Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Ez inkább laktóz- vagy inkább...

Ez inkább laktóz- vagy inkább gluténérzékenység lehet?

Figyelt kérdés

Kisfiam a hozzátáplálás óta elég ritkán, 2-3, később inkább 4-5 naponta kakilt, akkor viszont elég lágy volt a széklete. Pár hete jobban elkezdett enni, de minden ki is jött belőle emésztetlenül:( Az orvos tanácsára elhagytuk a laktózt is és a glutént is, azóta naponta-kétnaponta van széklete, ráadásul formált, sem nem kemény, sem nem lágy, tehát határozottan jót tesz neki az új étrend.


Az orvossal úgy beszéltük meg, hogy az egyiket egy idő után újra megpróbálom adni, hogy kiderüljön, mire is érzékeny igazából. Szerintetek a fentiek alapján mit érdemes adni először, melyikre lehet érzékeny?


2015. máj. 14. 09:37
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Én mindkettőtől megkímélném. Ha egyszer mindkettő káros, akkor minek visszavezetni az étrendjébe?


Bár ezt csak én nem értem. Bythewéy, lehet mindkettőre érzékeny vagy keresztallergiát vált ki az egyik a másikra az emésztőrendszer ingerlésével, gyulladásban tartásával.

2015. máj. 14. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Mennyi idős? Ha ez ételallergia, akkor elég agresszív. A családban van laktóz-intolerancia, gyerekkorban alakult ki, de csak 16-17 éves kora körül derült ki. Emésztőrendszeri gondjai voltak, puffadás, hasmenés időnként, gyomorfajdalom. Egy volt osztálytársam gluténérzékeny, nála 9.-ben derült ki, de szintén óvodás kor körül alakult ki. Ő a fenti tünetek mellett borzasztó vékony és fejletlen is volt. Sokszor van az, hogy a gyomrot megnyugtatja a diéta, mert a laktóz pl. Alapesetben is megterheli, hát mèg betegen. Néztek vérképet, kizárták a fertőzést vagy bármi betegséget?
2015. máj. 14. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Én is hajlanék arra, hogy maradjunk így, amióta olvastam a témában, szívem szerint a férjem étrendjéből is kivenném mindkettőt (én paleózni kezdtem), de ez persze nem olyan egyszerű neki.


Igazából az egész diétában csak az bánt, hogy a fiam soha nem fogadhat el semmit vendégségben, mindig kicsit "különc" lesz (nem engem zavar, sőt, szívesebben viszem be neki az otthon főzött ételt a bölcsibe, ovibe, mint hogy az ottani szemetet egye, de tudom, hogy milyen megbélyegzőek az emberek). Ezért lenne jó tudni, hogy melyik az, amivel még beleférhet nagyon ritkán a diétától való eltérés.


(Zabtermékeket például fogyaszt, és nem okoznak gondot...)

2015. máj. 14. 09:47
 4/14 A kérdező kommentje:

2 éves a kisfiam, nemrég kezdte a bölcsit, ott több egymás utáni körben is elkapta a hányós-hasmenős vírust, és többször lett náthás is, mint addig összesen. Ebben a két hónapban elég sokat fogyott a fentiek miatt, majd amikor meggyógyult, hirtelen nagyon sokat kért enni, több tejet (hézi tejet szoktunk venni és adni neki), és bár a tésztákat addig is nagyon szerette, most még többet evett abból is. Ezután jött a hasmenés, de teljesne különböző jellegű, mint a vírusos betegség idején.


Vérképig, orvosi tesztekig még nem jutottunk, csak a "próba-szerencse" alapon a fenti megvonásokig.


Egyébként kifejezetten jó húsban lévő (92 cm és 13,5 kg), testileg-értelmileg is abszolút fejlett, ügyes, jó kedélyű gyerek, szerencsére:)

2015. máj. 14. 09:52
 5/14 anonim ***** válasza:

Azért azzal is óvatosan, mert az avenin még később okozhat gondot + a zabtermékek gyártása nem különül el eléggé a búza feldolgozástól, őrléstől.


Amúgy igen.. kissé kellemetlen különcködni, elkülönülni a túlsúlyosaktól, hormonzavarosaktól, rákosoktól, a folytonos egészségügyi gondokkal küzdő emberektől, de hát ez egy életforma :D


De lehet mást is választani, egy gluténérzékeny bármikor azonnal beállhat a betegek sorába, elég csak 'bűnöznie' és hipergyorsan jönnek a problémák. Ugye míg az emberek zöme csak enyhén gluténérzékeny és lassan betegszenek meg, hát akiket gluténérzékenynek nevezünk, azok tényleg adják a tüneteket..


De tartható teljesen a glutén meg tejmentes életmód, sokan paleóznak, nincsen ám ezzel semmi gond, döntés kérdése leginkább :)

2015. máj. 14. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy ételallergia, minden esetre mindenképp vizsgálják ki, mert saját tapasztalatból írtam, hogy a diétás étrend (értsd: tojás, tej, gabona, szója stb.mentes) étrend átmeneti javulást hozhat a krónikus gyomor-bélbetegségek esetében is. De aztán a tünetek idővel visszajönnek. Jobb félni, mint megijedni. Mindenesetre, ha tényleg étel allergia, azt nehéz kideríteni, mivel nincs rá teszt, csak a tapasztalásos. Emlékszem, unokabátyám 1-2 hétig glutént nem evett, aztán tojást, majd laktózt, és attól lett jobban, így derült ki. Ha egyszerre többet vesz ki valaki az étrendből, úgy nehéz. De nekem gyanús, hogy ha a zabtól nincs baja, akkor nem a glutén lesz. Esetleg megpróbálod, hogy különféle gabona termékeket adsz neki felváltva, keveset. És figyeled a reakciót, meg megmondod, hogy ha fáj a poci (evés után elég hamar szokott, ha gond van), szóljon. 2 éves nagyfiú talán érti már. :)
2015. máj. 14. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
A kétféle érzékenység tünetei eléggé eltérők, ezt hozzáértő orvos könnyen felméri. Laktóz érzékenység ebben az életkorban meglehetősen ritka. Ha azonban gasztrointesztinális tünetekkel járó vírusfertőzésen is átesett, akkor hosszabb idő után jut csak el az emésztőrendszer a normális működés állapotába, úgyhogy szerintem felesleges az aggódás.
2015. máj. 14. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Amúgy annyiból szerencséje van, ha étel allergiás, hogy egész pici korban kiderült. Így nő fel, ez lesz a normális. Ha tini korban derül ki, úgy sokkal nehezebb átállni. Anyu volt kolléganőjének a kislánya szójaérzékeny. Még ovi előtt kiderült, most 5 éves. De már megtanulta, hogy mit nem ehet. Volt, hogy ő szólt, hogy azt nem szabad. Nem szenved, természetesnek veszi, megszokta. Pedig aztán szója is van mindenben... Szóval rendben lesz. :)
2015. máj. 14. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszokat, nagyon sokat segítettetek!


Az egyértelmű, hogy ha a különcködés és a betegség között kell választani, akkor melyik a helyes döntés. Én magam is sok dologban "különcködöm" egy kisvárosban, és bár nem vagyok magamutogató típus, a meggyőződésemért emelt fővel tudok kiállni, felnőttként ez nem nehéz. De mivel gyerekekkel dolgozom, nagyon jól tudom, hogy gyerekközösségben egy gyereknek sokkal nehezebb kezelnie azt, hogy "kilóg" a sorból. És egy ovist, kisiskolást nem fog vigasztalni a csúfolásokkal szemben az, hogy de őt bezzeg a diétával elkerülik majd azok a tünetek, betegségek, amik a csúfolódókat bármikor utolérhetik.....:(

2015. máj. 14. 10:11
 10/14 A kérdező kommentje:

Mindenképpen szeretném kivizsgáltatni is. Azt nem tudjátok, hogy ebben a korban a bélrendszeri betegségekre alkalmas vizsgálatok hogyan zajlanak, mennyire viselik meg a gyereket (szükséges béltükrözés, ilyesmi, vagy nem lesz ennyire kemény)?


Azt írjátok, hogy az ételallergiára rendelkezésre álló vizsgálatok nem jók, akkor sima vértesztbe ne is menjek bele, mert nem érdemes? Van olyan vizsgálat, amit mindenképpen kérjek, ha az orvos magától nem veti fel?

2015. máj. 14. 10:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!