Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Tippek az égészséges életmódda...

Tippek az égészséges életmóddal (főleg táplálkozással) kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Iskolába kellene ppt-t készítenem a témából. Nagy anyaggyűjtésbe kezdtem és örülnék, ha tudnátok adni ti is véleményt a dologról/segítséget :)

Főleg a táplálkozással kapcsolatos dolgok (ételek, nem ajánlott ételpárosítások, egészségtelen táplálkozás miatt kialakuló betegségek, vagy olyan betegségek amiknek kialakulásában "segít" a helytelen táplálkozás) érdekelnének. Esetleg, ha van ehhez kapcsolódó film, amiben jelen van a helytelen étkezés szokása. Olyanra gondolok, mint pl. a plasztikai sebészetről készült előadásomban megemlítettem az Igazi csoda-ból Auggie-t, a tipisch amerikai hamburgerzabálós filmekre már találtam példát.

Nagyon köszönöm előre is a segítséget :)



2019. jan. 17. 18:34
 1/2 anonim ***** válasza:
2019. jan. 18. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Vegyük sorba:

mi a mai ember problémája az életmóddal és az ezzel járó helytelenségekkel kapcsolatban?

1. Családi szokások. Nem érint mindenkit de elég sokan benne vannak. Van ahol nagyobb adagokat eswznek a kelleténél, ezért elhíznak, és a gyerek ezt tanulja meg. A végén pedig csodálkozik, hogy miért mondják, hogy ő sokat eszik.

2. A mozgásszegény életmód. Részben kényelmi okokból de sokaknak ideje sincs arra, hogy sportolni menjen. Pedig egy kis utánanézéssel egy csomó otthon végezhető gyakorlat is van, és nem kell mindennap órákig tornászni. A minimum ajánlás sz4erint én 30 perc aktív mozgásról tudok ami már elfogadható. Szokták mondani, hogy takarítok főzök az már több is ennél. Erre azt szoktam mondani, hogy ez persze jó, de nem ugyanaz mint mikor célzottan akarom mozgatni a napkozben kevesebbet használt izmaimat meg ízületeimet.

3. Időhiány. Manapság minden időnk szinte percről percre be van osztva, és ott sporolunk vele ahol tudunk. Pl. nem fordítunk elég gondot az étkezésünkre. Ez meginz olyan probléma ami aztán a gyereknek is szokásává válik, és ahelyett, hogy kitalálna magának egy normális étlapot kalóriákat meg fehérjéket számol. Készételeket vesz mert arra rávannak írva ezek az adatok.

4. Pénzhiány. Szerencsére jelenleg ez a gond egyre kevesebbeket érint, de van ilyen. Sok esetben viszont a rossz beosztást látom benne. Nekem azt tanították otthon, hogy a rezsi kifizetése után a konyhai költség következik. Azonban sok helyen azt látom, hogy először megvesz mindent amit szeretne, a végén pedig nem marad rendes ennivalóra, és azt eszi amit olcsón össze tud kaparni valahonnan.

5. Genetika. Nem véletlen hagytam a végére habár fontos tényező. Czeizel Endre mondta, hogy figyelni kell a családi hajlamokat és ha vigyázunk akkor egy sor betegség így is elkerülhető. Pl. ha sok a családban a cukorbeteg, vagy akár a rákbeteg akkor a helyesen megválasztott életmóddal ezeknek az előfordulása csökkenthető.

Milyen betegségek következnek a felsorolt okoból?

Manapság szinte már népbetegségnek számít az emelkedett vércukor, koleszterin, köszvényes is van elég sok (bár nem mindenki súlyos, van ahol csak az emelkedett húgysav szint jelzi, hogy jó lesz vigyázni). Tehát azt hiszem mondhatjuk, hogy az összes anyagcserebetegségre számíthat az aki nem ad eleget a megfelelő életmódra.

Nem tartozik szorosan az életmódhoz de érintőlegesen igen. A megnövekedettt áéletkor miatt egy sor olyan betedség van jelen a mai népességben ami régebben nem volt illtvfe csak alig volt. Itt most konkrétan a csontritkulásra gondolok, de mondhatnám még a magasvérnyomást is. AZ előzőnek főleg élettani oka van és nagyobb számban a nőket érinti a klimaksz után. Miért is? Az ösztrogén szint csökkenése a csontbontást felgyorsítja, a csont építést pedig lassítja. A csontszerkezet romlása átlagosan évi 1% körül van. Ha azt nézem, hogy a klimax ideje 50 év körül kezdődik kkor egy 80 éves ember addigra elveszíthati a csontjának szilárdságát akár 30%- ban is. Itt nagy a kockázat a balesetek, elesések során. Gyakoribb a combnyaktörés, amiből ilyen idős korban nagyon nehéz felgyógyulni.

A másik népbetegség amit említettem a magasvérnyomás. Szintén életkori sajátosság (itt most csak az időskori esetekre gondolok) aminek leggyakoribb okaként az érfalak rugalmasságának elvesztését gondoljuk. Meszes érfalak.

Itt most légből kapva ennyi jutott eszembe, de nem írtam semmit arról, hogy akkor hogyan éljünk, hogy ne legyün vagy legalább minél később legyünk betzege. SEnki ne3 remélje, hogy minden betegséget ki lehet kerülni. A minél helyesebb életmóddal annyit lehet elérni, hogy később jönnek a betegségek, tovább tart az egészség. Ennek a lónak is van másik oldala, arról is loebeszélnék mindenkit, hogy 100 %-ig csak az egészségre figyeljen. Miért? Mert akkor még a végén elütheti egy autó is

Tehát mit tanácsolnál egy érdeklődőnek? Ezt a feladatot meghagytam neked. Ha az okokat nézed abből már ki tudod következtetni, hogy milyen tanácsot adj megy laikusnak. Ha laikus érdeklődik akkor a dietetkáról többet kell neki mondani de az ide most már sok lenne.

Ahogy a dátumot nézem lehet, hoy már elkéstem, de remélem azért valamire még jó lesz amiket itt most írtam.

Örülök ha segíthettem. Üdvözlettel: ili

2019. jan. 28. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!