Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Terhességi cukorbetegség...

Jenny14 kérdése:

Terhességi cukorbetegség miatt, a 120' vércukor szintem 7,29 volt,160 g. CH diétát ajánlottak de egész egyszerűen nem értem az egészet, és túl magas nekem ez a számolgatás. Milyen ételeket részesítsek előnyben és melyeket mellőzzem? Javaslatok?

Figyelt kérdés
diéta, terhességi cukor, javaslatok

2015. szept. 25. 13:01
 1/8 A kérdező kommentje:
Kérdező vagyok. Az még lemaradt, hogy terhelés előtt az éhgyomri cukor 3,60 volt!
2015. szept. 25. 13:11
 2/8 anonim ***** válasza:

Ha a cukrot (minden fajtát, tehát a barnát, nádcukrot, mézet is) és a fehér lisztet teljesen kiiktatod, az már nagy lépés. Cukor helyett használj édesítőt, ha nincs háziállatod, akkor a xilitet, ha van, az eritritet vagy a sztíviát tudom ajánlani. Fruktózt is mellőzd, és azokat az élelmiszereket, amikben fruktóz vagy glükóz van.

Reggelire ne igyál tejet, ne egyél joghurtot, sem gyümölcsöt, ezek felviszik az inzulin ill. a vércukorszintedet. Tízóraira már lehet. Fehér liszt helyett teljes kiőrlésű lisztből készült élelmiszereket vegyél, ha esetleg te magad sütsz, akkor teljes kiőrlésű liszteket, illetve zablisztet, zabpehelylisztet használj nagyrészt.

Gyümölcsökből a banánt, dinnyét és szőlőt kerüld a nagy cukortartalmuk miatt, az aszalt gyümölcsöket, mazsolát is felejtsd el.

Próbálj 2-4 óránként enni, kisebb étkezéseket, és lehetőleg felkelés után 1 órán belül reggelizz meg. A legtartalmasabb étkezésed az ebéd legyen, a második legtartalmasabb a vacsora.


Remélem tudtam segíteni.

2015. szept. 25. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Szintiszoli123 ***** válasza:

A mazsola paradox módon alacsonyabb GI-vel és, ami még fontosabb, II-vel rendelkezik, mint a zab. Tehát annyira nem is kell kerülni, sőt.

Az sem mindegy, hogy mitől nevezel egy ételt tartalmasnak. A térfogatot biztosan a szénhidrát adja hozzá, ilyen értelemben valóban úgy van, ahogyan előttem írják: ebéd és vacsora. De reggelre nyugodtan mehet pl. több zsír és fehérje, sok zöldséggel, de kevés keményítővel.

2015. szept. 25. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
A mazsolát leszámítva igazad van. Nem csak a GI-t, II-t kell nézni, hanem vannak ún. gyors illetve lassú felszívódású szénhidrátok. Az aszalt gyümölcsök cukortartalma magas, a mazsoláé különösen (a szőlő miatt), ami gyorsan szívódik föl. A zab ellenben sok rostot is tartalmaz, ami lassítja a felszívódást. A GI azt mondja meg, mennyire emeli meg a cukorszintet az élelem, de azt nem, hogy ezt milyen hirtelen teszi. Ezért főleg a gyors felszívódású szénhidrátokkal - a gyümölcsök is ilyenek - vigyázni kell, mert hirtelen vércukor csúcsot és következményes inzulincsúcsot okoznak. A 160 g CH diéta az inzulinrezisztencia diéta alap, tehát felteszem a kérdezőnél is figyelni kell arra, hogy a vércukor szint minél egyenletesebben változzon, ne legyen nagyon hullámvasút jellegű.
2015. szept. 25. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Szintiszoli123 ***** válasza:

Az inzulinindex (II) figyelembe veszi az eltelt időt is.

lásd: "Susanne HA Holt, Janette C Brand Miller, and Peter Petocz - An insulinindexof foods:the insulindemandgeneratedby

1000-kJ portions of common foods 1997"


A probléma az, hogy sok dologról azért hittük azt, hogy lassú felszívódású, mert a GI alapján ítéljük meg, holott a GI a háttérben dolgozó inzulin függvénye (pl. tej: alacsony GI, magas II). Egy cukorbetegnek a hasnyálmirigyét kell kímélnie. Ezt alacsony II-vel rendelkező ételekkel teheti meg. Innentől már automatikusan jön az alacsony GI. Legalábbis nem tudok alacsony II-vel de magas GI-vel bíró ételről, és szerintem ilyen nem is lehet.


A téma nem kellően kivizsgált és körüljárt. Amit most tudni vélek, azt innen tudom:

[link]

hivatkozik a fontosabb tanulmányokra.


Ha azóta már van újabb a nap alatt, akkor én sem vagyok naprakész és örülnék, ha elolvashatnám.


Cáfolj meg, ha tévedek, de akár csak józan parasztésszel végiggondolva, ha valaminek sem az II-je, sem a GI-je nem magas, nem lehet gyors felszívódású.

2015. szept. 26. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Mindegyikőtöknek nagyon köszönöm a kommenteket, nagyon sokat segítettetek! Igen, nálam az a lényeg, hogy: " ne legyen hullámvasút jellegű" a vércukor ingadozása a szervezetben, mert állítólag ez az, ami káros hatással van a magzatra. Tényleg nem tudok sokat ezekről a dolgokról, hiszen Istennek hála, egyébként nem vagyok cukorbeteg. Amint látjátok a cukorterhelés előtt még alacsony is volt az értékem, 3.60. Viszont persze az éhgyomri vércukorszint természetes, hogy alacsony, hiszen amint beviszek valamennyi szénhidrátot, ami ugye cukorrá alakul át, megemeli, csak az nem mindegy, hogy mennyire. Na, ezt most jól megmagyaráztam magamnak... :D Szóval, köszönöm a jó tanácsokat, most kicsit megerősödtem, és beláttam mennyire fontos ezt komolyan vennem leendő gyermekünk egészsége érdekében!
2015. szept. 28. 10:35
 7/8 anonim ***** válasza:

5# hozzászóló, a dietetikusom válasza erre (megkérdeztem, ő mégis többet ért ehhez nálam): "Inzulin indexről nincs jelenleg egyértelmű állásfoglalás, sok ellentétes eredmény született. Az biztos, hogy az aszalt gyümölcsök koncentrált cukor tartalommal rendelkeznek, 100 grammjuk, 50-60 gramm szénhdrátot tartalmaz, ezért nem javasolt a fogyasztásuk."


Kérdező, ha fent vagy a facebookon, érdemes keresned egy Inzulinrezisztenciás csoportot, ott nagyon sok segítséget kaphatsz. ;)

2015. szept. 28. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Szintiszoli123 ***** válasza:

A nevem nem #5, hanem SzintisZoli. No para.


Igen, ahogy írtam is, a téma nem kellően kivizsgált, nem is értem miért. Annyi sz@rral foglalkoznak (pl. brit tudósok), ezzel meg nem.


köszönöm, hogy utána kérdeztél és leírtad.

2015. szept. 28. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!