Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Amennyiben a 2019-ben a...

Amennyiben a 2019-ben a "ledolgozós" szombatokra szabadságot veszek ki (dec.7,14) akkor ezzel pihenőnappá válik Dec.24. és 27. , amely napokat ezen a két szombaton kell ledolgozni?

Figyelt kérdés

2019. dec. 7. 14:27
 1/3 belapus ***** válasza:
100%

Nem azért válik/vált pihenőnappá, mert szabadságot veszel ki rá, hanem azért, mert munkanap-áthelyezés történt, ezért a szombatok keddé és péntekké válnak, 24-e és 27-e pedig szombattá.

Az már ettől független, hogy te szabadságot veszel ki vagy dolgozol.

Az is előfordulhat, hogy ez ( munkanap csere ) nem minden munkáltatónál lesz így.

2019. dec. 7. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell emiatt sem 24-én, sem 27-én dolgozni. Pontosan úgy van, ahogy belapus írta: te nem tudod a munkanapot pihenőnappá, sem a pihenőnapot munkanappá változtatni. Még múlt év nyarán megtette ezt az illetékes miniszter, akinek felhatalmazása van rá (erre hivatkozik is): [link] Te pedig vagy dolgozol a munkanapodon, vagy szabadságon vagy. (Van rosszabb munkanapi távollét esetén is, hogy vagy az, vagy munkavégzés; de szerencsére nem ilyenről van szó.)


Részletesen:


Munka Törvénykönyve (azaz: 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről)

124. § (1) A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni.


Tehát, adott napon valaki a munkaidő-beosztása szerint vagy dolgozik, vagy helyette szabadságon van. Ha szabadságon van, akkor az aznapi munkaidő-beosztás szerinti munkaidejét nem ledolgozott időként, hanem szabadságidőként számolják el.

Vagyis, akinek december 7-én munkaidő-beosztása szerint dolgoznia kellene, de szabadságot kap, az munkavégzés helyett 1 napot szabadságon van.

Akinek december 14-én munkaidő-beosztása szerint dolgoznia kellene, de szabadságot kap, az munkavégzés helyett 1 napot szabadságon van.

Akinek mindkét napon dolgoznia kellene a munkaidő-beosztása szerint, de mindkét napra szabadságot kap, az 2 napot szabadságon van.

Vagy dolgozik, vagy szabadságon van. Ahány napot nem dolgozik, amikor a munkaidő-beosztás szerint kéne, hanem szabadságon van, akkor annyi nappal fogy a szabadsága, amennyi napot dolgoznia kellett volna.

Ha munkaidő-beosztás szerint december 7-én dolgoznia kellene, és december 24-én nem kell dolgoznia, és december 7-én szabadságon van (ami munkanapra számolható el), és december 24-én dolgozna, akkor többlet munkaideje lenne. Ugyanez a helyzet december 14. és december 27. vonatkozásában.


Gondolj bele! Például, ez év szeptemberében, az általános munkarend szerint dolgozóknak 21 munkanapjuk volt. (30 napos hónap, lejött 4 szombat és 5 vasárnap, maradt 21 munkanap.) Ha valaki 11-én (szerdán) kezdve és 13-án (pénteken) befejezve, 3 napot szabadságon volt, akkor ennyivel kevesebb munkanapon dolgozott, azaz 18 napon. A 21 munkanapot a 18 ledolgozott nap + a 3 szabadságos nap együtt adta ki.

Most, decemberben nálad sem fog hiányozni, ha 7-én és 14-én munkavégzés helyett szabadságon leszel. Ebben a hónapban 20 munkanap van. (31 napos a hónap, van 2 munkaszüneti nap: december 25. és 26., ami szerda és csütörtök, marad 29 nap. Van 4 szombat, marad 25 nap. Van 5 vasárnap, marad 20 nap.) Akkor is ennyi lenne, ha nem cseréltek volna fel munka- és pihenőnapokat, és így is annyi hogy 2 pár munka- és pihenőnapot elcseréltek. A 24-i és 27-i pihenőnappá vált kedd és péntek helyett lett munkanap 7-e és 14-e; mindkettő szombat. Darab, darab. Ha nem lesz más szabadságod, csak 7-e és 14-e, akkor az 2 nap; a további 18 munkanapon dolgozol, így 2 + 18 = 20 nap lesz. (2 munkanapot szabadsággal váltasz ki.) Ha 24-én, ami pihenőnap, dolgoznál, akkor az már 21. nap lenne, ha 27-én is (ami szintén pihenőnap), akkor már 22. Holott a szabadságos és munkanapoknak együtt 20-nak kell lenni, hiszen "A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni." ← Lásd, fent. (Azt már nem is részletezve, hogy a pihenőnapon történő munkaelrendelésnek vannak külön jogszabályi feltételei.)

2019. dec. 7. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a kimerítő válaszokat!

(Bocsánat, hogy kicsit megkésve!)

Én is így gondoltam csak a főnököm egy kicsit khm...

2019. dec. 13. 18:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!