Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Reaktív hipoglikémia (evés...

Reaktív hipoglikémia (evés után leesik a vércukor) milyen diétával kezelhető?

Figyelt kérdés
Sajnos az inzulinrezisztenciára javasolt diéta nem segít. Étkezések után így is ingerült vagyok és édességet kívánok.

2015. szept. 18. 16:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Lassan felszívódó szénhidrátokat eszel?
2015. szept. 18. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Nem csak azt, mert a 160 grammos szénhidrátdiétában néha gyors szh is kell. Ezalatt azt értem, hogy tej, gyümölcslé, gyümölcsök.
2015. szept. 18. 17:07
 3/12 anonim ***** válasza:
Igen, persze. Úgy értettem inkább, hogy azt a részét is betartod, vagy csak az összes CH mennyiséget. Hát, akkor nincs ötletem, maximum a gyors CH-kat teljesen iktasd ki, csak lassút egyél. Vagy azután is rosszul vagy?
2015. szept. 18. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Nem mindig. Nem tudom, hogy mitől függ.
2015. szept. 18. 17:19
 5/12 anonim ***** válasza:
Nézz utána a GI-diétának.Egyszerű és talán megoldja a problémád.Lassan felhasználódó cukrot tartalmazó élelelmiszerek..
2015. szept. 18. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Szintiszoli123 ***** válasza:

A GI a múlté. A jelen az II.

Nagyon hasznos olvasmány:

[link]

2015. szept. 19. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Szintiszoli123!


Elolvastam, de nem igazán értem. Mi alapján állapítják meg az inzulinindexet?

Te ezt a diétát tartod? Ha igen, akkor írnál egy mintaétrendet?

2015. szept. 20. 14:09
 8/12 Szintiszoli123 ***** válasza:

Én elolvastam az eredeti tanulmányt is. Az inzulinindex kp. 10 összetevő eredője, de a lényege, hogy mekkora és milyen gyors inzulinszekréciót vált ki a kaja.

Első olvasásra én is besokalltam és tanácstalanul álltam, hogy akkor most hogy is kell enni?

Próbálom tartani az írásban lévő arányokat. Én azért kezdtem el foglalkozni a dologgal, mert a reggelim mindig leverte a vércukromat (igaz, nálam tüneteket nem okozott, úgy tűnik, jól bírom a hypo-t). Akkor is ha gyors Ch ment ,akkor is ha szuperlassú.

Az írás elolvasása után tisztult le, hogy nem mindegy, mit mivel kombinálok.

Mióta megpróbálok figyelni az arányokra, kicsit jobb lett a helyzet vércukor terén. Nem tudom, mi a cél, mi a kívánatos és van-e általános, egyéntől független határérték. Általánosságban ne menjen a vércukor 4 alá és 9 fölé, de ezzel még nincs az egészség garantálva.

Ha tényleg foglalkozni akarsz ezzel, akkor az alapján, amit eddig tudok, a legjobb, amit tehetsz (tegyük fel, hogy fehérje/CH/Zsír energia% = 20/50/30):

Reggeli: kevés lassú CH, sok zsír, fehérjének tojás vagy hús.

Nap közben, legyen az 1 vagy 3 étkezés, több CH (ide menjen a fehér rizs és társai), zsír, hús, tojás vagy kazein. Ebédre vagy dél körül menjen a legtöbb CH és ennek megfelelően arányaiban a legkevesebb zsír. Ha van tejtermék, gyümölcs és édesség, az is 10 és 17 óra között.

Aztán este megint kevés (de mehet több, mint reggelre) lassú Ch, relatíve sok zsír és hús vagy tojás.

Az edzés ezen természetesen változtat. Javul az inzulinérzékenység és kell is a tápanyag, ezért jöhet az inzulincsúcs, jöhet a tejsavóprotein és a gyors CH.


Ez csak a finomhangolás. Milliók élnek problémák nélkül és építenek szálkás, izmos testet anélkül, hogy bármit törődnének a fentiekkel. Persze nem lehet tudni, kinek mi mennyit számít a cukorbetegséghez vezető úton. A döglött oroszlán bajszát sem érdemes cibálni, mert lehet, hogy nem döglött, csak alszik. Vagyis, ha már úgyis tudod ezeket és van időd vele foglalkozni, akkor élhetsz ezek figyelembevételével és akkor biztosan nem rajtad múlott.


Nem feltétlenül kell azonban ennyire komolyan venni, de azt mindenképpen próbáld ki, hogy reggelre nem eszel Ch-t vagy csak a napi beviteled 10-12 %-át és inkább több zsírt meg fehérjét. Nézd meg, hogyan reagál a cukrod.

Vagy nézd meg a reggelidet Fehérjével, CH-val és minimális zsírral. Aztán majd levonod a következtetést.


Nálam egy pihenőnap felosztása (fef/CH/zsír):

R: 30/50/19

10: 20/40/14

E: 30/80/17

U: 20/40/14

V: 30/40/16


Edzésnap:

R: 25/50/19

10: 15/40/14

E: 30/80/17

U: 20/40/14

edzés után: 20/30/0

V: 25/40/16


Nem pont úgy, ahogy kéne vagy lehetne, de nagyjából ott vannak a számok.

64 kg vagyok és a zsírbevitel nálam arányaiban kicsit magasabb, a CH rovására.

2015. szept. 20. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Szintiszoli123 ***** válasza:

Ja igen:

Nálam ez a reggeli az éhgyomros 4,2-4,8-as cukromat leveri 4 alá és egész délelőtt nem megy 5 fölé. Az ebédnél lesz magasabb és utána már "normálisan" reagál. Egész nap csirkét eszem rizzsel, olajjal és zöldségekkel.

Kipróbáltam: reggelire zab, tojásfehérje, tejsavóprotein és 5-6 gramm lenolaj (tehát nem volt 19-20, csak kb 10 gramm zsír a reggeliben). Nem ment az éhgyomri érték alá a cukrom, sőt, olyan 6-ig emelkedett. Nem éreztem magam se jobban se rosszabbul.

Kipróbáltam: reggelire hús, rizs, olaj, zöldség, de a CH lement 30 grammra, a zsír felment 30 grammra, a fehérje maradt 30 gramm.

Itt sem esett le a vércukrom. Kb 6-ig emelkedett.

Tehát van jelentősége az arányoknak. Nálam legalábbis.

Ennek ellenére mégis úgy eszem ,ahogyan eszem, mert ezt sokkal könnyebben emészthetőnek érzem, mint azokat az eseteket, amikor úgymond rendben volt a cukrom.

2015. szept. 20. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Nagyon rendes tőled, hogy ilyen hosszasan kifejtetted. Viszont most még inkább összezavarodtam.

Írtad, hogy reggelire kevesebb szénhidrátot próbáljak. Hát azt már próbáltam, de nagyon rosszul voltam, és utána már hiába ettem bármit, az egész napom el lett rontva.

Aztán továbbolvastam, és rájöttem, hogy kevés szénhidrát alatt, nem is annyira kevés szénhidrátot értesz. :) Vagy én olvastam félre.. De igazából te egy nap megeszel kétszázvalamennyi gramm szh-ot, igaz? Mert annyival valószínűleg kibírnám a napot, de mivel fogynom kell, így nem ehetek annyit.

Na mégegyszer elolvasom, amiket írtál, és próbálok majd kísérletezgetni. :)

Köszönöm, hogy leírtad.

2015. szept. 20. 17:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!