Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Mi a véleményetek a vitaminokról?

Mi a véleményetek a vitaminokról?

Figyelt kérdés

2017. okt. 31. 07:47
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

nagyon fontosak...bármelyikről is legyen szó.

ilyenkor a D "vitamin" az egyik nélkülözhetetlen kora tavaszig.. és a többi. Ezek nem összetévesztendők az ásványi anyagokkal.

a legegyszerűbb beviteli lehetőség a sok friss gyümölcs-zöldség.


mégegyszer: a friss.. tehát az egy éve hűtőházban várakozó alma nem az igazi.

2017. okt. 31. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Mármint magukról a vitaminokról vagy a kiegészítőkről?

Mivel az egészségemet mindig nagy becsben tartottam s esszenciális a megfelelő vitaminbevitel, nyilván extrém fontosnak tartom, hogy ez utóbbi rendben legyen. Igyekszem megfelelően táplálkozni, de C-vitamint azért szedek néha, mivel az étkezésemben nincs sok, nem bírom a sok szénhidrátot (viszont jön a csipkebogyószezon...). Természetesen skorbutot nem kapnék, azt még a nálam kevesebb (s nem is nyers) zöldséget evők sem szoktak, de garantáltan nem rosszabb, ha a minimálisnál több C-vitaminhoz jutok, ha már nem tudom megtermelni magam.


A D-vitamin OK, mert viszonylag sok remek házi tojást eszem, ami eleve lefedi a tápanyagigényem nagy részét s alig kell valamit szednem néha.

A zöldségeket és gyümölcsöket igyekszem nyersen enni, ahogy általában értékesebbek.

2017. okt. 31. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
77%
Ha tablettákra gondolsz, azzal nem élek, élelmiszerekkel viszem be a vitamint és eddig még nem volt hiányom semmiből.
2017. okt. 31. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
A legújabb kutatások szerint a legtöbb vitamin az alábbiban található: gyógyszertár.
2017. okt. 31. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Egy picit az ásványi anyagokról - meg is indoklom, miért.

1900 óta tizednél is kevesebb ásványi anyag található a zöldségekben. A "korszerű" ammónium-nitrátos, kálium-nitrátos és foszfátos műtrágyás óta a kirabolt talajból hiányzó anyagokat lényegében ezzel a három vegyülettel pótolja az emberiség. Ettől a túladagolt kálium a sok apróbb mennyiségben szükséges anyagot kiszorítja szervezetünkből, így kálium mérgezett az összes ilyen növényen tartott haszonállat és persze a szintén ezt, valamint az állatok húsát evő ember a tápláléklánc csúcsán. Csak burgonyában közel 8...25-szörös mennyiségű kálium van, mint 1900 előtt volt - ez nyilván valami helyett kerül bele. Valamiből fel kell annak a növénynek építenie magát, ha már közel 70 féle anyagot, mint pl. magnéziumot, szelént, nyomokban germániumot, miegymást nem kap szemernyit sem.

A dologban az a szomorú, hogy az ember nem képes a talajból gyökereken felszívni ezeket, így azt kapjuk mi is, amit növényeinknek adunk...

Az ásványi anyag pedig igaz, hogy nem keverendő össze a vitaminokkal, ám szervesen összefügg azokkal. Ugyanis a v.-ok felszívódása, hasznosulása egy sor ásványi anyag meglétének feltétele. Továbbá az ásványi anyagok felszívódása és hasznosulása is egyéb ásványi anyagok megfelelő mennyiségű meglétének, vagy párhuzamos bevitelének féltétele.

Lehet erről hangulatos esszéket írni, de rendkívül összetett folyamatok játszódnak le anyagcserénk során, melynek javáról még fogalma sincs a kutatóknak.


Amit biztosan tudunk, hogy a vízben oldódó vitaminok hamar kiürülnek az anyagcserével, ezért folyamatos bevitelt igényelnek, ám szinte lehetetlen, vagy legalábbis igen nehéz a túladagolásuk. Ilyen pl. a C vitamin is.


A zsírban oldódó vitaminok nehezebben ürülnek ki a normál anyagcsere során. Víz nem mossa ki őket szervezetünkből, így ezeket nem kell folyamatosan pótolni, elég időszakosan bevinni. Ellenben egyszerű módon túl is lehet adagolni, így erre fokozottan oda kell figyelni. Ilyen pl. D vitamin is. (DEKA és az F azaz A, E, D, K, F vitaminok)

Egyébként legtöbbször a D elővitaminját szokták adni gyógyszerekben/kiegészítőkben is, amiből majd némi napfény hatására szintetizálja szervezetünk a szükséges mennyiséget. Szervezetünk is előállítja ezt az elővitamint magának valamilyen mennyiségben. Ezért leginkább napfényre, vagy ennek hiányában (kizárólag pótszerként és nem helyettesítőként!) megfelelő spektrumú mesterséges fénnyel tudjuk pótolni. (Értelmes mennyiségű kvarclámpázás vagy a ma divatos, de szolid mennyiségű szoláriumozás indítja be, tartja fenn a vitamin termelését.) Normál esetben D-vitaminból nyáron a sokat szabadban lévőknél kellő mennyiséget képes akkumulálni a szervezet, ami kora tavaszra kezd csak kiürülni.

Életmódunk miatt civilizációs tünet azonban a D-vitamin hiánya is.

Télen érdemes minél több nyers, esetleg párolt zöldséget fogyasztani. A péppé szétfőzött főzelékfélék, szószok, levesek vitamintartalma kb. nulla, a szükséges ásványi anyagból meg nullához közeli. Ennek oka, hogy az egyébként is töredékre csökkent ásványi anyagokat tartalmazó zöldségből ezek túl keveset tartalmaznak. Ettől lehetnek még persze nagyon finomak, étvágygerjesztők, csak éppen nem egészségesek.

Ezért kell sok párolt, még inkább nyers gyümölcsöt, zöldséget ennünk a feldolgozott élelmiszerek helyett.

Minek feldolgozással tönkre tenni és utána meg mesterséges kotyvalékokkal kiegészíteni az ételt?

Együnk továbbra is amit szeretünk,megszoktunk, csak mellé sok zöldséget fogyasszunk. Többet ér minden bolti kóficnál, higgyétek el. És az élelmiszeripari dolgokról sok mindent nem is tudunk. Pl. milyen eddig ismeretlen mellékhatásai vannak, mi mennyire vagyunk ebben érintettek, vagy egyáltalán betölti e rendesen a dobozára írt feladatot...


Mesterséges, vagy iparilag kiszerelt, adalékolt ásványok és vitaminok:

Az ásványok esetén a kulcs a felszívódás. Általában az egyszerű vegyületek nem szívódnak fel rendesen, szinte csak átmennek szervezetünkön. Veszélyes mennyiségeket kellene megenni belőlük, hogy érjenek is valamit. Ilyenek pl. a fémek oxidjai. Valamivel jobbak a szulfátok és a sók, azaz a kénes és a kloridos formában adagolt vegyületek.

Ezek azonban a gyomorsavval reacióba lépve káros mellékhatásokat is okoznak, így nem minden fém és egyszerre sem a szükséges mennyiségben adagolható.

Erre találták ki a komplexeket, amik valamilyen szerves vegyület formájában, ahhoz kötve tartalmazza a fématomokat. Pl. porított tojáshéj és méz keveréke elég jó a kalcium pótlásához, ám még ez se tökéletes. A kálcium klorid formában cseszi a gyomrot, oxidként semmit se ér. Szelénnél meg egész bonyolult vegyületek kellenek, hogy ne okozzon mérgezést felszívódás előtt.

Legjobb és legegyszerűbb ezért pl. a virágládákban otthon termesztett zöldségeket télen az egyszerű oxid/szulfid/klorid ásványokkal etetni és a növényeket így megenni.

Ez tuti megoldás, a természet évmilliárdjai alatt kifejlesztett legjobb módszer, amit ismerünk.


A fentiek miatt én a bolti kacatokat kerülöm. Nem eszem pezsgőtablettát pl, mert úgy hiszem több hasznos anyagot mos ki belőlem, mint amennyi keveset bevisz. Ugyanígy a többi táplálék kiegészítő, vagy poros, kanalas, tablettás, elixíres, italos, ivóleves, stb. csodában sem hiszek. Rendesen kell enni és meg fogsz lepődni, szervezeted mennyire meghálálja! Mellé egyen bármit az ember, de ha a szervezet követeli, figyeljünk oda a jelekre. Mondjuk bőr szine, köröm szine, foltok rajta, izomgörcs, szívdobogás, száraz ajak, pattanások, foltok a bőrön, herpesz kiújulása, széklet, vizelet szín és szag változása, izzadságszag változása, szokatlan ingerlékenység, vagy fáradtságérzet, vagy erős túlpörgés, stb.. Ezek mind mind apró intő jelek, hogy valami megváltozott, helyre kell tenni - mondjuk fokozott ásványi anyag vagy vitamin bevitellel - nem gagyi pirulák nyeldesésével...


Mint a TV reklámban a fejfájás elleni tabletta: "...nincs idő a fájdalomra".

Erre a lakonikus válasza a természetgyógyász ismerősömnek: "Hát, majd lesz..."

2017. nov. 1. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!