Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mit jelentenek ezek a közmondá...

Mit jelentenek ezek a közmondások?

Figyelt kérdés

1.Már megint utolért a kilencednap?

2.Olyan,mint a tized disznaja.

3.Huszonötöt érdemel.

5. Leteszi a negyvenet.

6. Negyvennyolc óta nem fog az átok.

7.Levan a száz!

8.Többhöz mindig több kell.

9.Többről több gyűl a csőrbe.

10.Nem hatvanhét, hanem hatvannyolc



2019. nov. 3. 17:17
 1/4 anonim ***** válasza:
Egyiket se hallottam még soha az életben.
2019. nov. 3. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A 3. Az nyilván a botütésre utal, de egyik se közmondás, szólás a nevük.
2019. nov. 3. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Ezek nem közmondások, valaki kitalálta öket, de a legtöbbnek semmi értelme.
2019. nov. 3. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
65%

1.

Olyan imádság v. más ájtatossági gyakorlat, amelyet némely katolikus hívő kilenc egymást követő napon, esetleg hónapban szokott végezni.

2.

Akinek nem volt tíz disznaja, az a "tized" (kivetett adó az 1680-as évek) teljesítésére 2 dénárt kellett fizessen minden "hiányzó" disznó után.

3.

Büntetési forma volt, ha valaki vétett a törvény ellen, azt deresre húzták és az elkövetett bűn nagyságát figyelembe véve akár huszonöt botütést mértek. Aki huszonötöt érdemelt, az már elég súlyos büntetés volt.

5.

Erre nem találtam semmit.

6.

Közismert szólás, hogy „48 óta nem fog az átok!” Vagyis azóta a kimondott szó bűvös ereje, a természetfeletti hatalom érvényét vesztette. Ámi Lajos mesemondó szerint „Ma már ilyenek nem léteznek. Isten visszavonta a hatalmat az ördögöktül, az emberektül pedig az átkot, mert ha Isten ezt engedélyezte vóna, akkor már egyetlen egészséges ember sem lenne a fődön. Ilyen csodás dógok negyvennyóc óta nem történnek…”

7.

Nem találtam semmit

8.

Régi magyar szólás, igazi tartalmát nem találom, de talán annyit jelent, hogy minél többje van valakinek, annál többet akar hozzá.

9.

Ezt nem tudom

10.

„Nem hatvanhét, hanem hatvannyolcz. E km. azokra szól, kik mérték feletti nagyítással hazudnak, mint az egyszeri inas, kinek ura megparancsolá hogy amit ő mond, nagyítsa mások előtt. Történt pedig, hogy ura és ő vadászaton voltak. “Nos mit lőttetek?” kérdé valaki. – “Hat vagy hét nyulat,” mondá az ifju. Az inas a “hat vagy hetet” hatvanhétnek hallván, mondá: nem hatvanhetet, uram, hanem hatvannyolczat.” (Erdélyi 1851: 3438. szólás)

2019. nov. 3. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!