Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Üdv! Nyugdíj előtti felmentési...

Iboly2 kérdése:

Üdv! Nyugdíj előtti felmentési időről nem rendelkezik a kollektív szerződés. Tudomásom szerint ilyen esetben a Mt. Könyv az irányadó. Milyen irányban térhet el ettől a munkáltató?

Figyelt kérdés
A cégemnél azt mondták, hogy van egy 2019. -es Vezérigazgatói utasítás ami szerint kevesebb felmentési idő jár.12 éve vagyok a cégnél, most megyek nyugdíjba. A Vezér felülírhatja a törvényt? Kollektív szerződés módosításról nem tudok. Nekem nem mindegy, hogy 28 nap felmentést kapok vagy csak 15 napot. Úgy tudom kedvezőtlenebb feltételeket nem szabhat a munkáltató, mint amit a törvény biztosít. Vagy rosszul tudok mindent ezzel kapcsolatban?
2019. szept. 14. 13:49
 1/1 Pelo1919 ***** válasza:

A Munka Törvénykönyve (Mt.) eléggé szűkszavúan szól a kollektív szerződésről, ami abból is adódik, hogy inkább a felek megállapodására bízza e szerződés tartalmát. Az Mt. több helyen utal arra, hogy a kollektív szerződés mely területeken térhet el a törvénytől.


A kollektív szerződés szabályozhatja egyrészt a munkaviszonyból származó jogokat és kötelezettségeket, ezek gyakorlásának, illetőleg teljesítésének a módját, az erre vonatkozó eljárás rendjét (normatív szabályozás), másrészt a kollektív szerződést kötő felek közti kapcsolatrendszert (kötelmi szabályozás). A gyakorlatban a kettő összevontan jelentkezik.

Mint minden munkaszerződést, a kollektív szerződést is bármelyik fél felmondhatja. Ennek feltételei azonban szigorúbbak, mint a munkaszerződéseké. A határidő 3 hónap, de csak a szerződés megkötésétől számított 6 hónapig nincs helye felmondásnak. A felmondási idő egyébként 3 hónap.

2019. szept. 14. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!