Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » A tészta 'üres kalória'?...

A tészta 'üres kalória'? Többi lent

Figyelt kérdés

Sziasztok!


A fehér riszt szerettem volna lecserélni egy kicsit egészségesebb változatokra. Kuszkuszt és bulgurt ajánlottak helyette. Ma voltam a boltban és eléggé összezavarodtam mikor a címkét olvastam.

A kuszkuszra rávolt írva, hogy valamilyen fajta tészta. Én eddig totál abban a hitben voltam, hogy a tészta az fujfuj, üres kalória, nincs benne semmi fehérje, csak gyorsan felszívódó (magas glikémiás indexű) szénhidrát. A kuszkusz 'tészta', aminek valóban alacsonyabb a GI-e mint a fehér rizsnek, fehérjebivetele közel azonos/kicsit magasabb. Viszont ekkor megnéztem a tésztákat... Tarhonya 12g fehérje/100g, sima 'spagetti' tészta szintén, glikémiás indexe 40 körül, míg a kuszkusznak 65, fehér rizsnek 87.

Valószínűleg ezt meglehet egyszerűen magyarázni, hogy az nem olyan CH, az nem amolyan fehérje, de én nem tudtam rájönni a titok nyitjára. Mégsem olyan mumus a tészta? Ha mégis mumus akkor miért? Hol hibásak a fenti adatok? Előre is köszönöm a válaszokat :)



2019. júl. 9. 17:35
 1/5 anonim válasza:
Nincsen olyan, hogy üres kalória.
2019. júl. 9. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A tészta a zöldségekhez képest rosszabb, nem a rizshez képest. Tényleg van benne fehérje is, mert alapból a lisztben is van, és a tésztába még tojást is tesznek. A kuszkusz lényegében tészta, az a jó benne, hogy nagyon könnyű elkészíteni. A bulgurt nem írtad, úgy rémlik, hogy az tényleg jobb mindezeknél, bár nem 100%. Az durvára őrölt búza, nem?


A glikémiás index valamennyire egyéni, és én kíváncsi voltam, vettem egy vércukormérőt, hogy utánajárjak a dolgoknak. Azt tapasztaltam, hogy ha egy étel után másfél-két órával megéhezem, akkor ott egy hirtelen vércukoresés volt, előtte meg magasabb értékek (különben nincs honnan leesni). Ha nem akarsz méricskélni, akkor önmagában ezt a megéhezést is tekintheted intő jelnek. Persze egy alkalom még semmi, de ha valami rendszeresen ezt okozza, az gyanús.

2019. júl. 9. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Én sem értem, miért vélik annyira egészségesnek a bulgurt és a kuszkuszt. Addig oké, hogy minél finomabbra őrölnek valamit, annál gyorsabban emésztődik meg, és emeli meg a vércukorszintet. De akkor is búzából készülnek (amit én eleve nem tartok egészségesnek), és a rizs, hajdina, köles sincs megőrölve (és még glutén sincs bennük). Összességében szerintem az a legjobb, ha minél kevesebb gabonát fogyaszt az ember, mindegy, milyen formában. Ha egy étkezésen belül a többi étel alacsony glikémiás indexű, akkor egy kevéske gabonás körettől sem megy fel annyira a vércukorszint.
2019. júl. 10. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha nem vagy cukros, felesleges a GI-t nézni.

Nem attól lesz egészséges valami, hogy alacsony a GI-je normál ember számára. Nézd meg mennyi fehérje, rost, zsír, ásványi anyag van ezekben a termékekben és rájössz miért jók!


rizs 3g fehérje, bulgur 12g, kuszkusz 4-5g, de nagoyn jók más gabonafélék is mint pl. a hajdina 14g, árpa, köles, tönköly stb. ezek mind hasonló értékekkel rendelkeznek.


Általában magas a rosttartalmuk, tartalmaznak némi Omega zsírsavat is, és emellett sok bennük a hasznos vas és a magnézium, és a kálcium is jelentős némelyikben!


Ellenben a rizs pl. tápanyagban szegény.


Sima tészta helyett ugyanígy teljes kiőrlésű, rozs, tönköly vagy éppen durum az ajánlatos.

2019. júl. 10. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
55%

Egészséges embernek se jó, ha nagyon megcibálja a hasnyálmirigyét a magas GI-ű étel. De persze ha ez nem rendszeres, akkor nem lesz baj.


Az erősen cukrozott reggeliző pelyhek amúgy egészséges(nek tűnő) emberekben is túl magas glükózcsúcsokat tudnak okozni: [link]


Nyilván nem mindenkiben, és a tészta azért jobb ezeknél, de mondjuk ha valaki a tészta után egy órával nagyon éhes lesz, annak lehet az oka a vércukorcsúcs utáni hirtelen esés, és jobban teszi, ha nem eszik túl gyakran tésztát.

2019. júl. 11. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!