Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Törvénybe ütközik?

Törvénybe ütközik?

Figyelt kérdés
Ha valakinek a könyvéből (ez egy szakkönyv) csináltam egy rövidített változatot (300 oldalas könyv, a rövidített változatom 20 oldal) és az árulom marketpalce-en, akkor azzal sértek valamilyen jogokat? Ez büntetendő? (a rövidített változatban nem tüntetem fel a saját nevem, a szerő nevét viszont igen... és ezek csak nyomtatott lapok (nincs kiadva, meg ilyesmi..,) az iskola miatt jegyzeteltem ki és úgy gondoltam, hogy akkor már profitálhatnék belőle, mert szerintem sokaknak szüksége lesz rá, mert ez rgy nagyon nehezen értelmezhető könyv).
2019. nov. 5. 11:09
 1/5 anonim ***** válasza:

Szia!


Hiába tünteted fel a szerzőt, ha TE profitálsz belőle.

Neki alapvetően szerzői jogai vannak.

De fordítsuk meg a dolgot. Ha te írnál egy bonyolult könyvet, amiből más csinálna egy rövidített, akár zanzásított változatot, majd eladná azokat. Jogosan lennél érte mérges, és ha tudomásodra jutna tennél esetleg jogi lépéseket?

Ebből esetleg akkor nem lenne szerzői jogi vita?

- Ha megegyezéssel megosztozol a szerzőjével a hasznon

- Ha ingyenesen teszed közzé

Bárhogy is a szerző meg is tilthatja, hogy te az ő művének rövidített változatát publikálhasd. Akkor is, ha a te "műved" közérthetőbb.

Tudomásom szerint, a szerzői jogok 70 alatt évülnek el.

2019. nov. 5. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Ebbe nem is gondoltam bele ennyire, de értem.., köszönöm a választ!

Még egy kérdés.., és mi van akkor ha a szerző már meghalt? (ez már csak kíváncsiság)

2019. nov. 5. 11:25
 3/5 A kérdező kommentje:
Ezek szerint az is törvénybe ütköző, ha egy írónak megveszem a könyvét, majd mikor kiolvastam, akkor eladom csak olcsóbban?
2019. nov. 5. 11:34
 4/5 anonim ***** válasza:

Ezek szerint az is törvénybe ütköző, ha egy írónak megveszem a könyvét, majd mikor kiolvastam, akkor eladom csak olcsóbban?



Nem, mert nem a saját könyvedként adod el, nem te vagy szerzöként feltüntetve.

2019. nov. 5. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
78%
Több mint 70 éve kell elhunytnak lennie ahhoz, hogy ezt meg lehessen csinálni, különben a jogutódjai perelhetnek. Több mint 70 éves szakkönyv meg ritkán értékes...
2019. nov. 5. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!