semminek sem utána, hogy hogyan kell ezt, csak ettem a zöldségeket, gyümölcsöket.


Pár napja el kezdtem szédülni. Nem nagyon, tudok mindent csinálni, de azért érezni, hogy valami nincs rendben.

Okozhatja ezt pl B12 vitamin vagy valamilyen más vitamin hiány, vagy ennek lehet nincs is köze a vega étrendhez?


Apropó B12 vitamin. Olvastam, hogy ennek hiánya súlyos problémákat okozhat. Negyedév erre elég vagy ennél azért több idő kell.

Hogyan tudok bevinni vegaként megfelelő mennyiségű b12-t a szervezetembe anélkül, hogy állati eredetű terméket vagy táplálékkiegészítőt fogyasztanék?

A szójatej jó rá?



2014. szept. 15. 04:54
1 2
 11/12 A kérdező kommentje:

Én nem iszom kólát sem azóta, sőt semmilyen üdítőt sem csak vizet. Alkalmanként alkoholt is persze, de azt nem életvitel szerűen.


Azért lettem vegán, mert fél éve megkaptam egy olyan vérkép eredményét amelyen a koleszterin értékem 8 fölött volt (5,5-ig jó) és a triglicerid érékem is katasztrófális volt.

Visszanézte az orvosom a korábbi eredményeimet és kiderült már ez 5 éve is így volt.

Nem mehetett így tovább, két lehetőségem volt, vagy életmód váltás vagy gyógyszer.

Nem kérdés ugye?

Ezek után elkezdtem magam beleásni a témába és csak még jobban összezavarodtam, valahol azt írták, hogy ez óriási probléma, ha így folytatom kb. 15 év múlva 40 éves korom környékén már számíthatok szívinfarktusra, valahol meg azt, hogy a koleszterin probléma egy kitalált dolog.

Valójában nem nagy gáz, rengetegen élik le az életüket ultra magas koleszterin szinttel mindenféle szív vagy érrendszeri betegség nélkül.

Én abból indultam ki, hogy mind a két verziónak sok valóságalapja van viszont az én értékem mégis csak eltér a megszokottól és ez így mégsem megfelelő.

Vegán lettem és alig több mint negyed év alatt teljesen (!) helyrejött egy legalább 5 éve fennálló probléma.

Erre amúgy nem számítottam, csak javulásra.

Persze amúgy olvastam több embertől is különféle fórumokon, többek között itt a GYK-n is, hogy nekik a vegán életmód alatt is emelkedni kezdett, de nekem bevált.

Azt hozzáteszem, hogy én a vegán életmód mellett a fűszerek nagy többségét, a hevített oliva vagy bármilyen más olajat, a liszt vagy cukorkészítményű ételek 100%-át is kiűztem az étrendemből az állati eredetűek mellett.


Érdekesség, hogy az én elveimbe korábban egyáltalán nem ütközött az állatok fogyasztása, viszont mióta vegánként élem az életem ez megváltozott.

Egyszerűen fölösleges állatkínzásnak látom az állatok e célra való tartását, mivel úgy gondolom az emberi szervezetnek nincs szüksége hús fogyasztására.


Persze még a vegán élet legelején járok, de rengeteget olvastam olyan emberekről akik évtizedek óta kiváló egészség mellett élik így az életüket. (Meg persze ennek az ellenkezőjét is.)


A B12 vitamint végül én is tabletta útján viszem be a szervezetembe. Egyelőre.

De biztosan van ennek is valamilyen természetes megoldása.


[Egyébként a szédülésem megszűnt, amiért a kérdést kiírtam :) de, ha bárkinek van valamilyen hozzáfűznivalója vagy észrevétele pl. a vegetarianizmusról vagy a vegán életmódról pro és kontra, továbbra is szívesen várnám a hozzászólásokat.

2014. okt. 27. 12:35
 12/12 anonim ***** válasza:

Szia, lenne egy kerdesem, azota is vagan maradtal?

Koszi

2020. jún. 5. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!